fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Holandské firmy by na Slovensku investovali viac, keby bolo podnikateľské prostredie jednoduchšie a predvídateľnejšie

Hlavnými témami okrúhleho stola pri príležitosti návštevy holandského kráľovského páru na Slovensku bolo znižovanie prekážok podnikania a expanzie, zlepšenie vzdelávania, ako aj miery participácie žien na trhu práce.

Máte tip? napíšte nám mailom

10.3.2023 (SITA.sk) – Znižovanie prekážok podnikania a expanzie, zlepšenie vzdelávania, ako aj miery participácie žien na trhu práce. To boli hlavné témy okrúhleho stola pri príležitosti návštevy holandského kráľovského páru na Slovensku.

Rozvoj holandských firiem na Slovensku

Rokovania zorganizovali Ministerstvo hospodárstva SR a Veľvyslanectvo Holandského kráľovstva v SR. Zúčastnili sa na nich predstavitelia vrcholového manažmentu holandských nadnárodných spoločností. Ako informuje rezort hospodárstva, diskutovalo sa aj o ďalšej podpore a rozvoji holandských firiem na Slovensku.

„Všetky spoločnosti zastúpené na okrúhlom stole sa zhodli na tom, že presvedčiť akcionárov z centrály, aby rozšírili operácie a ďalej investovali na Slovensku, by bolo oveľa jednoduchšie, keby sa právne a regulačné prostredie stalo jednoduchším a predvídateľnejším,” zhrnulo závery ministerstvo.

Slovenskí zamestnávatelia navrhli porovnať holandské a slovenské pracovné právo s cieľom zdieľať najlepšie postupy a ďalej zjednodušiť slovenský Zákonník práce. Rezort hospodárstva ponúkol holandským firmám, aby predložili odporúčania a návrhy regulačných zmien.

Odchod slovenských talentov

Rokovalo sa aj o podpore a rozvoji slovenských talentov. Odhady hovoria, že za posledných 15 rokov odišlo zo Slovenska viac ako 300-tisíc mladých ľudí. Úrad pre výskum a inovácie na Slovensku, Ministerstvo hospodárstva SR, ako aj Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu sa dohodli, že sa budú spoločne s holandskými spoločnosťami pôsobiacimi na Slovensku snažiť prilákať túto skupinu ľudí späť domov.

Prečítajte si tiež:
Hodnota bodu pre úrazové dávky sa tento rok zvýši na 24,22 eura

Aby sa znížil počet mladých ľudí, ktorí odchádzajú zo Slovenska, konzorcium firiem navrhlo iniciovať Slovenský národný program rozvoja stážistov. Jeho absolventi budú mať po ukončení priame skúsenosti a okamžitý prístup k holandským spoločnostiam.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Väčšia účasť žien na pracovnom trhu

Ďalšou témou bola podpora väčšej účasti žien na slovenskom pracovnom trhu. Navrhované verejno-súkromné partnerstvo by preto malo byť prioritne zamerané na podporu matiek a rodín, aby im bol umožnený vyvážený návrat do práce a cenovo dostupná a kvalitná starostlivosť o deti.

Okrem toho účastníci okrúhleho stola podporili návrh aktívne rozvíjať možnosť pracovných zmlúv na čiastočný úväzok v rámci svojich organizácií a umožniť matkám s malými deťmi do 10 rokov odhlásiť sa z práce na zmeny bez negatívnych dôsledkov na ich kariéru alebo zmluvy.

Viac k témam: Holandská kráľovská rodina, holandský kráľ, oficiálna návšteva, Podnikanie
Zdroj: SITA.sk – Holandské firmy by na Slovensku investovali viac, keby bolo podnikateľské prostredie jednoduchšie a predvídateľnejšie © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
Na Slovensku poberá dávku v hmotnej núdzi 16-tisíc Ukrajincov. Výška príspevku ani zďaleka neprevyšuje sumu, ktorú dostávajú Slováci
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií