fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Slovensko má najviac hradov na svete! 5 pevností, ktoré skutočne stoja za návštevu

Poznáte všetky hrady na Slovensku? Na našom území je ich až 156, čo je vzhľadom na našu rozlohu dokonca celosvetovo najviac. Aj preto sa Slovensko, čo sa týka hradov, označuje za svetovú veľmoc.

Ak by sme to mali povedať ešte inak, žiadna iná krajina nemá na km² viac hradov ako práve Slovensko. Ak plánujete výlet, nechajte sa inšpirovať naším výberom a skúste niektoré z nich navštíviť.

Spišský hrad

Východný horizont Spiša vytvára rozložitá silueta Spišského hradu, ktorý je s rozlohou vyše 4 ha jedným z najväčších zrúcaninových hradných komplexov v strednej Európe. V roku 1993 Spišský hrad a kultúrne pamiatky blízkeho okolia zapísali do Zoznamu pamiatok svetového dedičstva UNESCO. Výstavba sa datuje do začiatku 12. storočia a slúžil ako pohraničná pevnosť. V roku 1780 hradný komplex zničil požiar a Spišský hrad sa postupne zmenil na zrúcaninu, no v roku 1970 ho pamiatkári de facto zachránili.

https://www.instagram.com/p/B1W6ItCIxb-/

Oravský hrad

Jednou z najväčších turistických atrakcií severného Slovenska je Oravský hrad, vybudovaný ako „orlie hniezdo“ na skale nad riekou Orava v Oravskom Podzámku. Bol župným hradom a sídlom oravského panstva, ku ktorému patrila takmer celá Orava. V roku 1611 dostal Oravský hrad svoju dnešnú podobu. Podobne ako Spišský, aj hrad na Orave v roku 1800 vyhorel a pre svojich správcov sa stal nepotrebným. K rozsiahlejším rekonštrukčným prácam na záchranu hradu sa pristúpilo až po druhej svetovej vojne. V poslednom období sú čoraz populárnejšie nočné prehliadky hradu v hlavnej turistickej sezóne spestrené o rôzne divadelné predstavenia a strašidelné výjavy.

Hrad Červený Kameň

Najkrajším hradom Malých Karpát, ležiacim len niekoľko desiatok kilometrov od Bratislavy, je jeden z najzachovanejších slovenských hradov Červený Kameň. V 16. storočí bol prestavaný na mohutnú pevnosť s fortifikačným systémom patriacim k vrcholom vtedajšej vojensko-obrannej stratégie. V hrade sa v súčasnosti nachádza múzeum, prezentujúce historické bývanie šľachty. Pre svoje neopakovateľné čaro bol hrad v nedávnej minulosti svedkom natáčania viacerých filmov a rozprávok –Princezná Fantaghiró, Dračie srdce alebo Cinka Panna. V hradnom areáli sa nachádza vinotéka, reštaurácia aj kaviareň.

View this post on Instagram

Červený kameň Raz darmo, je to naozaj nakrajší hrad v Malých Karpatoch. Jeho história sa od roku 1583 do druhej svetovej vojny spája s Pálffyovcami. Tento významný uhorský rod ho postupne prebudoval na reprezentačné sídlo s bohatou štukovou a freskovou výzdobou interiérov. V hrade sa v súčasnosti nachádza múzeum, prezentujúce historické bývanie šľachty. Súčasťou stálej expozície je aj skvost – bronzové súsošie Madony s dieťaťom, ktoré vzniklo na prelome 19. a 20. storočia. Autorom originálnej sochy je taliansky sochár, maliar, architekt a básnik, Michelangelo Buonarroti. V areáli hradu sa každoročne organizujú šermiarske festivaly a predstavenia sokoliarov. Neobyčajná atmosféra sa dá zažiť počas scnénických nočných prehliadok. Najbližšia je v sobotu 10. augusta – Príbeh o mŕtvej neveste. Viac info na http://hradcervenykamen.sk. Hrad je prístupný autom, pešo z obce Píla alebo Častá. Pre návštevníkov je otvorený celoročne. Objavuj, vychutnávaj, relaxuj v Malých Karpatoch. Viac na https://malekarpaty.travel/sk/ Foto: Sandra Benčičová Na fotografii Dominik Lukáč, Brigita Horváthová, ktorí v rámci prehliadky kostýmov SĽUK-u, predviedli Šarišský kroj. Najbližšie ich môžete vidieť 21. augusta 2019 v predstavení 70 rokov SĽUK-u v Zlatých Moravciach. Ďalšie predstavenia si môžete pozrieť tu http://www.divadlo.sluk.sk #smiemprosit Sleduj Travel Malé Karpaty

A post shared by Sandra Bencicova (@fotosandra) on

Starý zámok Banská Štiavnica

Hlavnou dominantou centra Banskej Štiavnice, ktorá je tiež zapísaná do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, je Starý zámok ležiaci západne od Trojičného námestia. Najstarším objektom v zámku je bývalý farský Kostol Panny Márie. Spolu so susedným karnerom sv. Michala  ho postavili v 13. storočí ako trojloďovú románsku baziliku. V 14. storočí okolo kostola vybudovali obranný múr, čím sa začali vytvárať základy budúceho mestského hradu. Obranný systém neskôr rozšírili o baštu a vstupnú bránu s vežou. Dnes slúži Starý zámok Slovenskému banskému múzeu. Počas letnej sezóny sa v ňom konajú divadelné predstavenia a kultúrne programy.

https://www.instagram.com/p/BpUJa87Aj7q/

Trenčiansky hrad

Dominantou mesta Trenčín a celého Považia je bezpochyby Trenčiansky hrad postavený na strmom brale. Spolu so Spišským hradom a s hradom Devín je jedným z najrozsiahlejších v Európe. Najznámejším majiteľom bol Matúš Čák Trenčiansky, ktorému patrilo viacero slovenských hradov, a preto sa nazýval aj „Pán Váhu a Tatier“. Po požiari v roku 1790 hrad pustol a chátral, pretože jeho majitelia Illésházyovci uprednostnili bývanie v pohodlnejšom dubnickom kaštieli. Rozsiahla rekonštrukcia Trenčianskeho hradu umožnila sprístupniť jeho najcennejšie objekty.

Azda najznámejšia súčasť dnešnej expozície je 80 m hlboká Studňa lásky a s ňou spojený príbeh Omara a Fatimy. Podľa povesti hradný pán Štefan Zápoľský zajal krásnu tureckú princeznú Fatimu. Turecký princ Omar, ktorý Fatimu miloval, musel 4 roky kopať do skaly, kým priniesol hradnému pánovi vodu a bol spolu s Fatimou prepustený na slobodu.

https://www.instagram.com/p/B1T77ipI850/

Na Slovensku máme množstvo hradov a zámkov, a tak sa určite oplatí navštíviť aj tie, ktoré sme nespomenuli. Zoznam všetkých hradov môžete nájsť na oficiálnom portáli Slovakia.travel, ktorý vznikol na základe projektu s názvom Národný jednotný informačný systém cestovného ruchu Slovenskej republiky.

Zdroj: slovakia.travel

Nahrávam...

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií