Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Hrozba 3. svetovej vojny? Nórsko začalo hromadiť obilie! Ako je na tom Slovensko?

Nórska vláda podpísala dohodu o začatí hromadenia obilia s tým, že pandémia COVID-19, vojna v Európe a klimatické zmeny si to vyžiadujú. Ako je pripravené Slovensko?

Dohodu o skladovaní 30- tisíc ton obilia v rokoch 2024 a 2025 podpísali minister poľnohospodárstva a potravinárstva Geir Pollestad, minister financií Trygve Slagsvold Vedum a štyri súkromné ​​spoločnosti. Pšenicu, ktorá bude patriť nórskej vláde, budú spoločnosti skladovať v už existujúcich zariadeniach v zariadeniach po celej krajine. Tri zo spoločností tento rok uskladnia najmenej 15 tisíc ton.

Spoločnosti „môžu slobodne investovať do nových zariadení a samy sa rozhodnúť, kde chcú núdzové obilie skladovať, ale v prípade potreby musia obilie dať k dispozícii štátu,“ uviedla vláda.

Nórske ministerstvo pre poľnohospodárstvo a výživu uviedlo, že „vybudovanie pohotovostnej zásoby obilnín je o pripravenosti. Mala by existovať dodatočná úroveň bezpečnosti v prípade veľkých prerušení systémov medzinárodného obchodu alebo zlyhania národnej výroby,“ povedal Slagsvold Vedum. „Je to dôležitá súčasť práce vlády na posilňovaní národnej pripravenosti.“

Nórsko podpíše v nasledujúcich rokoch ďalšie zmluvy o skladovaní s cieľom vybudovať rezervu do roku 2029. Cieľom je mať do konca desaťročia skladovaných približne 82 500 ton obilia, „aby sme potom mali dostatok obilia na tri mesačnej spotreby nórskeho obyvateľstva v krízovej situácii, ktorá môže nastať,“ povedal Pollestad pre nórsku televíziu NRK. Nórsko má 5,6 milióna obyvateľov.

Ako je pripravené Slovensko?

Na Slovensku majú na starosti hmotné rezervy v prípade krízy na starosti Štátne hmotné rezervy.

Správa štátnych hmotných rezerv investovala do svojej modernizácie minulý rok (2023) až 20 miliónov eur a uviedla do prevádzky nový komunikačný informačný systém. Vďaka nemu môže štát sledovať stavy vybraných zásob a v krízovej situácii ponúknuť prehľad položiek, ktoré má aktuálne k dispozícii. Momentálne má nakúpené jadrové palivo, ropné produkty a základné potraviny, ktoré zabezpečujú energetickú a potravinovú bezpečnosť krajiny.

Slovenské obilie v skladoch

Minulý rok bývalý predseda Správy štátnych hmotných rezerv Ján Rudolf informoval, že  nanákup pšenice išli 3 milióny eur. Podľa dosupných informácií je zrejmé, že obilniny treba obmieňať každé tri až štyri roky, aby sa predišlo ich znehodnoteniu. Nákup prebieha tak, že dva roky po uskladnení sa začne sledovať cena na trhu a keď sa zdá najvýhodnejšia, nakúpi sa nová ryža či obilie.

Voda, lieky či mäso

Hoci sú sklady veľké, nie všetky nevyhnutné zásoby sa nachádzajú v hmotných rezervách. Niektoré spoločnosti pôsobia ako tzv. ochraňovatelia. Uchovávajú potraviny, vodu a lieky pre štát a v prípade potreby ich musia poskytnúť. Napríklad Západoslovenská vodárenská spoločnosť skladuje tisíce litrov vody v kontajneroch, zatiaľ čo určitý mäsokombinát má v rezerve tisíce kilogramov mäsa pre prípad núdze. Počas hospodárskej mobilizácie sú títo ochraňovatelia povinní vydať materiál zo skladov. Všetky zásoby sa pravidelne obnovujú, aby sa zabránilo ich exspirácii.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií