fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Hargaš nesúhlasí s Remišovej dôvodmi, za odvolaním z funkcie vidí snahu o pripísanie si zásluh pred voľbami

Odvolaný štátny tajomník MIRRI Ján Hargaš, ktorý zodpovedal za IT, má pocit, že ministerka Veronika Remišová si chce pred voľbami pripísať dosiahnuté výsledky tímov, ktoré viedol.

Máte tip? napíšte nám mailom

9.2.2023 (SITA.sk) – Bývalý štátny tajomník Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI) Ján Hargaš, ktorý zodpovedal za oblasť IT, sa nestotožňuje s dôvodmi svojho odvolania, ktoré mu oznámila poverená rezortná šéfka Veronika Remišová (Za ľudí).

Nepovažuje ich za adekvátne tomuto rozhodnutiu a navyše sa podľa neho nezhodujú s verejne prezentovanými dôvodmi.

Informoval o tom v súvislosti so svojím odvolaním na stredajšom rokovaní vlády na návrh ministerky. Neprezradil, aké dôvody odvolania mu povedala.

Ministerka si podľa neho pripíše zásluhy

„Svojmu nástupcovi odovzdávam rozbehnuté projekty s vybudovanými tímami a riadiacimi štruktúrami, pričom viaceré z nich prinesú ovocie práve tento rok, ak budú dobre vedené. Nič z toho som pri svojom nástupe nedostal na podnose a museli sme si to prácne vybojovať. Zaviesť riadiace štruktúry a procesy, prilákať kvalitných ľudí do služby štátu a ukázať, že digitalizácia na Slovensku sa dá robiť transparentne, bez korupcie a čestne,” uviedol na sociálnej sieti Hargaš.

O to viac ho mrzí rozhodnutie ministerky odvolať ho v roku, keď občania uvidia výsledky práce tímov, ktoré viedol. Táto snaha podľa neho prináša konkrétne výsledky.

“Poviem to preto celkom otvorene – nemôžem sa zbaviť pocitu, že nemalou motiváciou kroku pani Remišovej je snaha priamejšie si tieto výsledky pred nadchádzajúcimi voľbami pripísať. A to je pre mňa veľkým sklamaním,” podotkol už bývalý štátny tajomník.

Jeden zo zakladateľov Slovensko.Digital

Hargaš pôsobil na ministerstve informatizácii necelé tri roky, z toho ako štátny tajomník osemnásť mesiacov. V roku 2016 bol jedným zo zakladateľov združenia Slovensko.Digital, ktoré volalo po transparentnosti a očiste štátneho IT od korupcie a plytvania peniazmi.

Prečítajte si tiež:
Sudcovia a samosprávy bojujú za zotrvanie Krajského súdu v Žiline, Kolíkovej adresovali už druhú výzvu

Ponuku pracovať pre štát prijal ako príležitosť meniť veci, ktoré predtým kritizoval. Tvrdí, že na ministerstve informatizácie tieto hodnoty a princípy presadzoval, postupoval zodpovedne a transparentne, s cieľom priniesť najvyššiu pridanú hodnotu pre občanov.

„Zaviedli sme najväčšiu vlnu rušenia nepotrebných výpisov a byrokracie v histórii Slovenska. Zrušili sme povinnosť predkladať úradom viac ako 21 výpisov a potvrdení, čím ľuďom šetríme viac ako 40 miliónov eur ročne,” priblížil Hargaš.

Aplikácia Slovensko v mobile

Aplikácia Slovensko v mobile od vlaňajšieho leta prináša služby štátu do mobilu, používa ju viac ako 60-tisíc občanov, pričom cez mobilné ID sa prihlásili k týmto službám a prebrali si zásielky na Slovensko.sk viac ako 700-tisíckrát bez potreby použitia občianskeho preukazu s čipom a čítačky. Od decembra 2022 tiež cez aplikáciu zasiela Sociálna poisťovňa proaktívne upozornenia, ak sa občan stal dlžníkom na sociálnom poistení.

„Modernizujeme portál Slovensko.sk, postupne preberáme kontrolu nad jeho prevádzkou a kontinuálne tým znižujeme cenu za prevádzku. Kým v roku 2020 prevádzka Slovensko.sk stála takmer 1 milión eur mesačne, dnes je to polovica,” poznamenal.

Digitalizácia životných situácií občanov

Rozbehli aj program digitalizácie životných situácií občanov, o čom sa roky len písalo v stratégiách a koncepciách. Prvou digitalizovanou životnou situáciou je od apríla 2022 “narodenie dieťaťa”.

Zaviedli proaktívny príspevok pri narodení dieťaťa, päťstránkovú žiadosť s prílohami nahradili automatizovaným procesom. Štát vyplatí rodičom príspevok proaktívne, nemusia oň žiadať a behať po úradoch. Od vlaňajšieho apríla štát vyplatil viac ako 34-tisíc príspevkov.

Prečítajte si tiež:
Tri opustené objekty bývalého hotela v Novom Smokovci zničil požiar, škody sa rátajú v státisícoch eur (video)

Tento rok majú pribudnúť ďalšie štyri digitalizované životné situácie – strata a hľadanie zamestnania, kúpa a vlastníctvo vozidla, predaj nehnuteľnosti na bývanie a začatie podnikania.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Plány a rozbehnuté projekty ministerstva

Z Plánu obnovy a odolnosti SR by mali do roku 2026 optimalizovať celkovo 16 životných situácií.

„Rozbehli sme program zvyšovania pokrytia Slovenska vysokorýchlostným internetom, program poskytovania cezhraničných digitálnych služieb v EÚ alebo vybudovanie superpočítača na Slovensku. Vďaka profesionálnemu a bezkorupčnému riadeniu sme v štátnom IT dosiahli úspory viac ako 155 miliónov eur. Znižujeme poplatky za prevádzku kľúčových systémov štátu, preberáme kontrolu nad týmito systémami do rúk štátu, dohliadame na IT rozpočty ostatných ministerstiev a v projektoch, ktoré predkladajú na schválenie, nachádzame miliónové úspory,” dodal Hargaš. MIRRI celkovo dohliada približne na 500 miliónov eur výdavkov na štátne IT ročne.

Ministerstvo informatizácie na otázky agentúry SITA k dôvodom odvolania Hargaša neodpovedalo, len uviedlo, že Remišová sa k tomu vyjadrila v stredu. Podľa nej odvolanie súvisí so zámerom urýchliť dokončenie realizovaných projektov.

Viac k témam: Odvolanie z funkcie
Zdroj: SITA.sk – Hargaš nesúhlasí s Remišovej dôvodmi, za odvolaním z funkcie vidí snahu o pripísanie si zásluh pred voľbami © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií