fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Špeciálna návšteva v Trnave: holandský veľvyslanec spolu s primátorom Bročkom symbolicky poliali tulipány odrody “Slovensko”

Trnavu poctil svojou návštevou holandský veľvyslanec Henk Cor van der Kwast. Spolu s primátorom mesta Petrom Bročkom a županom Trnavského samosprávneho kraja Jozefom Viskupičom symbolicky poliali tulipány na Nám. sv. Konštancie.

Ide o unikátnu odrodu s názvom “Slovensko”, vyšľachtenú špeciálne pre našu krajinu. Holandské kráľovstvo darovali tulipány Trnave ešte minulý rok.

Zľava: Peter Bročka, Jozef Viskupič, Henk Cor van der Kwasta. Zdroj: facebook.com/Mesto Trnava 
Symbolické polievanie špeciálnych tulipánov. Zľava: Peter Bročka, Henk Cor van der Kwasta, Jozef Viskupič,. Zdroj: facebook.com/Mesto Trnava 

„Henk Cor van der Kwasta pre mňa vždy znamená veľmi príjemnú a produktívnu skúsenosť a rozhovor,” píše na svojom Facebooku primátor Bročka. Jeho slová potvrdzujú aj fotografie z tejto návštevy, pôsobia naozaj príjemne a pozitívne. 

„Po symbolickom poliatí nasledoval odborný seminár Bezodpadové hospodárenie zameraný na inovatívne riešenia pre rozvoj a podporu udržateľnej dopravy v mestách. Organizátorom je Veľvyslanectvo Holandského kráľovstva na Slovensku v spolupráci s Inštitútom obehovej ekonomiky,” píše sa ďalej v príspevku.

Tulipány spolu s veľvyslancom vysadili v októbri 2018.

Špeciálne tulipány nie sú však len v Trnave. Presne pred rokom, v apríli 2018, dostal odrodu vyšľachtenú pre Slovensko aj prezidentský palác. Záhon pokrstil prezident Andrej Kiska. „Pýtal som sa, ako to dlho trvá vyvinúť. Je to práca na niekoľko rokov, podľa všetkého osem rokov, kým sa niečo také podarí, vypestovať takúto novú odrodu,” povedal pre sme.sk. Za čo sme ich vlastne dostali? Bol to dar od Holanského kráľovstva pri príležitosti 25. výročia vzniku Slovenskej republiky.

Zdroj: facebook.com/Mesto Trnava

Holansko vs. Trnava

Tulipány však nie sú všetko, v čom môžeme nájsť analógiu medzi Holandskom a Trnavou – táto krajina Beneluxu sa označuje aj ako kráľovstvo bicyklov, čo môžeme povedať aj na slovenský Rím. Bročka už vo svojom volebnom programe sľuboval, že bude podporovať vznik cyklochodníkov, čo sa mu aj darí. Nepochybne je veľkým plusom, že on sám je milovníkom cyklistiky, čo si môžeme všimnúť aj na jeho sociálnych sieťach: cestuje #DoPráceNaBajku

Do práce na bicykli je národná kampaň, ktorej cieľom je „podporiť rozvoj trvalo udržateľnej mobility v mestách, motivovať samosprávy, aby na svojom území vytvárali kvalitné a bezpečné podmienky pre využívanie bicykla na prepravu po meste, motivovať zamestnávateľov, aby vytvárali vo svojich sídlach podmienky pre bezpečné uloženie bicykla, priestor na prezlečenie vrátane sociálneho zariadenia, a tiež aby prípadnými bonusmi motivovali zamestnancov, aby použili na dochádzanie do práce bicykel, motivovať zamestnancov, aby namiesto motorového vozidla použili na dochádzanie do práce bicykel.” Píše sa o tom na oficiálnej stránke kampane. 

Do tohto ročníka súťaže sa dá stále prihlasovať.

View this post on Instagram

#Dopracenabajku #suit #hat #bicycle

A post shared by Peter Bročka (@brockapeter) on

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií