fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Hlas vyzýva Hegera, aby zastavil dobrodružnú politiku hazardu s bezpečnosťou vlastných občanov

Heger podľa strany svojimi verejnými vyjadreniami v súvislosti s dodaním stíhačiek MiG 29 na Ukrajinu pripomína zúfalého politika, ktorý sa snaží prekryť vlastné zlyhania doma pseudopísaním veľkých dejín v zahraničí.

Máte tip? napíšte nám mailom

11.2.2023 (SITA.sk) – Strana Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) vyzýva povereného premiéra Eduarda Hegera (OľaNO), aby okamžite zastavil dobrodružnú politiku hazardu s bezpečnosťou vlastných občanov. Heger podľa strany svojimi verejnými vyjadreniami v súvislosti s dodaním stíhačiek MiG-29 na Ukrajinu pripomína zúfalého politika, ktorý sa snaží prekryť vlastné zlyhania doma pseudopísaním veľkých dejín v zahraničí.

Dve podmienky

„Je to zmes zúfalstva a falošného mesiášstva, ak Eduard Heger v prípade dodania stíhačiek odmieta rešpektovať dialóg s NATO a odmieta sa riadiť zákonmi vlastnej krajiny. Takáto spasiteľská politika posúva Slovensko bližšie ku vojnovému konfliktu a ohrozuje občanov Slovenskej republiky,“ uviedol predseda Hlasu-SD Peter Pellegrini. Dodal, že zúfalí ľudia robia zúfalé činy a je nutné, aby sa Heger vrátil z tejto cesty rýchlo späť.

„Ak chce Ukrajine pomáhať, musí splniť dve podmienky – nesmie ohrozovať obranyschopnosť samotnej Slovenskej republiky a rozhodnutie musí byť súčasťou rozhodnutia na úrovni Európskej únie a NATO,“ zdôraznil Pellegrini. Podľa neho by stačilo, aby sa Heger inšpiroval postupom Poliakov, ktorí sa obrátili na NATO, pretože si uvedomujú všetky bezpečnostné riziká pre svoj štát.

Prečítajte si tiež:
Kauza Judáš s bývalým policajným funkcionárom Rehákom sa blíži k rozsudku

Oficiálne stanovisko

Eduard Heger dnes v relácii Sobotné dialógy Rádia Slovensko povedal, že počká na oficiálne stanovisko ústavných právnikov k dodaniu stíhačiek MiG-29 Ukrajine, na základe ktorého bude ďalej postupovať. Ústavní právnici musia posúdiť, či má vláda v poverení na takýto krok kompetencie, alebo nie. Podľa neho rozhodnutie o poskytnutie vojenskej pomoci Ukrajine je autonómnym rozhodnutím každej krajiny a nie kolektívnym súhlasom spojencov v rámci NATO.

Zdôraznil, že prípadná dodávka stíhačiek MiG-29 Ukrajine by nijako neohrozila obranyschopnosť Slovenska, pretože tieto bojové lietadlá sú už mesiace vyradené, uzemnené a Slovensko na ne nemá náhradné diely. Opravovali ich ruskí technici, s ktorými už naša krajina nechce spolupracovať. Zároveň by sme za tento dar Ukrajine dostali peniaze z európskeho mierového nástroja. Tak tomu bolo aj v prípade darovania systému protivzdušnej obrany S-300.

„Za techniku, ktorú sme poslali Ukrajine, sme už dostali vyše 80 miliónov eur,“ povedal Heger.

Viac k témam: pomoc Ukrajine, Stíhačka MiG-29
Zdroj: SITA.sk – Hlas vyzýva Hegera, aby zastavil dobrodružnú politiku hazardu s bezpečnosťou vlastných občanov © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
Prípravy na spustenie novej súdnej mapy pokračujú podľa plánu, Karas si pochvaľuje najmä situáciu v Košiciach
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií