fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Hubblov teleskop pozná vek vesmíru: Ako funguje tento vesmírny autobus?

Máte tip? napíšte nám mailom

Jedno z najdokonalejších zariadení vo vesmíre, Hubblov teleskop, tam bolo vyslané už pred takmer 30 rokmi. Čo všetko už dokázal zistiť a o čo vlastne ide?

„Hubblov vesmírny teleskop je ďalekohľad na obežnej dráhe okolo Zeme. Pretože je umiestnený mimo zemskej atmosféry, získava ostrejšie obrázky veľmi slabých a matných objektov než ďalekohľady na zemskom povrchu. Od svojho vypustenia sa stal jedným z najdôležitejších ďalekohľadov v dejinách astronómie. Je zodpovedný za mnoho priekopníckych objavov a pomohol astronómom lepšie pochopiť základné problémy astrofyziky. Pomocou ďalekohľadu sa podarilo získať niekoľko snímok, tzv. Hubblových hlbokých polí, tých najvzdialenejších objektov vo vesmíre.”  Takto opisuje Hubblov teleskop jeden z edukatívnych portálov. Z týchto slov teda vyplýva, že ide o veľmi dôležité a cenné zariadenie.

Vo vesmíre je už takmer 30 rokov

Hubblov vesmírny teleskop je teda veľký ďalekohľad vo vesmíre. NASA projekt zahájila v roku 1990. Na misii vo vesmíre je tak už takmer 30 rokov, dlhý je ako veľký autobus a jeho váha sa rovná váhe dvoch dospelých slonov. Jedno z najdokonalejších zariadení vo vesmíre sa pohybuje okolo Zeme rýchlosťou asi 5 míľ za sekundu. Pre lepšiu predstavu si môžeme ako príklad uviesť trasu dlhú 5000 km, ktorú by ste touto rýchlosťou zvládli za približne 10 minút.

Prečítajte si tiež:
Lizzie Velasquez, ktorú ľudia poznajú ako "Najškaredšiu ženu sveta", to svojim odhodlaním neprajníkom poriadne natrela

Hobblov teleskop, tiež známy pod prezývkou Hubble, je pomenovaný po Edwinovi P. Hubbleovi. Bol to významný astronómom a vedec, ktorý študuje planéty, hviezdy a vesmír. V začiatkoch 20. storočia Edwin P. Hubble urobil hneď niekoľko dôležitých objavov vo vesmíre a práve preto si podľa slov NASA zaslúžil takúto poctu.

Zdroj: digitaltrends.com

Naposledy Hubblov teleskop upriamil na seba pozornosť novou snímkou planéty Saturn. Fotografia je až natoľko dokonalá, že mnohí ju považujú za doteraz najkrajšiu fotografiu planéty vôbec. Počas minulého roka sa dokonca zdalo, že tento vesmírny kolos to bude mať so svojou budúcnosťou neisté. Vypovedal totiž jeden z trojice gyroskopov, ktoré sú v zásade celou podstatou tohoto stroja. NASA však vtedy problém vyriešila na pohľad veľmi jednoduchým spôsobom. Zariadenie iba vypla a opätovne zapla. Môže sa tak zdať, že tento úkon nemohol byť náročný, no opak je pravdou. Kvôli vysokej rýchlosti tento úkon museli robiť opatrne.

Medzi najvýznamnejšie objavy Hubblovho teleskopu radíme určenie presného veku vesmíru, ako rýchlo sa vesmír rozpína, zachytenie najväčšieho výbuchu hviezdy a mnoho iného.

Prečítajte si tiež:
Psychiatri sa obávajú „cunami“ duševných chorôb po uvoľnení opatrení. Liečba môže trvať roky

Zdroj: nasa.gov 

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií