Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Poznáte liečivú silu horčice? 4 + 3 tipy na jednoduché zábaly, ktoré z nej namiešate

Oceňovala ju už pradávna čínska medicína, staroveka indická gastronómia, svoje miesto mala v ruskom liečiteľstve, známa bola aj slovanským národom. Horčica ako ju nepoznáte.

Nezáväzne si ju pridávame k jedlám a ani netušíme, ako veľmi nášmu organizmu pomáha. Horčica patrí medzi najstaršie koreniny, ktorými sa ľudstvo liečilo. Svojou výraznou ostrou chuťou dokáže prehriať organizmus, lieči zažívacie problémy, zápchy, hemoroidy, reumu, bolesti kĺbov…

Svoje uplatnenie však má aj v kozmetike. Z horčice sa dajú poľahky vyrobiť účinné zábaly a masky na vlasy, ktoré prekrvia pokožku a urýchľujú rast vlasov. Pomáha aj na kúty.

Príprava liečivých obkladov nie je vôbec zložitá, ku každému budete potrebovať tri, štyri základné suroviny.

Všemocný pomocník

Už v antike sa zistilo, že rozdrvené horčičné zrno má blahodárne účinky na zažívacie problémy a pomáha s trávením. Naši predkovia si uvedomili, že horčica obsiahnutá v jedle je dobrá pre žalúdok, rozdelí hrubé jedlo a uvoľní z neho prebytočnú vlhkosť, ktorú odvádza moč. Tiež má tendenciu upokojiť pľúca a uľahčiť nadychovanie a vydychovanie. Horčica vypitá s octom rozbíja kamene. Keď ju zmiešame s horúcim bielym vínom, je účinná proti bežným horúčkam. 

horčica
Účinná pomoc na boľavú chrbticu. Zdroj: pexels.com

Keď máte kašeľ alebo vás bolí hrdlo, prehĺtajte ju v malých dávkach. Pri bolesti hlavy sa aplikuje na spánky a čelo, pri popáleninách sa inkriminované miesto natrie horčicou, ktorá bolesti utlmí.

Prírodný horčicový zábal

Pokiaľ vás trápia studené nohy, či boľavé kĺby, pripravte si tento zábal:

⇒ pálivá horčica zmiešaná so pšeničnou múkou v pomere 1:2 zaliata trochou studenej vody

Vytvoríte kašovitú hmotu, ktorú priložíte na kus látky, aby zábal nebol v priamom kontakte s pokožkou. Previažete ďalším kusom látky a môžete si užívať jej liečivé účinky. V mieste pôsobenia zvyšuje krvný prietok a tak urýchľuje liečbu. Prekrvenie v mieste zábalu zahreje okolitú časť tela, uvoľní stuhnuté svaly, odbúra bolesť kĺbov a navyše pôsobí proti infekciám.

Ak vás bolia nohy a chcete im dopriať potrebný oddych:

⇒ boľavé chodidlá natrite horčicou, akoby ste sa ju snažili vmasírovať do pokožky. Vložte nohy do lavóra bez vody a minimálne 5 minút ich nechajte na suchu, pričom jemne hýbte prstami. Následne zalejte chodidlá teplou vodou a nechajte ich ďalších 5 minút v tomto kúpeli.

Voľné oleje v horčici majú taký účinok, že pri aplikovaní sa nahrnie do kože krv a tento účinok sa odborne nazýva rubefacientný. Týmto úkonom zmiernite opuch.

Má všemožné využitia! Zdroj: pixabay.com
Kloktadlo na boľavé hrdlo:

⇒ do polovice šálky nalejte horúcu vodu, pridajte polievkovú lyžicu horčice, šťavu z polovice citróna, polievkovú lyžicu soli a lyžicu medu. Dôkladne premiešajte. Zmes nechajte vychladnúť cca 7 – 10 minút. Potom si z nej odpite a kloktajte.

Pozor, zmes neprehĺtajte, nemá totiž chutiť, ale liečiť. Po pár minútach sa vám v krku citeľne uvoľní.

Ak sa trápite s chrbticou:

⇒ zmiešajte horčicu s masážnym krémom v pomere 1:2 a natrite boľavú chrbticu. Nechajte 10 minút pôsobiť a potom dôkladne osprchujte.

Hustá a lesklá hriva

Horčica pri liečení bolestí zďaleka nekončí. Už starými Grékmi sa využívala na obnovu či podporu rastu vlasov, pomáha aj na kúty na čele. S receptúrou to žiadno nepreháňali – jednoducho si horčicu vtierali na postihnuté miesta.

horčica
Vyčarujte si husté a lesklé vlasy! Zdroj: pexels.com

Dnes sa v súvislosti s vlasovou kozmetikou používa v šampónoch a maskách, ale vy si doma môžete pripraviť aj vlastné zábaly. Prinášame zopár tipov:

⇒ pre rast vlasov: Zmes vznikne zmiešaním polievkovej lyžice horčice s vaječným žĺtkom a citrónovou šťavou. Naneste si ju na vlasy obvyklým spôsobom a nechajte pár minút pôsobiť. Dôkladne opláchnite. Vlasy budú rásť rýchlejšie a vaša hriva bude bujnejšia.

⇒ proti vypadávaniu vlasov: Pridajte horčicu do šampónu na vlasy s extraktom aloe vera. Primiešajte pár kvapiek alkoholu a umývajte si s ním vlasy. Ideálne by bolo, ak by ste aloe pestovali doma. Vtedy stačí rozmixovať trochu dužiny s alkoholom, pridať horčicu a naniesť na vlasy túto zmes.

⇒ zábal na vlasy: Potrebujete len plnotučnú horčicu, ktorú nanesiete na vlasy, zabalíte do uteráka a necháte 30 minút pôsobiť. Potom dôkladne opláchnite. Vaše vlasy sa zbavia mastnoty, budú krásne lesklé a opticky zväčšia svoj objem.

Zdroj: dobrarada.sk

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií