fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Koronavírus nie je chrípka! Lekári opisujú, ako koronavírus vážne poškodzuje pľúca

Väčšina ľudí, ktorí ochorejú na COVID-19, ochorenie spôsobené novým koronavírusom, má mierne príznaky a úplne sa uzdraví. Avšak u niektorých ľudí hrozí vážne poškodenie pľúc.

Máte tip? napíšte nám mailom

Minulý týždeň zverejnila nemocnica Georga Washingtona video, ktoré zobrazuje poškodenie pľúc u 59-ročného pacienta so závažnými príznakmi COVID-19. Video ukazuje „rýchle a progresívne poškodenie pľúc,“ ako uvádza Dr. Keith Mortman, šéf hrudnej chirurgie.

Aj keď je ťažké predpovedať, kto bude mať vážne príznaky COVID-19, „niektorým ľuďom, najmä tým, ktorí už mali nejaké pľúcne problémy, môže koronavírus dlhodobo poškodiť pľúca, povedal Mortman.

Aby sme pochopili, ako vážne môže COVID-19 poškodiť pľúca, musíme najprv porozumieť tomu, ako koronavírus – oficiálne nazývaný SARS-CoV-2 – vstupuje do tela, uviedla Dr. Osita Onugha, hrudná chirurgička v onkologickom inštitúte Johna Wayna v Kalifornii.

„Vírus má svoj špecifický spôsob väzby na receptor v pľúcnych bunkách nazývaný ACE2 receptor,“ uviedla. „Aby sme si to vedeli predstaviť, receptory ACE2 sú zámkom a koronavírus SARS-CoV-2 má kľúč, ktorý umožňuje vstup do pľúcneho tkaniva.“

Prečo lekári nazývajú COVID-19 chorobou „jeden-dva-tri-údery“

Keď sa vírus zachytí v pľúcnych bunkách, telo sa ho snaží potlačiť. „Začíname premýšľať o tejto chorobe ako o úderoch jeden, dva, tri, povedal Mortman. „Prvým úderom je vírus a druhým je spôsob, akým telo zaobchádza s vírusom v pľúcach, čo je vytvorenie zápalového procesu na zadržanie vírusu, ktorý zaplaví pľúca zápalovými bunkami.“

Táto kombinácia infekcie a zápalu spôsobuje to, že u pacientov sa objavuje dýchavičnosť. „Dýchavičnosť môže spôsobiť pokles hladiny kyslíka, čo môže viesť k potrebe ventilátora a odtiaľ to môže napredovať,“ povedal Mortman.

Prečítajte si tiež:
Koronavírus na Slovensku: pribudlo 19 nových prípadov, v týchto mestách

Tretím úderom, ku ktorému môže dôjsť v najťažších prípadoch, je uvoľňovanie cytokínov v krvi, ktoré môžu poškodiť životne dôležité orgány. „Väčšina z týchto pacientov skutočne zomiera na systémové zlyhanie orgánov. Prvým účinkom je záťaž na srdce, potom môžu zlyhať obličky, potom môže zlyhať pečeň,” uviedol Mortman.

Dôvodom, prečo sú ventilátory pri liečbe COVID-19 také kritické, je to, že pomáhajú s pľúcnymi funkciami a zabraňujú poklesu hladiny kyslíka, ktorý môže tieto životne dôležité orgány poškodiť.

Intubácia a umelá ventilácia si vyžiada daň na dlhodobom zdraví.

„Ak ste mladší a zdravší, pravdepodobne prežijete COVID-19, ale stále môžete na nejaký čas skončiť na umelej ventilácii. Keď k tomu dôjde, vaše svaly začnú atrofovať,” uviedol Onugha. že len pár dní na ventilátore môže znamenať až šesť mesiacov zotavovania, kým pľúca nevrátite na predchádzajúcu úroveň.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj Insider.com

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií