fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Nebeháme po lese so sekerou a motorovou pílou, hovorí Martin Juríček, ktorý v Bardejove vyrába gitary

Ich najväčším pokladom je drevo. Martin Juríček pokračuje v šľapajach svojho otca, starého otca aj prastarého otca, iba v posledných rokoch trochu pozmenili koncept: od stolárskej presnosti prešli k nástrojárskej.

V Bardejove, jednom z našich najkrajších miest, vo svojej dielni vyrábajú hudobné nástroje Grunt Guitars.

Kto stojí za značkou Grunt Guitars? Kedy vznikla?

Značka Grunt mi napadla niekedy začiatkom roka 2018. Krátko po tom som požiadal o udelenie ochrannej známky a v septembri toho istého roku mi ju Úrad priemyselného vlastníctva SR schválil. Grunt nahradil pôvodné označenie JURÍČEK INSTRUMENTS, pod ktorým som vyrábal nástroje od začiatku, teda od mojej strednej školy. Vtedy sa to celé začalo.

Grunt mi evokuje bázu, základ, rodnú hrudu ale aj to, prečo je napríklad káva taká, aká je. V angličtine toto slovíčko pomenúva krochtanie, grúlenie, vrčanie  a mnohé ďalšie veľmi zábavné pomenovania zvuku, ktoré možno pridávajú mojej značke aj trocha vtipu (smiech). Pri samotnej výrobe nástrojov mi pomáha len môj otec, avšak pomaly a postupne do celej idey zapájam aj ďalších šikovných ľudí z môjho okolia, ktorí sa starajú o veci, na ktoré sám nestačím.

Vyrábate gitary a basgitary. Zrejme je to pokračovanie dlhoročnej rodinnej tradície.

Môj prastarý otec bol stolár, rovnako môj starý otec a môj otec je drevársky inžinier. Odmalička som pomáhal otcovi v dielni so stolárskymi prácami, kde sa položil pevný základ pre moje budúce poslanie a až na strednej škole som vyrobil prvý nástroj. Odvtedy sa naša dielňa pomaly transformovala od stolárskej presnosti k tej nástrojárskej. Takže ostávame pri dreve, ale vyrábame už hudobné nástroje.

Na svojej stránke píšete, že vaším najväčším kapitálom je rodinný sklad dreva. Môžete to objasniť? Odkiaľ je drevo, ako ho ťažíte, príp. s kým na tom spolupracujete?

Drevo je to najcennejšie, čo v našej dielni máme. Je to výber tých najvyšších akostí z najvyšších akostí. Všetky ostatné komponenty sa dajú bez problémov objednať, avšak dostať sa k dobrému drevu je dosť ťažké. Preto považujeme za náš najcennejší kapitál práve drevo. Náš sklad sa snažíme každým rokom dopĺňať novými kúskami, ktoré vyberáme výlučne na Slovensku. Všetko drevo, ktoré používame, pochádza zo Slovenska (výnimkou sú hmatníkové dosky, na ktoré musia byť použité exoty ako palisander či eben, ale aj to sa chystáme nahradiť novou vychytávkou, na ktorej práve pracujeme ;)).

Drevo je to najcennejšie, čo majú. Zdroj: Grunt Guitars

Drevo musí byť vyťažené v zime, podľa možností v tých najvyšších mrazoch, aby obsahovalo najmenej vody. Vtedy dosahuje najvyššiu kvalitu (je mŕtve). Nepredstavujte si to ale tak, že beháme so sekerou a motorovou pílou po lese. Ťažbu vykonávajú  skúsení chlapi a školení odborníci. Kmene vyberáme alebo priamo v lese, alebo na skladoch, kde sú už pekne vedľa seba poukladané. Nasleduje porez guľatiny, prírodné sušenie a samotná realizácia nástroja. Všetko na jednom mieste, u nás v Bardejove.

Skúste v krátkosti popísať vznik gitary. Približne ako dlho trvá, kým vyrobíte jeden kus?

Výroba jednej gitary trvá od 100 do 180 hodín čistého času. Závisí to od náročnosti konceptu. Aby sme trochu zefektívnili výrobu, snažíme sa vyrábať v malých sériách, čiže 3 – 6 kusov naraz. Celkový proces výroby – cesta dreva od kmeňa až po hotový nástroj – je však omnoho dlhší. Začína sa to výberom materiálu v guľatine (kmene), pokračuje porezom na píle (dosky). Potom prírodné sušenie, ktoré trvá minimálne 3 roky. Nasleduje dosúšanie, príp. termická úprava, po ktorej nasleduje množstvo operácií trvajúcich skoro celý ďalší rok. Potom je materiál pripravený na výrobu. Samotná výroba musí z hľadiska dodržania časových postupov trvať aspoň 2 mesiace.

Naša dielňa z pohľadu Peter & Ivana Miller.

Naša dielňa z pohľadu Peter & Ivana Miller.

Zveřejnil(a) Grunt Guitars dne Sobota 18. srpna 2018

Aké gitary si u vás môžeme kúpiť?

Vyrábame elektrické gitary, elektrické basgitary a cajóny. Všetky nástroje sú výlučne našimi konceptmi, ktoré vychádzajú z tých najoverenejších svetových štandardov. Máme vlastné overené modely, ktoré robíme v malých sériách, avšak nebránime sa ani zákazkovej výrobe (pri ktorej si zákazník môže po konzultácii s nami navrhnúť nástroj sám), ktorej cena je však potom omnoho vyššia.

Aké drevo používate najčastejšie? Líšia sa v niečom vlastnosti dreva?

Najčastejšie používané drevá sú javor, jaseň, čerešňa a jelša. Z exotických drevín je to eben, palisander a mnoho ďalších. Zjednodušene povedané, každý z týchto druhov má inú hustotu, farbu, váhu, tvrdosť… Všetky tieto vlastnosti majú extrémny vplyv na kvalitu výsledného tónu, či už je to pri akustickom, elektroakustickom alebo elektrickom nástroji. Áno, aj pri elektrickom nástroji má drevo a jeho vlastnosti obrovský vplyv na výsledný zvuk, preto musí byť veľmi starostlivo vyberané. Rozhodujúcimi vlastnosťami pri nami vyberanom materiály sú: modul pružnosti, akustická konštanta, hustota, hustota ročných prírastkov a textúra.

Čo všetko je potrebné na výrobu?

Potrebná je dielňa, v ktorej dosiahnete omnoho vyššiu presnosť, akú si požaduje napr. výroba nábytku. Väčšinou sú to drevoobrábacie stroje, ktoré sú prispôsobované na vyššiu presnosť. Potrebujete okrem toho aj mnoho skúseností a vedomostí nielen o dreve, ale aj o povrchových úpravách, pracovných postupoch či o samotnom marketingu. Potrebujete mať aj ľudí, ktorí vás v tom podporujú a na druhej strane aj množstvo odborníkov, ktorí poskytnú konštruktívnu kritiku a náhľad do vecí, na ktoré hlava jedného človeka jednoducho nestačí (napr. keď sa necítim doma v snímačoch, tak si nájdem človeka, ktorý je v tom profík a navrhnem mu spoluprácu).

Viem, že napr. Jimmy Cimbala si nechal primiešať do laku svoju krv. Nestalo sa vám niečo podobné? Majú zákazníci špeciálne požiadavky?

Moja skúsenosť mi hovorí, že vkus hudobníkov – vrátane mňa, aj keď ja nie som hudobník (smiech) – sa veľmi často mení, premieňa, vracia, otáča, pretáča atď. Čím špeciálnejšie požiadavky hudobníka, tým skôr sa mu nástroj takpovediac zunuje. Preto sa snažím vo svojej výrobe držať overených štandardov v najvyššej možnej miere, v akej sa len dá. Vymýšľanie teplej vody je totiž energeticky veľmi náročné.  Sám som si týmto procesom párkrát prešiel.

Musíte byť automaticky hudobník (gitarista), aby ste mohli gitary vyrábať, alebo to nie je potrebné? Netreba novú gitaru odskúšať?

Hrám na cajón a rôzne perkusné nástroje, čiže rytmika mi je veľmi blízka. Nepovažujem sa však za hudobníka. Nemyslím si, že je dôležité byť hudobníkom v tejto brandži. Treba mať citlivý sluch, zmysel pre detail a prehľad o tom, čo sa deje v gitarovom svete. Viem hrať trochu na base a jednu pieseň na gitare. Viem si však „preklepnúť“ nástroj, vyhodnotiť aspekty, z ktorých sa skladá, a takisto aj vyskúšať každý nástroj, ktorý vyrobíme.

Ukážky gitár z bardejovskej dielne. Zdroj: Grunt Guitar

Máte svoju obľúbenú gitaru? A spomínate si na úplne prvú, ktorú ste vyrobili?

Obľúbená zvykne byť vždy tá najnovšia (smiech). Ale sú nástroje, ktoré držím v pamäti už roky a s pôžitkom na ne spomínam. Na prvú si nemusím spomínať, dodnes ju mám doma. A je dokonca funkčná. Použil som na ňu skvelé materiály, čiže zvuk má celkom použiteľný, ale komfort pri hre by ste asi hľadali márne.

Majú gitary z vašej dielne aj nejakí známi hudobníci?

Zatiaľ nie. Aspoň o tom neviem. Veľmi ma ale teší fakt, že naše nástroje pravidelne uspokojujú veľmi náročné požiadavky mnohých šikovných a talentovaných lokálnych umelcov.

Nech sa páči, nahliadnite do ich dielne:

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií