fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Heger: Slovensko je pripravené poskytnúť svoje kapacity na výrobu munície

Eduard Heger zdôraznil, že Slovensko podporuje návrh na navýšenie Európskeho mierového nástroja.

Máte tip? napíšte nám mailom

24.3.2023 (SITA.sk) – Slovensko je pripravené poskytnúť svoje kapacity na výrobu munície. Povedal to poverený predseda vlády Eduard Heger na brífingu počas dvojdňového summitu Európskej únie v Bruseli. Podľa neho je to príležitosť zvýšiť hospodársky rast a zamestnanosť.

Ukrajina potrebuje muníciu rýchlo

Pripomenul stredajšiu návštevu eurokomisára pre vnútorný trh Thieryho Bretona na Slovensku, ktorý si pozrel kapacity na výrobu munície.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Podpora Ukrajiny v tejto oblasti bola jednou z tém summitu. Heger podčiarkol, že naša susedná krajina potrebuje muníciu rýchlo, pretože čelí veľkej ofenzíve zo strany Ruska.

„Niektorí premiéri hovorili, že majú informácie, že denne dopadne na územie Ukrajiny 30-tisíc až 60-tisíc nábojov z ruských zbraní. Ukrajina pritom kontruje niekoľkými tisíckami,“ poukázal premiér. Zároveň dodal, že ruské zbrane nie sú presné, „preto ničia krížom krážom všetko možné“ a Ukrajina má vďaka podpore západu presnejšie zbrane.

Špeciálne poďakovanie Slovensku

Heger zároveň zdôraznil, že Slovensko podporuje návrh na navýšenie Európskeho mierového nástroja, z ktorého budú preplatené aj naše stíhačky MiG-29.

Prečítajte si tiež:
Poslanec Borguľa bol podľa Sme rodina vypaľovaný, Kollár kritizoval Hamrana a Mikulca (video)

Európsky mierový nástroj by sa mal zvýšiť o 3,5 miliardy eur. Podľa slov premiéra si aj ostatné krajiny EÚ uvedomujú, že ide o nevyhnutný krok. Výhrady k tomu nepadli ani zo strany Maďarska.

K summitu sa online pripojil aj prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj, ktorý sa špeciálne poďakoval Slovensku a Poľsku za pomoc so stíhačkami a zdôraznil túžbu po mieri. Heger je rád, že sa podarilo dostať slovenské stíhačky MiG-29 na Ukrajinu.

Podľa jeho slov Ukrajina spraví na migoch ešte nejaké opravy, aby mohli byť následne nasadené na obranu pozemných cieľov a civilistov.

https://cdnv.sita.sk/sites/34/2023/03/a-o-dostane-slovensko-od-usa-za-mig-y-29-pre-ukrajinu.mp4

Viac k témam: Európsky samit, Munícia, Predseda vlády, rusko-ukrajinský konflikt, Stíhačky MiG-29, Ukrajinský prezident
Zdroj: SITA.sk – Heger: Slovensko je pripravené poskytnúť svoje kapacity na výrobu munície © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií