Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Gröhling vyjadril obavy o RTVS. Je neuveriteľné, že riaditeľom televízie by sa mohol stať Machala, ktorý tvrdí, že Zem je plochá (video)

Zdôraznil, že SaS vyjadruje plnú podporu Machajovi aj zamestnancom RTVS.

2.5.2024 (SITA.sk) – Predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Branislav Gröhling sa obáva, že by sa riaditeľom verejnoprávnej RTVS, po novom STVR, mohol stať konšpirátor, ktorý tvrdí, že Zem je plochá.

Naráža tým na generálneho riaditeľa služobného úradu ministerstva kultúry Lukáša Machalu, ktorý nedávno na otázku redaktora RTVS, či majú vo verejnoprávnom médiu dostať priestor aj ľudia, ktorí veria, že Zem je plochá, odpovedal: „Je podložené, že Zem je guľatá?“

Boj proti konšpiráciám

„Na ministerstve školstva sme proti takýmto konšpiráciám výrazne bojovali a keď ešte teraz bude takéto niečo šíriť aj RTVS, tak je absolútne neuveriteľné, že sem môžu dosadiť aj takéhoto generálneho riaditeľa,“ povedal Gröhling vo štvrtok po stretnutí s generálnym riaditeľom RTVS Ľubošom Machajom.

Zdôraznil, že SaS vyjadruje plnú podporu Machajovi aj zamestnancom RTVS. Strana bude podľa neho robiť všetko, aby zabránila „únosu RTVS“. Postupovať bude v troch krokoch, pričom dva z toho už zrealizovala.

Obrátenie sa na Úniu a Ústavný súd

„Najskôr to bola hromadná pripomienka, ktorú sme dali k návrhu zákona, ďalej sme sa obrátili aj na Európsku úniu a keď ani toto nepomôže, tak sa obrátime na Ústavný súd,“ povedal Gröhling. Tímlíder SaS pre kultúru René Parák pripomenul, že jednou z úloh verejnoprávnej televízie je vzdelávať a je absolútne nemysliteľné, aby do nej vstúpili konšpiračné zdroje.

„Mali sme už takúto skúsenosť za pána Rezníka a nechceme, aby sa to zopakovalo, alebo ešte zhoršilo,“ povedal. Ako ďalej dodal, úspechom hromadnej pripomienky bolo, že z pôvodného návrhu vypadla Programová rada, ktorá bola podľa neho jednoznačne toxickým a cenzorským orgánom.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

„Nepoznám žiadnu televíziu v Európe, ktorý by mala takýto cenzorský orgán,“ podotkol Parák. Návrh z dielne ministerstva kultúry ide podľa neho proti novému európskemu aktu o slobode médií, v ktorom sa jasne hovorí, že akýkoľvek riaditeľ verejnoprávneho média musí dokončiť svoje funkčné obdobie v období, na ktoré bol relevantným legislatívnym nariadením zvolený.

Plány na ôsmeho mája

Na 8. mája majú predstavitelia strany SaS predbežne naplánované stretnutie s eurokomisárskou Věrou Jourovou, s ktorou sa chcú baviť o plánovaných zmenách v RTVS. Na margo štvrtkového protestu Progresívneho Slovenska v súvislosti s RTVS Gröhling povedal, že spolupráca s týmto hnutím, ako aj s KDH funguje veľmi dobre na pôde parlamentu, no každá zo strán robí v súčasnosti vlastné aktivity s rovnakým cieľom – zabrániť ovládnutiu RTVS.

„V konečnom dôsledku to môže mať omnoho väčší význam. Samozrejme, ak vládna koalícia príde s návrhom tohto zákona nejakým zrýchleným spôsobom, na mimoriadnej schôdzi, alebo sa budú snažiť obmedziť rozpravu, tak si myslím, že pocítia opäť silu všetkých opozičných strán spoločne,“ dodal.

Viac k témam: Predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS), Verejnoprávna televízia, verejnoprávne médiá, Zákon o RTVS, zrušenie RTVS
Zdroj: SITA.sk – Gröhling vyjadril obavy o RTVS. Je neuveriteľné, že riaditeľom televízie by sa mohol stať Machala, ktorý tvrdí, že Zem je plochá (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií