fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

10 nádherných hradov a zámkov a kaštieľov v okolí Bratislavy, ktoré musíte navštíviť

Výlety v tejto dobe dobre padnú všetkým. Vybrali sme pre vás 8 hradov a zámkov v okolí Bratislavy. Do väčšiny z nich sa ľahko dostanete autom alebo autobusom a trasu pokojne zvládnete aj s deťmi.

Máte tip? napíšte nám mailom

Hrad Biely Kameň

Od Bratislavy: 16 km

Miesto: Svätý Jur

Príbeh: Biely Kameň sú zrúcaniny gotického hradu nachádzajúce sa na zalesnenom návrší nad mestom Svätý Jur.

Hrad Biely Kameň nad Svätým Jurom vo funkcii opevneného sídla nahradil staršie hradisko situované na opačnej strane údolia. Toto hradisko vzniklo v 9. storočí a svoju funkciu plnilo aj v ďalšom období. V roku 1209 získal územie Svätého Jura rod Huntovcov-Poznanovcov, ktorý si za svoje sídlo zvolil pôvodnú pevnosť nad hradiskom Neštich.

V polovici 13. storočia prestal byť rozľahlý areál hradiska vhodnou rezidenciou rodu, ktorý začal používať predikát „zo Svätého Jura“. Rodina svätojurských grófov, ktorá sa neskoršie v dôsledku vznikajúcich majetkových sporov rozdelila na dve vetvy – svätojurskú a pezinskú, dala preto na opačnej strane údolia vystavať nový kamenný hrad. Ako vhodné miesto vybrali okraj vyvýšeného úbočia strmo klesajúce do údolia.

Novopostavený hrad sa prvý raz spomína v roku 1271 v súvislosti s nájazdmi českého kráľa Přemysla Otakara II. do uhorského pohraničia, a potom v roku 1295. V majetku rodu svätojurských zostal až do ich vymretia v roku 1526. Neskôr sa stal majetkom ďalšieho veľmožského rodu Zápoľských. V 17. storočí Svätý Jur získal Štefan Ilešházy, ktorý v mestečku pod hradom postavil renesančný kaštieľ. Zánik hradu sa predpokladá v roku 1663 v súvislosti s tureckým vyplienením Svätého Jura, ale nie je vylúčené ani jeho skoršie opustenie už na sklonku stredoveku.

Časová náročnosť trasy je necelé dve hodinky, čiže v pohode to zvládnu aj rodiny s deťmi.

https://www.instagram.com/p/B_dA6gcngHj/

Zrúcanina Čeklís

Od Bratislavy: 22km

Miesto: Bernolákovo

Príbeh:  Čeklís je zrúcanina hradu, nachádzajúca sa na okraji obce Bernolákovo, v susedstve rímskokatolíckeho kostola. Hrad zanikol pravdepodobne v 16. storočí. Začiatkom 20. storočia bol na mieste zrúcaniny hradu zvýšený kopec, na ktorý bola umiestnená vodáreň Várdomb v tvare hradnej veže. V súčasnosti sa vodáreň rozpadáva.

Zrúcanina sa nachádza priamo v obci, čiže cesta k nej je príjemnou prechádzkou po asfaltových chodníkoch a cestách.

 

Hrad Červený Kameň

Od Bratislavy: 38 km

Miesto: Častá

Príbeh: Na nádvorí dnešného hradu Červený Kameň stál už v polovici 13. storočia kamenný hrad, ktorý bol súčasťou pohraničnej sústavy hradov, tiahnucej sa od Bratislavy až po Žilinu. Tento pôvodný hrad zanikol v prvej polovici 16. storočia, keď jeho vtedajší majitelia, augsburskí podnikatelia Fuggerovci, vybudovali v rokoch 1535 – 1557 po jeho obvode novú pevnosť s ústredným štvorcovým dvorom a štyrmi nárožnými baštami a rozsiahlymi skladovacími pivničnými priestormi.

O stavbe hradu Červený Kameň sa zachovala zaujímavá povesť, podľa ktorej sa dvanásť mudrcov radilo, kde ho postaviť. Jedenásti navrhli vrch Kukla, ležiaci dnes naproti hradu. Iba jeden, najmladší, navrhol terajšie miesto, pretože podľa neho na vrchu Kukla sa stretávajú duchovia a strašidlá a určite sa im nebude páčiť stavebný ruch v ich hniezde. Väčšina sa však rozhodla pre Kuklu. A tak robotníci už v prvý deň postavili veľkú časť základov a múrov. V noci sa však diali čudné veci. Dobré víly nadvihli hrad a preniesli ho na susedný kopec. Aké veľké bolo prekvapenie robotníkov, keď na druhý deň už na pôvodnom mieste nič nenašli. Tak znova zasadla rada starších a dala za pravdu svojmu najmladšiemu členovi a hrad nechala na novom mieste. Tak sa mohol nerušene vystavať do svojej krásnej podoby.

Prehliadka:

Utorok – Piatok: 9.30 hod. – 15.30 hod.

Sobota – Nedeľa: 9.00 hod. – 17.00 hod.

I. Veľký okruh (75 minút) – prehliadka hradných interiérov a hradného podzemia s textovým sprievodcom.

II. Malý okruh (60 minút) – prehliadka hradných interiérov s textovým sprievodcom.

Vstupné:
Dospelí: od 6 €
Deti, študenti a dôchodcovia: od 1 € do 3,50 €

https://www.instagram.com/p/B-Z9UgpCaoa/

Hrad Plavecký hrad

Od Bratislavy: 54 km

Miesto: Plavecké Podhradie

Príbeh: Plavecký hrad bol postavený ako kráľovská pohraničná pevnosť cca: 1256 – 1273. Detrich (Depreht), syn bratislavského richtára Kunta, dostal od kráľa Belu IV. pusté a neosídlené územie Kuchyňa, na ktorom stál kostol sv. Mikuláša. Detrich sa zaslúžil o osídlenie územia a postavil na ňom hrad, ktorý nazval svojím menom, Detrichov hrad. Neskôr ho vlastnil Matúš Čák Trenčiansky, potom Žigmund Luxemburský, vojvoda Stibor, grófi zo Svätého Jura a Pezinka. Sídlo panstva prešlo v polovici 17. storočia do Malaciek. Od r. 2014 prebieha na hrade konzervácia a čiastočná obnova hradu. Výstup na Plavecký hrad od parkoviska trvá zhruba 20 – 30 minút.

Hrad Ostrý Kameň

Od Bratislavy: 64 km

Miesto: Plavecké Podhradie

Príbeh: Hrad bol postavený v 13. storočí, ako jeden z pohraničných hradov. Jeho úlohou bolo chrániť diaľkovú obchodnú cestu, vedúcu z Budína cez západné Slovensko až do Čiech. Spočiatku bol hrad kráľovským majetkom, no už v roku 1366 daroval kráľ hrad Mikulášovi zo Seče, čím sa dostal do súkromnej držby uhorských feudálnych rodín. V r. 1394 kráľ Žigmund daroval hrad známemu vojvodovi Stiborovi zo Stiboríc. Od r. 1453 sa vystriedalo viacero držiteľov z radov šľachty. Načas patril Keglevichovcom, Thurzovcom, Forgáchovcom a od 15. storočia aj grófom zo Svätého Jura a Pezinka.

https://www.instagram.com/p/CAdEqptAUNS/

Pálfiovský kaštieľ v Malackách

Od Bratislavy: 37,5 km

Miesto: Malacky

Pálfiovský kaštieľ v Malackách (starší pravopis Pálffyovský …) je kultúrno-historická pamiatka celoslovenského významu zaevidovaná v súpise pamiatok nachádzajúca sa v okresnom meste Malacky na západnom Slovensku. Kaštieľ má bohatú históriu. Počas svojej existencie bol sídlom urodzeného rodu, františkánskym internátom, vojenským skladom i nemocnicou. Od roku 2007 patrí kaštieľ mestu, ktoré sa podieľa na jeho rekonštrukcii a možnosti ďalšieho využitia.

Ku kaštieľu vedie od Čiernej brány alej platanov. V zámockom parku rastú rôzne druhy drevín ako duby, buky, smreky, smrekovce, gaštany a rôzne kvety. Od kaštieľa smerom na juh sa nachádza zrekonštruovaná fontána a kamenná jaskyňa Panny Márie, ktorú dali postaviť františkáni. V minulosti tu nechýbala prírodná jazdiareň či labyrint. V minulosti sa tu nachádzalo i labutie jazierko, ktoré bolo súčasťou kaštieľa. Do dnešnej doby sa v parku okrem zámku zachoval domček záhradníka a domček vrátnika.

V súčasnosti je majiteľom kaštieľa mesto Malacky, ktoré ho postupne rekonštruuje a sprístupňuje verejnosti. V rámci projektu Paltour bola zrekonštruovaná ľavá časť predného krídla, kde vznikli výstavné a seminárne miestnosti. So sponzorskou pomocou bola zrekonštruovaná studňa na nádvorí, vstupná brána, podbránie a schodisko s krištáľovými lustrami. V zrekonštruovaných priestoroch kaštieľa sa nachádza Pálfiovská izba s dobovým nábytkom. Návštevníci si taktiež môžu prezrieť výstavu fotografií dokumentujúcich rekonštrukciu kaštieľa. Vo výstavných priestoroch sa konajú rôzne výstavy.

Zámok Smolenice

Od Bratislavy: 63,2 km

Miesto: Smolenice

Medzi zámkami v okolí Trnavy je hádam najznámejší práve Smolenický zámok, ktorý sa využíva na početné konferencie či svadby. Zámok prešiel viacerými rekonštrukciami.

Príbeh: Prvá písomná zmienka o hrade však pochádza už  z roku 1457, je však možné, že hrad existoval už v r.1438. Hrad patril od r. 1438 svätojurským a pezinským grófom, neskôr ho získali Országhovci, potom Krištof Ungnad. Koncom 16. storočia sa vlastníkom hradu stáva Tomáš Erdődy, avšak pre nadmerné dlhy rod Erdődyovcov o hrad neskôr prišiel. Erdődyovci hrad prestavali (najmä nad vnútornou hlavnou budovou pristavili poschodia). Na začiatku 18. storočia, keď František Rákóczi povstal proti cisárovi a chcel vydobyť Uhorsku samostatnosť, stal sa Smolenický hrad dejiskom bojov medzi kurucmi a cisárskym vojskom. V r. 1777 sa hrad dostáva do rúk Pálffyovcov.

Za napoleonských vojen hrad vyhorel a časom sa zmenil na hradné rumovisko. Dlhoročné spory o dedičný nárok sa skončili v r. 1864, keď sa Smolenického panstva ujal Móric Pálffy, a po ňom syn Jozef. Noví vlastníci po odstránení vnútornej rozvaliny do upraveného opevnenia dolného hradu vstavali romantický zámok podľa architekta Jozefa Huberta. Stavebné práce boli prerušené úmrtím Jozefa Pálfiho po prvej svetovej vojne. Do súčasnej podoby romantického zámku bol hrad zrekonštruovaný  v rokoch 1949 až 1957, keď bol interiér hradu obnovený a zmodernizovaný pre potreby akadémie vied. V súčasnosti zámok slúži ako kultúrne centrum Slovenskej akadémie vied.

Prehliadka:

 • Zámok je otvorený pre verejnosť v letných mesiacoch júl – august, každý deň od 10.00 hod. – do 18.00 hod.
 • Počas septembra 2020 vrátane 1. 9. budú prehliadky zámku každú nedeľu v čase od 12.00 hod. do 17.00 hod.

Vstup – každú celú hodinu.

Vstupné:
Dospelí: 2,5 €
Deti, študenti a dôchodcovia: 1,5 €
Prehliadka v cudzom jazyku (angličtina) 4 €

https://www.instagram.com/p/B2Cp0VMIbN2/

Kaštieľ v Budmericiach

Od Bratislavy: 45 km

Miesto: Budmerice

Tento nádherný kaštieľ nemá na Slovensku konkurenciu. Z vonku vyzerá naozaj honosne a budete si chvíľku pripadať ako rakúsku. Krásny anglický park a ticho dotvára atmosféru luxusnej stavby.  Bohužiaľ interiér vás veľmi neprekvapí.

Príbeh: Kaštieľ dal postaviť Ján Pálfy v roku 1889, ktorý pochádzal z červenokamenskej vetvy tohto slávneho rodu.  Legenda hovorí o tom, že je to údajne kvôli tomu, že Ján Pálfy sa zaľúbil do krásnej francúzsky a preto sa tento zámok podobá na francúzske zámky. Táto dáma sa však vydala skôr ako stihol zámok dostavať. Okolo kaštieľa sa nachádza rozľahlý anglický park. Kaštieľ slúžil šľachte, ako letné sídlo a Ján Pálfy rád poľoval v jeho okolí. V kaštieli žila aj bývalá snúbenica známeho francúzskeho spisovateľa Antoine de Saint-Exupéryho. Bola to francúzska spisovateľka, ktorá viedla bujarý život. Bola 5. z 8. manželiek Pavla Pálfyho, ktorý bol synom a dedičom kaštieľa po otcovi Jánovi Pálfym.

V rokoch 1946 a 1986 bol kaštieľ upravovaný a slúžil až do roku 2011 ako Dom slovenských spisovateľov za účelom rekreácie a na tvorivú činnosť slovenských umelcov.  Poslednou rekonštrukciou prešiel kaštieľ v roku 2014, na jeseň 2015 už bol čiastočne sprevádzkovaný. Kaštieľ v Budmericiach pod svoju záštitu ho prevzalo SNM Múzeum Červený Kameň.

Cena: Vstupné je 2€ na osobu a zľavnené vstupné stojí 1,5€.

Prehliadky:  počas víkendov a štátny sviatkov v hodinových intervaloch od 10:00 – 17:00 hod.

kaštieľ budmerice
zdroj: klocher.sk

Zámok Hlohovec

Od Bratislavy: 72 km

Miesto: Hlohovec

Hlohovský zámok je postavený v barokovo – klasicistickom slohu, sa nachádza na mieste pôvodného hradu na návrší nad mestom Hlohovec. Objekt bol postavený na mieste bývalého hradu.  Hlohovský zámok patrí medzi zámky v okolí Trnavy, ktorý sa nachádza v areáli veľkolepého zámockého parku s jazierkom. Dostaneme sa k nemu z hlavnej ulice SNP, kde popri rieke Váh odbočíme na Nábrežie Andreja Hlinku. Zámok prešiel rekonštrukciou a od 1.júna 2019 je otvorený aj pre verejnosť.

Príbeh: Hrad v Hlohovci vystriedal viacero pánov. Od roku 1275 patril Abovcom, neskôr Matúšovi Čákovi, rodu Ujlakyovcov, v 15. storočí sa stal sídlom Husitov, 1524–1636 bol v rukách Thurzovcov. Od 1720 patril Erdődyovcom.  Z dôvodu častých vojen a strategickej polohy hradu sa na ňom vystriedalo množstvo vojenských posádok. Okrem už spomínaných Husitov sa na krátky čas na zámku usídlili aj Turci, ktorí ho opevnili a slúži im v rokoch 1663 – 1668 ako pohraničná pevnosť.

Na konci 2. svetovej vojny bola na zámku zriadená nemocnica pre sovietskych vojakov. Po ich odchode sídlila v priestoroch zámku aj posádka česko-slovenskej armády. O hlohovecký zámok prejavilo v minulosti záujem viacero záujemcov. Začiatkom minulého desaťročia prejavilo záujem Aristokratické združenie Slovenska, s ktorými nakoniec mesto vypovedalo zmluvu. Ďalšie rokovania prebehli aj s francúzskymi hoteliermi, ktorí v Hlohovci videli možnosť malých Versailles. Minulý rok sa stal v Hlohovci horúcou témou zámer investora vybudovať na zámku luxusný hotel. Legendy o únikových tuneloch zo zámku pozná azda každý Hlohovčan. Zaujímavosťou je predpoklad, že sú v skutočnosti pravdivé. Vďaka georadarovému prieskumu sú v Zámockej záhrade sú skutočne potvrdené zistenia lokálnych dutín v zhruba štvormetrovej hĺbke. Tie mali viesť od bataliónu smerom ku skleníkom po hrane svahu.

Prehliadka:  Otváracie hodiny počas mesiacov: jún, júl, august:

 • Pondelok, utorok: zatvorené
 • Streda, štvrtok: 10:00 – 16:00 hod.
 • Piatok, sobota, nedeľa: 10:00 – 18:00 hod

Cena: Základná úroveň A – (bez virtuálnej reality)

 • Deti do 6 rokov: zadarmo
 • Dospelá osoba: 2 €
 • Dôchodcovia, ZŤP: 1 €

Rozšírená úroveň B – ( s virtuálnou realitou)

 • Deti od 8 rokov: 2 €
 • Dospelá osoba: 3 €
 • Dôchodcovia, ZŤP: 2 €

Zrúcanina hradu Korlátka

Od Bratislavy: 73 km

Miesto: Cerová

Korlátka je zrúcanina hradu strážiaceho tzv. Českú cestu. Hrad pochádza z 13. storočia, opustený bol v 18. storočí. Dnes sa z neho dochoval črep valcovej veže (na Slovensku ojedinelé), zvyšky paláca a hradieb. Najviac zachovaná je hospodárska budova v predhradí. Hrad sa nachádza v Malých Karpatoch, 455 m n. m., nad obcou Cerová pri časti Rozbehy.

https://www.instagram.com/p/CAaUTAtnwyX/

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj kamnavyletyhttps://www.instagram.com/castlemypassion/ wikipedia

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií