fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Hudobník Homes: Keď som dokončil melódiu, položil som gitaru na posteľ a od vzrušenia skákal asi polhodinu po izbe

Máte tip? napíšte nám mailom

S Homesom sme pred nejakým časom priniesli rozhovor. Vlastným menom Peter Kravárik je mladý hudobník, multiinštrumentalista a spevák, ktorý ako jeden z mála Slovákov spieva takmer všetko vo falzete.

Úžasne precítené skladby sú príjemné pre uši aj dušu. Jeho texty sa hemžia hlbokými a citlivými slovami a ako Homes sám povedal, prostredníctvom svojej hudby chce ľuďom vytvárať domovy.

Dnes predstavuje novinku s názvom Thaw (odmäk, rozpúšťanie). Symbolicky v posledný februárový deň. Na konci zimy, kedy sa topia ľady, dni sa predlžujú, šedivosť a zatiahnutú oblohu striedajú príjemné jarné lúče. Na konci zimy, kedy nastáva odmäk.

Peter svojou tvorbou poukazuje na vzájomný rešpekt. Na to, že nemáme právo druhých kritizovať, odsudzovať a prikazovať im, aby sa na svet dívali rovnakou optikou ako my. Podľa neho je základným princípom žitia láska a úcta – metaforicky o tom spieva v sviežej skladbe Thaw.

Homes na Slovensko priniesol kvalitné indie, ktoré u nás doteraz chýbalo. Zdroj: Eva Jonisová

Je to kvázi óda na život

Thaw vznikalo postupne – ako hudba, tak aj text. „Gitarovú melódiu, ktorá je na začiatku, som napísal raz úplne náhodou na izbe na intráku, keď som hral svoju predošlú skladbu „loveable“. Pamätám si, že keď som ju dokončil, položil som gitaru na posteľ a od vzrušenia skákal asi polhodinu po izbe, pretože som nechápal, čo som práve vytvoril. Neskutočne sa mi to páčilo.”

V tom čase tiež prebiehali jeho začiatky v štúdiu budhizmu. „Veľa častí textu tvoria metafory, ktoré opisujú moje vtedajšie myšlienky a reflexie a tiež nové pohľady na svet, ku ktorým som vtedy dochádzal. V danom období sa mi zásadne menila perspektíva mnohých vecí a vďaka tomu vznikla aj pieseň Thaw. Celý text je v podstate o získaní nového pohľadu na veci – na seba, na svoj život, na všetko. Zároveň je to kvázi óda na život,” pokračuje Homes.

Prečítajte si tiež:
Inšpiruj sa, spoznaj nepoznané a cestuj. Cestovateľský festival Cestou necestou prichádza už po trinásty raz do Bratislavy!

Podľa jeho slov tento text predstavuje akýsi spôsob nového nazerania na jeho predošlé emócie, obhliadnutie sa za všetkým zlým a bolesťou, ktorou si prešiel, nájdenie pochopenia, zmierenia sa a lásky voči všetkému prežitému, aj ak sa to zdalo zlé. Zároveň je oslavou nového a vyjadrenia lásky k novému životu.

Nech sa páči.

Zdroj titulnej foto: Peter Kravárik/Homes

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií