Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Hrozí politizácia Fondu na podporu umenia. Jaurová ostro kritizuje pozmeňovací návrh SNS, ktorý štiepi jeho základné princípy (video)

Ohrozená bude aj slovenská kultúra.

10.4.2024 (SITA.sk) – Slovenská národná strana (SNS) chce ovládnuť Fond na podporu umenia. Uviedlo to hnutie Progresívne Slovensko s tým, že tak hrozí likvidácia časti slovenskej kultúry.

Ako spresnila podpredsedníčka Výboru NR SR pre kultúru a médiá Zora Jaurová (PS), SNS chce cez pozmeňujúci návrh ovládnuť fond a podriadiť ho politickej kontrole ministerstva kultúry. Ako doplnila, zruší sa tak jeho verejnoprávna podstata a nezávislosť.

Poslanci SNS na minulej schôdzi navrhovali drobné úpravy v dozorných orgánoch verejnoprávnych fondov. V druhom čítaní zákonov však už pán Michelko predložil pozmeňujúci návrh, ktorý hrubou sekerou štiepi základné princípy, na ktorých je Fond na podporu umenia postavený,” upozornila Jaurová.

Presun kompetencií na Radu fundu

Dodala, že fond bol zriadený, aby umožnil nezávislé a odborné rozhodovanie o financovaní štátom nezriaďovanej kultúry. Ako PS pripomenulo, fond od svojho vzniku podporil desaťtisíce kultúrnych a umeleckých projektov po celom Slovensku. Nový návrh však podľa PS presúva všetky kompetencie o udeľovaní podpory na Radu fondu, v ktorej bude z 13 členov ministerstvo kultúry nominovať osem.

Jaurová priblížila, že fond ročne administruje okolo päťtisíc žiadostí.

Ako chce nová 13-členná rada rozhodovať o všetkých týchto projektoch? Hrozí nielen politizácia fondu, ale aj úplná paralýza jeho fungovania a hrubá likvidácia významnej časti slovenskej kultúry,“ vyhlásila Jaurová a súčasne upozornila, že ide o ďalšiu radikálnu zmenu na poslednú chvíľu bez možnosti pripomienok odbornej verejnosti.

Bez kultúry nie sme

Za PS môžem sľúbiť, že urobíme všetko preto, aby takýto návrh zmietli zo stola. Pretože bez kultúry nie sme,” zdôraznila Jaurová.

Členka Výboru NR SR pre kultúru a médiá Dana Kleinert (PS) poukázala aj na to, že fond prispel minulý rok napríklad na knižnice sumou takmer 2,2 milióna eur, na tradičnú kultúru a neprofesionálne umenie viac ako 1,6 milióna eur a na múzeá a galérie vyše 1,1 milióna eur.

Právomoc rozhodovať o kultúre si uzurpuje výlučne SNS. Odborníci a odborníčky už nemajú mať slovo. Od nástupu tejto vlády čelíme arogantnému pytliactvu na všetkých rezortoch v gescii tejto strany. V PS stojíme za odbornou obcou a budeme bojovať za ,” uzavrela Kleinert.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Kultúra
Zdroj: SITA.sk – Hrozí politizácia Fondu na podporu umenia. Jaurová ostro kritizuje pozmeňovací návrh SNS, ktorý štiepi jeho základné princípy (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií