fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Hráš počítačové hry? Americká NASA ťa potrebuje!

Jedným z devastujúcich účinkov podnebných zmien na planéte je zničenie koralových útesov na svete. Ako im počítačové hry môžu pomôcť?

Máte tip? napíšte nám mailom

Projekty na zastavenie poškodzovania koralov prebiehajú. Je však ťažké pre vedcov určiť, aký rozsiahly je problém, keďže nemáme mapu koralových systémov. NASA už niekoľko rokov vyvíja systém snímania ekosystémov zo vzduchu pomocou prístrojov pripojených na roboty a lietadlá. Ako do tohto vzorca zapadajú tí, ktorí hrajú počítačové hry?

Tieto nástroje zhromaždili množstvo dát, ale fotografie koralov je potrebné identifikovať a klasifikovať skôr, ako sa dajú použiť na výskum. Dnes sa NASA obracia na občanov, aby s projektom pomohli. Pomocou videohry s názvom NeMO-Net pozýva ľudí, aby pracovali na klasifikácii koralov. Hra využíva neurónovú sieť na prijímanie vstupov od hráčov a na zostavenie celosvetovej mapy. Ved Chirayath, vedúci projektu, uviedol:

„NeMO-Net využíva najväčšiu silu na planéte. Nie je to fantázia alebo superpočítač, ale ľudia. Túto hru môže hrať ktokoľvek, dokonca aj malé deti. Pomocou údajov pomôže pri mapovaní jednej z najkrajších foriem života, akú poznáme.“

Hráči sa budú „ponárať“ do oceánu a učiť sa o koraloch, pričom poskytnú dáta z virtuálnej výskumnej lode. Údaje, ktoré produkujú, analyzuje superpočítač Pleiades od NASA:

„Údaje z hry NeMO-Net živia náš (NASA) NeMO-Net, prvú neurálnu multimediálnu sieť na pozorovanie a výcvik pre globálne hodnotenie koralových útesov. NeMO-Net je otvorená sieť, ktorá využíva superpočítač NASA na využitie herných údajov a hodnotenie zdravia koralov po celom svete.“

Pre tých, čo hrajú počítačové hry, NeMO-Net používa aktívne učenie a spájanie údajov vzdialených snímok 3D obrazov. Tie sú zachytené pomocou šošovky NASA FluidCam, v súčasnosti najmodernejšej technológie diaľkového snímania, schopnej odstrániť skreslenie morských vĺn. Hra sa dá stiahnuť z obchodu App Store a je zatiaľ k dispozícii iba pre iOS a Mac.

Prečítajte si tiež:
Nóri otvorili prvú podmorskú reštauráciu v Európe, poskytne unikátny pohľad do morského sveta
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj NASA CNet

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií