fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Greta Thunbergová: Aspergerov syndróm je mojou tajnou zbraňou. Nehanbím sa zaň!

Máte tip? napíšte nám mailom

Mladá švédska aktivistka Greta Thunbergová opäť púta pozornosť. Tento raz pre svoju diagnózu. Trpí totiž autistickou chorobou známou ako Aspergerov syndróm.

Thunbergová môže upriamiť na seba pozornosť nielen naliehavým problémom znečisťovania a zmeny klímy, ale aj svojou diagnózov. Trpí totiž Aspergerovým syndrómom. Stanoviť túto diagnózu nie je ľahké a často prejdú roky, kým sa skutočne potvrdí. Priemerný vek diagnostiky Aspergerovho syndrómu je 11 rokov. Porucha je pomenovaná podľa rakúskeho psychiatra Hansa Aspergera (1906-1980), ktorý ju v roku 1944 opísal v známom článku Autistische Psychopathen im Kindersalter. Tak, ako iné formy autizmu, Aspergerov syndróm je celoživotné vývojové postihnutie, ktoré ovplyvňuje spôsob, akým ľudia vnímajú svet a nadväzujú vzťahy s druhými. Na rozdiel od detského autizmu sa deti s Aspergerovým syndrómom javia šikovnejšie, viac „fungujúce“ v bežnom živote, a to až natoľko, že ich správanie a reč môže javiť známky „iba“ nedostatočne zvládnutej výchovy.Tieto deti mávajú priemerný až nadpriemerný intelekt.

Zdroj: rollingstone.com

Webová stránka Národného inštitútu neurologických porúch a mozgovej príhody (NINDS) nazýva Aspergerov syndróm „vývojovou poruchou“ a poruchou autistického spektra (ASD). Keď začujete slovo „porucha“, môže vám to evokovať niečo, čo nefunguje. V tomto prípade je to však úplne naopak. „Najvýraznejším príznakom Aspergerovho syndrómu  je obsedantný záujem dieťaťa o jeden objekt alebo tému. Deti s Aspergerovým syndrómom sa chcú dozvedieť o téme, o ktorej sa zaujímajú, všetko. Vďaka svojim odborným znalostiam, vysokej úrovni slovnej zásoby a formálnym rečovým prejavom pôsobia tak veľmi vyspelo. “ Takto zadefinovala Aspergerov syndróm jeden z pracovníkov NINDS.

Prečítajte si tiež:
Pred nami sú zrejme najchladnejšie dni zimy. Pandémiu to len zhorší

„Normálny” tínedžer by to nezvládol

Nie všetky prípady Aspergerovho syndrómu sú samozrejme rovnaké. Táto diagnóza môže mať na každého vplývať inak. Ak by sme mali Aspergerov syndróm definovať veľmi lajdsky, môžeme povedať, že je to normálny autizmus s vyšším IQ a nadaním pre verbálnu komunikáciu. A presne toto je aj prípad Grety Thunbergovej. Už viackrát uviedla, že práve Aspergerov syndróm je jej tajnou „zbraňou”. Bolo by totiž podľa viacerých obdoníkov až nereálne, aby 16 ročné dievča prednieslo tak emotívny prejav v podstate pred celým svetom. Nebyť jej diagnózy rovnako ťažko by dokázala v tomto veku znášať aj útoky na jej osobu.

Zdroj: forbes.com cervenynos.sk eduworld.sk

 

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií