fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Grónsku dedinu ohrozuje ľadovec. Môže sa rozpadať a zapríčiniť záplavové vlny!

Máte tip? napíšte nám mailom

Obyvateľov obce Innaarsuit na severozápade Grónska ohrozuje veľký ľadovec, ktorý sa cez víkend nachádzal len približne 500-600 metrov od pobrežia.

Miestne úrady preto v piatok z preventívnych dôvodov nariadili evakuáciu 33 zo 169 obyvateľov obce a sledujú pohyb ľadovca i vývoj počasia, ktoré môže situáciu ovplyvniť. Ľadovec sa môže od pobrežia buď vzdialiť, alebo sa vplyvom počasia rozpadať, čo však na mori môže viesť k vzniku záplavovej vlny.

Úrady sa obávajú práve variantu, že z asi 11 miliónov ton vážiaceho bloku ľadu – pochádzajúceho z ľadovca Helheim – sa odlomí väčší kus a spôsobí tak na mori veľkú vlnu, ktorá zaplaví priľahlú časť grónskeho pobrežia. Agentúra Reuters pripomenula, že vlani v lete si podobne vyvolané záplavy vyžiadali na severozápade Grónska životy štyroch ľudí.

V júni do Grónska pricestovala skupina amerických vedcov, aby pozorovala zmeny na ľadovcoch.

“Toto lámanie sa blokov ľadu je v Grónsku prirodzeným javom,” uviedol David Holland, odborník na otázky životného prostredia z Newyorskej univerzity (NYU). “Ako vedci však nie sme schopní tento proces vysvetliť. Je to ako predpovedať zemetrasenia – fyzikálny jav ovplyvňovaný mnohými faktormi,” poznamenal.

Prečítajte si tiež:
Poľský umelec upozornil na nočné mory, o ktorých ľudia nechcú hovoriť. Toto je 14 z nich

Pozrite si video od CNN, vďaka ktorému budete mať o ľadovci lepšiu predstavu.

Zdroj: http://www.teraz.sk/zahranicie/gronska-dedina-v-napati-sleduje-pohyb-la/337142-clanok.html

Foto: https://f.haeder.net/search?tag=Fears

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií