fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Horiaca nádhera na oblohe: Augustové Perzeidy vytvoria dokonalé divadlo

Máte tip? napíšte nám mailom

Hviezdy na oblohe vedia poriadne potešiť. Zvlášť, ak padajú v obrovských množstvách. Zoznámte sa s Perzeidmi, horiacou nádherou na oblohe.

Tieto hviezdy na oblohe môžeme pozorovať do polovice augusta, pričom jednotlivé meteory sa vyskytujú takmer do konca septembra. Najvhodnejší čas na sledovanie týchto hviezd je od 5. do 14. augusta. Perzeidy sa nazývajú aj slzičky svätého Vavrinca. Pomenovanie si získali kvôli tomu, že najviac ich začína byť 10. augusta, teda na sviatok svätého Vavrinca.

Najviac Perzeíd spadne podľa bystricoviny.sk tohto roku 13. augusta nadránom. Monika Hucáková, hovorkyňa Slovenskej akadémie vied, pre portál potvrdila, že pri maximálnej frekvencii Perzeíd „spadne“ nadránom 13. augusta na oblohe od 45 až po 60 meteorov za hodinu.

hviezdy na oblohe
Zdroj: unsplash.com

Horiace hviezdy na oblohe

„Meteory sa pohybujú mimo atmosféry po rovnobežných dráhach a po vniknutí do zemskej atmosféry zhoria vo výškach nad 80 kilometrov. Pri pozorovaní zo Zeme vplyvom perspektívy zdanlivo vyletujú z jedného miesta na oblohe, ktoré leží v súhvezdí Perzea. Odtiaľ pochádza pomenovanie Perzeidy,“ vysvetľuje Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV.

Prečítajte si tiež:
Zverte svadbu do rúk profesionála. Toto je TOP 10 fotografov zo Slovenska

Prečítajte si aj 10 fascinujúcich faktov o vesmíre, ktoré vám v škole nepovedali.

Tieto hviezdy vážia približne jeden gram a do našej atmosféry vstupujú v roji, ktorý na oblohe žiari. Približne sto kilometrov nad zemou narážajú na riedky vzduch, ktorý ionizujú odtrhnutím elektrónov od jadier. Meteory sa v tomto bode vyparujú, pretože dosahujú teplotu vyše 1 500 °C. Presne tak vzniká svetlo, ktoré pozorujeme zo Zeme.

Kde a kedy uvidím padajúce Perzeidy?

„Pozorovanie v blízkosti maxima nadránom 13. augusta bude tento rok rušiť Mesiac, ktorý sa bude nachádzať len dva dni pred splnom. Napriek tomu je frekvencia Perzeíd taká vysoká, že ich zaznamenáme aj pri svietiacom Mesiaci,“ dodáva Ján Svoreň.

Zdroj: unsplash.com

Aby ste hviezdy na oblohe videli čo najlepšie, mali by ste opustiť veľké a príliš osvetlené mestá. Podľa portálu bystricoviny.sk je najvhodnejšie miesto na pozorovanie meteorického roja Perzeíd Park tmavej oblohy Veľká Fatra, konkrétne Kráľova Studňa. Aby ste Perezidy videli, musíte sa dívať na severovýchod.

Najlepším časom na ich pozorovanie je skoré ráno pred svitaním. Vtedy je žiara padajúcich Perzeíd vysoko nad obzorom. Perzeidy sú obľúbené pre svoju hojnosť, no na obľube im pridávajú aj príjemné letné teploty. Vezmite svoju polovičku stanovať a sledujte spolu padajúce hviezdy na oblohe celú noc.

Prečítajte si tiež:
Kam smeruje ľudská civilizácia?

Zdroj: bystricoviny.sk

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií