fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Naservírujte si ich každý deň: 6 zdravotných benefitov húb na naše zdravie

Hubárska sezóna je už v plnom prúde! No a zbierať huby sa skutočne oplatí, sú totiž plné zdravia. Navyše sa hodia do šalátov, omáčok či cestovín.

Hodia sa k mäsu, zelenine i k cestovinám. Sú výbornou voľbou aj pre vegetariánov.

Huby sa nepokladajú za klasické rastliny. Ich existencia a spôsob, akým spracovávajú živiny, funguje na úplne inej báze ako u rastlín. Údajne je vo svete známych až 100 000 druhov húb. Na Slovensku je to viac ako 5 000 druhov, z nich je 300 až 400 jedlých.

Pozor by ste si mali dať na ich spracovanie a uskladnenie. V opačnom prípade sa môžu zmeniť na nebezpečnú surovinu. Pri ich zaparení alebo hnití sa môžu objaviť toxické látky, ktoré majú negatívny vplyv na naše zdravie. 

View this post on Instagram

#muschrooms #suchohriby #dubaky #harvest

A post shared by Marian Mihok (@immihok) on

Mitzi Dulan, autor knihy The Pinterest Diet, tvrdí, že „huby obsahujú veľa minerálov, ako napríklad selén, draslík, meď, železo a fosfor, ktoré sa často nenachádzajú ani v potravinách rastlinného pôvodu”.

Aké benefity huby ponúkajú? TOTO je 6 z nich

1. Navždy mladý

Podľa štúdie Penn State z roku 2017 obsahujú huby supervysokú koncentráciu dvoch antioxidantov ergotioneínu a glutatiónu. Keď sa tieto antioxidanty vyskytujú spolu, sú mimoriadne silná dvojka. Robia všetko pre to, aby chránili naše telo pred fyziologickým stresom, ktorý spôsobuje viditeľné známky starnutia, napríklad vrásky. Rovnaké účinky má i pivo, ktoré je aktuálne vyhľadávaným letným osviežením.

2. Odďaľujú starnutie

Oba antioxidanty (ergotioneín a glutatión) pomôžu telo ochrániť pred Parkinsonovou a Alzheimerovou chorobou. Odborníci v tejto oblasti odporúčajú denne zjesť aspoň päť húb na zníženie rizika neurologických ochorení, ktoré vás môžu potrápiť v budúcnosti.

View this post on Instagram

Nice wee harvest from the woods made for a decent breakfast of chanterelles on toast topped with some slices of caramelised cep. This and another very large but firm orange birch bolete will be kept for another day. Did you know that a very small number of people can react to leccinum species? Especially the orange species which stain in the stipe and cap. My son was once sick after a very small amount of orange birch bolete – quite possibly a coincidence but I tend to keep them for myself after that. There are a number of mushroom species like this, typically described in the books as "edible with caution". Worth knowing which these are and testing with a small well cooked amount at first. I've been lucky and never had a problem with any of these species. Though eating Chicken of the Woods too many meals in a row makes my tummy a bit grumbly! I don't find it often up here but when I do it tends to be a pretty big harvest! . . . . . . #mushroomsofinstagram #mushroomlove #mushlove #mushrooms #allofthemushroomhashtags #allthemushroomhashtags #mycolife #mycolove #🍄 #fungi #fungifanatic #fungifreaks #fungilove #fungusamongus #fungi_fan_club #mushrooms🍄 #fungiamongus #fungiphotography #fantasticfungi #mushroomhunting #wildfungi #wildfood #wildmushrooms #wildfoodlove #naturephotography #cep #chanterelles

A post shared by Leanne Townsend (@wildfoodstory) on

3. Zlepšujú pamäť

Výskumníci Národnej univerzity v Singapure v roku 2019 zistili, že konzumácia dvoch porcií cca 3/4 šálky varených húb týždenne môže znížiť pravdepodobnosť zhoršenia pamäti o 90 %.

4. Pomôžu srdcu

Huby a soľ nejdú k sebe. Príliš slané jedlá nemajú pozitívny vplyv na naše zdravie zvyšujú krvný tlak a hrozí i riziko ochorenia srdca. Jedna šálka húb má iba 5 mg sodíka. Huby sú vynikajúcou ingredienciou v akomkoľvek pokrme, eliminujú kalórie, tuk aj cholesterol.

5. Posilňujú kosti

Sú rastlinným zdrojom vitamínu D, ktorý má vplyv nielen na zdravie kostí, ale vstupuje aj do imunologických procesov. Priaznivo ovplyvňuje autoimunitné, onkologické, kardiovaskulárne ochorenia vrátane cukrovky. Pozitívne vplýva i na psychické zdravie.

Ak nie ste milovníkom húb, z rastlinných potravín majú rovnaké účinky aj avokádo či kokos. Zo živočíšnych sú to najmä:

  • rybí tuk a tučnejšie ryby (losos, haring, zubáč, kapor),
  • vaječné žĺtky,
  • droždie,
  • kakao,
  • mlieko a mliečne výrobky,
  • lucerna siata.

6. Dodajú energiu

Huby sú bohaté na vitamíny skupiny B (B1, B2, kyselina listová, niacín), ako aj na viacero minerálnych i stopových látok (draslík, železo, horčík, fosfor, zinok).

Obsahujú bielkoviny (2 % t. j. 2g/100g)sacharidy (3,5 % t. j. 3,5g/100g). Tuky sú však zastúpené iba minimálne (pod 1 %). Naopak, vyšší podiel vody má za následok nízku energetickú (kalorickú) hodnotu (25 kcal/105 kJ v 100g). Huby nie sú teda žiadnou „kalorickou bombou”, samozrejme za predpokladu, že ich nevypražíme. 

Poznáte huby nesmrteľnosti? Čínska tradičná medicína áno.

Zdroj: zdravie.sk, goodhousekeeping.com, d-vitamin.sk

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií