fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Gynekológ z nemocnice v Ružinove zatajil cestovateľskú anamnézu, nakazil aj kolegu

Cestovateľskú anamnézu mal zatajiť gynekológ z ružinovskej nemocnice.

Máte tip? napíšte nám mailom

V ružinovskej Univerzitnej nemocnici Bratislava (UNB) prijali prísne epidemiologické opatrenia na gynekologicko-pôrodníckej klinike.

Pohyboval sa tam lekár, ktorému potvrdili nakazenie novým koronavírusom. Zákroky presunuli. V nedeľu večer o tom informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).

Dodal, že na klinike pracovali aj dvaja lekári, ktorí sa vrátili z lyžovačky v Taliansku, mali príznaky ochorenia COVID-19 a bez ochranných pomôcok ďalej pracovali. Aktuálne sa čaká na výsledky ich testov.

Známe sú aj ďalšie prípady

Lekár z Kramárov má koronavírus, 27 zdravotníkov ostalo v karanténe

V nemocnici na Kramároch potvrdili koronavírus lekárovi, ktorý operoval pacienta. Lekár mal byť v zahraničí a neskôr mu chorobu potvrdili. Ďalších 27 zdravotníkov muselo ostať v karanténe.

Hneď, ako sme sa dozvedeli o tejto mimoriadnej udalosti, prijali sme všetky bezpečnostné opatrenia, vedúce k ochrane zdravia personálu a pacientov,“ cituje denník N Kaliskú. „Konkrétny lekár sa zachoval maximálne nezodpovedne, nerešpektoval príkazy a nariadenia a ohrozil život a zdravie nášho personálu a pacientov,“ dodala. Nemocnica chce vyvodiť zodpovednosť, nespresnila však, ako to bude prebiehať.

Nie je to prvé zlyhanie nemocnice v Bratislave. Šéfke nemocnice Marte Hájkovej sa ozval muž, ktorý priletel z Miami, mal vysoké teploty a ťažko sa mu dýchalo.

Prečítajte si tiež:
COVID-19: Pribudlo 130 pozitívne testovaných ľudí a 41 úmrtí

Aj keď takéto osoby majú zostať doma, za žiadnych okolností nechodiť za lekármi a počkať na odberovú sanitku, prípadne prevoz za testami na infekčnú kliniku na Kramároch, jedna z lekárok tvrdí, že Hájková ho inštruovala, aby prišiel osobne.

Tam absolvoval röntgen vyšetrenie pľúc a následne ho umiestnili na bežné pľúcne oddelenie na samostatnú izbu. U pacienta bol následne COVID-19 potvrdený, do karantény preto muselo okamžite ísť aj 20 zamestnancov nemocnice vrátane lekárov, sestier a ďalšieho personálu.

Koronavírus v Národnom onkologickom ústave v Bratislave

V piatok  národný onkologický ústavu v Bratislave potvrdil koronavírus u jedného z hospitalizovaných pacientov

Išlo o 75 – ročného pacienta, ktorý bol privezený do nemocnice na hospitalizáciu. Pacient zamlčal cestovateľskú anamnézu počas návštevy vstupného filtra, ako aj v prijímacej ambulancii. “Zamlčal to, že bol v kontakte s osobou s pozitívnou cestovateľskou anamnézou, ako aj komplikácie vo forme občasného dráždivého kašľa,” informoval na svojej stránke Národný onkologický ústav.

Nakazený pacient bol podľa informácií prevezený a v súčasnosti je hospitalizovaný na infekčnej klinike.  “Dvaja lekári, tri sestry a sanitárka ostávajú v karanténe, pričom dvaja z nich až do testovania využili možnosť ostať v karanténnych priestoroch NOÚ, kde nemajú prístup pacienti ani ostatní zamestnanci. Rovnako ostáva v prísnej izolácii pacient, s ktorým nakazený muž ležal na izbe. V súčasnosti sa čaká na výsledky jeho vyšetrení,” informuje Národný onkologický ústav.

Prečítajte si tiež:
Dvanásť miest v aute, ktoré treba dezinfikovať! Tu je niekoľko trikov

Zamlčaním cestovateľskej anamnézy ohrozili množstvo ľudí

Hovorkyňa NOÚ v Bratislave v mene ochrany lekárov a aj pacientov nemocnice viackrát vyzývala všetkých o obozretnosť a rešpektovanie opatrení. “Prosíme, aby ste nevstupovali do areálu NOÚ, ak máte príznaky infekčného ochorenia, máte pozitívnu cestovateľskú anamnézu a boli ste v kontakte s osobou, ktorá bola v krajinách s najvyšším výskytom koronavírusu…”  Vzhľadom na potvrdený prípad nakazenia korovírusom u pacienta, ktorý zamlčala cestovateľskú anamnézu došlo k nerešpektovaniu opatrení. Pacient vystavil obrovskému riziku nie len lekárov a zdravotnícky personál, ale aj iných pacientov na oddelení.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj tasr
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií