fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Baníci neboli nahí, Legasov sa na súdnom procese nezúčastnil: Ako seriál Černobyľ prikrášlil dejiny?

Máte tip? napíšte nám mailom

Seriál Černobyľ sa stihol stať najlepšie hodnoteným seriálom v histórii HBO, na portáli IMDB dosahuje hodnotenie 9,6 a na českom ČSFD sa v priebehu niekoľkých týždňov vyšplhal na prvú priečku. 

Avšak aj tu je potrebné upozorniť na miestami nie veľmi šťastné interpretácie udalostí a scenáristické skratky, píše HistoryWeb.sk. Z jeho textu „Aké historické chyby mal seriál Černobyľ?” sme preto vytiahli tie najdôležitejšie informácie.

Mimochodom, Rusi plánujú nakrútiť vlastnú verziu seriálu Černobyľ.

Ruská verzia seriálu sa bude podľa ČSFD líšiť v tom, že hlavnými hrdinami budú agenti KGB. Tí sa budú snažiť prekaziť plány CIA, ktorá vyslala jedného zo svojich agentov, aby chod Černobyľskej atómovej elektrárne sabotoval. Režisérom ruskej verzie seriálu bude Alexej Muradov, ktorý povedal, že ukáže, „čo sa tam vtedy naozaj stalo“.

Zdroj: HBO, SKY

Baníci neboli nahí

Skupinou, ktorá mala „odľahčiť“ zobrazenie likvidátorov, boli baníci. Na hĺbení tunela pod jedným z reaktorov pracovalo 230 baníkov z Donbasu a viac než 150 z regiónu Tula, vtedajšia špička Sovietskeho zväzu.

Baníci (vždy oblečení, na rozdiel od seriálu) pracovali v trojhodinových zmenách. Podľa Naumova na mieste panovala vysoká pracovná morálka: „Muži sa zvykli hádať o lopaty,“ spomínal neskôr. Neskôr boli na sovietske pomery nadpriemerne zaplatení, no vtedy o bonusoch nepadla žiadna zmienka. Tie boli pre likvidátorov určené až dekrétom zo 7. mája 1986.

Prečítajte si tiež:
Zbystrite pozornosť! Na scénu prichádza protischránkový zákon

Práve na skupine baníkov sa tvorcovia rozhodli najviditeľnejšie ukázať kontrast prítomný v celej minisérii, a to medzi stoickým, odvážnym, režimom neskazeným ľudom,  reprezentujúcim skutočný život a zdravý rozum, a na druhej strane pokryteckým, nekompetentným sovietskym aparátčikom. Ako príklad môže slúžiť fiktívna scéna s ministrom uhoľného priemyslu, ktorá sa končí slovami jedného z baníkov„Now you look like one (prekl. Teraz vyzeráš, ako jeden z nás.).“

Zdroj: HBO, SKY

Zjednodušenie postáv

Stopy zjednodušenia okrem postavy vedkyne Uljany Chomjukovej (Emily Watson) nesie najviditeľnejšie dvojica chemika Valerija Legasova (Jared Harris) a podpredsedu Rady ministrov ZSSR Borisa Ščerbinu (Stellan Skarsgard).

Zatiaľ čo obaja v skutočnosti v Černobyli pracovali so svojimi tímami a ďalšími podriadenými, seriál Černobyľ vzbudzuje dojem, že zásadné rozhodnutia sa uskutočňovali najmä medzi nimi dvomi, a to „sovietskym“ direktívnym štýlom.

Reálne tu však prebiehali diskusie medzi desiatkami ľudí a na viacerých úrovniach. Legasov dokonca čelil v rámci svojej pracovnej skupiny silnej opozícii. Jedným z oponentov bol napríklad Valentin Fedulenko, expert na RBMK reaktory a Legasovov poradca v Černobyli, ktorý kritizoval jeho neznalosť nukleárnych reaktorov.

Prečítajte si tiež:
To, v akej polohe spí žena, povie o nej veľa. Zisti, aká je tá tvoja

Problémom nie je prítomnosť fiktívnych prvkov, ale spôsob, akým seriál zobrazuje, ako sa riešili jednotlivé situácie (Legasov žiada Gorbačovova o povolenie obetovať troch mužov, Legasov sa čuduje Ščerbinovým pracovným postupom a pod.). Samotná forma jednorozmerného zobrazenia postáv ako vypuklo dobrých alebo zlých je totiž tiež len interpretáciou. Či chceme, alebo nie, práve podobné divácky atraktívne skratky formujú pohľad bežnej verejnosti na to, ako vníma a chápe fungovanie moci.

Zdroj: HBO, SKY

Legasov sa na procese nezúčastnil

Seriál Černobyľ vrcholí poslednou epizódou v podaní seriálového prerodu Legasovova, ktorý sa fiktívnym, odvážnym príhovorom na súdnom procese vzbúri proti klamstvám režimu, aby následne zistil, že nekonformný jednotlivec je ponechaný napospas len svojmu svedomiu.

V skutočnosti bol však jediným kritikom konštrukčných chýb reaktorov na súdnom procese, paradoxne, Anatolij Ďatlov. Ich nedostatky kritizoval dokonca niekoľko rokov pred haváriou. Valerij Legasov sa na procese nezúčastnil – v tom období sa zotavoval v Moskve z prvého pokusu o samovraždu.

 

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií