fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

V Údolí smrti očakávajú 51 stupňov! Juhozápad Ameriky sa zmieta vo vlne horúčav

Máte tip? napíšte nám mailom

Meteorológovia predpovedajú, že horúčavy v Údolí smrti (Death Valley) dosiahnu 51 stupňov Celzia. Vo štvrtok popoludní môže ortuť na teplomere ukazovať až 52,22 stupňov. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa národnú meteorologickú službu.

Ide o vôbec najvyššiu teplotu očakávanú meteorológmi v súvislosti s vlnou horúčav, ktorá postihla juhozápad Spojených štátov.

Jedny z najhorúcejších dní v tomto roku môžu podľa meteorológov tento týždeň postihnúť väčšinu územia štátu Arizona a niektoré časti štátov Kalifornia a Utah.

K najhorúcejším mestských aglomeráciám na juhozápade USA patrí aj arizonský Phoenix, kde meteorológovia v utorok ráno namerali 38 stupňov Celzia. Predpoveď uvádza, že teplota vo Phoenixe by mohla onedlho dosiahnuť až 45,5 stupňov Celzia.

Údolie smrti (Death Valley) je údolie s najnižšie položeným miestom Kalifornie, USA aj celej Ameriky. Nachádza sa v severnej časti Mohavskej púšte. Najnižšie miesto sa nachádza v časti s názvom Badwater; 259 metrov pod úrovňou mora. 10. júla 1913 tu bola nameraná najvyššia teplota na Zemi, 56,7 °C. Priemerné ročné zrážky sú 50 mm. Je to jedno z najnehostinnejších miest na Zemi. Ide o 225 km dlhú a 8 – 26 km širokú preliačinu, rift. Názov údolie získalo po tom, ako tu v roku 1849 zahynula skupina zlatokopov. Územie bolo chránené od roku 1933 (Monument), v roku 1994 bolo preklasifikované na národný park (Death Valley National Park).

Prečítajte si tiež:
Tabak do roku 2030 zabije 8 miliónov ľudí: odborníci upozorňujú na najviac návykové látky na svete

…takže tú tridsiatku u nás snáď nejako zvládneme.

Zdroje: http://www.teraz.sk/zahranicie/usa-v-udoli-smrti-ocakavaju-teploty/338945-clanok.html, https://geology.com/below-sea-level/

Foto: http://www.davestravelcorner.com/wp-blog/wp-content/uploads/2005/10/Extreme-Heat-Death-Valley-1.jpg

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií