fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ibištek proti rakovine, cukrovke aj stresu! Viete, v čom sa ukrýva sila tohto okrasného kríku?

Stimulant imunity, chutná maškrta, ale aj bojovník proti rakovine, cukrovke a stresu. Ibištek je rastlina,  ktorú by ste vďaka jej účinkom na zdravie mali rozhodne mať doma. A možno aj máte, len o tom neviete.

Máte tip? napíšte nám mailom

 

Zdroj: Unsplash

Druhy ibišteka

Poznáme viac ako 200 druhov ibištekov. Niektoré z nich majú liečivé účinky, iné sú skôr dekoratívne. V Európe sa táto rastlina začala pestovať medzi 16 – 17 storočím. Rastliny ibišteka môžu dorastať až do výšky 2 metrov.

Na Slovensku patrí medzi najobľúbenejší a najviac pestovaný ibištek čínsky, ktorý poznáme aj pod názvom čínska ruža (Hibiscus rosa–sinensis). Ďalej je to  ibištek trojdielny (Hibiscus trionum), či ibištek veľkokvetý (Hibiscus moscheutos), známy aj ako bahenný či americký. Avšak tieto druhy ibišteku sú skôr okrasnými rastlinami, ako liečivými.

Na Slovensku tiež nájdeme aj ibištek sýrsky (Hibiscus syriacus), ktorý je jedlý a jeho kvety či mladé lístky sa môžu pridávať do čajov alebo šalátov. Rastlina neobsahuje toľko zdraviu prospešných látok ako iné druhy tejto rastliny.

Medzi liečivé druhy patrí ibištek sudánsky, známy aj ako ibištek krvavý (Hibiscus sabdariffa)ibištek ružový (Althaea rosea) či ibištek jedlý (Hibiscus esculentus), známy ako okra.

Liečivé účinky ibišteka

Čaj z rastliny ibišteka účinne pôsobí proti vysokému krvnému tlaku a prirodzene znižuje riziko srdcových ochorení. Osahuje nespočetné množstvo antioxidantov, vďaka ktorým dokáže chrániť bunky pred poškodením a predčasným starnutím. Zlepšuje a chráni zrak, nervový systém a tiež uľahčuje trávenie. Má močopudné účinky a  znižuje vstrebávanie alkoholu do krvi a tým pádom aj jeho účinok na ľudský organizmus. Kvety ibišteka sa tiež používajú v boji proti lupinám a pre krásne vlasy. Vnútorne ochladzuje, čo napomáha k lepšiemu zvládaniu „návalov“ pri liečbe chemoterapiou či pri príznakoch menopauzy. Pôsobí tiež proti kŕčom, pomáha pri bolestivej menštruácii a eliminuje nadmerné potenie. Skvelá je jeho kombinácia s medovkou na odstránenie problémov so zaspávaním.

Prečítajte si tiež:
Jej zakladateľku trápil celý život atopický ekzém, v jedinečnej nórskej kozmetike našla vykúpenie. Toto sú produkty, ktoré budete milovať

Ktorý druh ibišteka je najlepší ?

Ibištek krvavý (Hibiscus sabdariffa)

Ibištek krvavý, známy aj ako sudánsky, je skvelým pomocníkom pri depresii a únave. Osvieži nie len vašu myseľ, ale aj telo.

Čaj z tohto druhu ibišteka je jemne kyslastý. Skvele sa pije vychladený v lete, obsahuje veľa vitamínu C, vďaka ktorému podporuje imunitu, aj funkciu obličiek. Zároveň znižuje vysoký krvný tlak a z tohto dôvodu sa neodporúča ľudom, ktorí trpia nízkym tlakom. Skvelým pomocníkom je aj pri svalových kŕčoch.

Pre optimálny účinok je potrebné piť čaj z ibišteka trikrát denne, minimálne po dobu 2 týždňov.

Ibištek ružový

Výluh z ibišteka ružového sa používa najmä pri zápale priedušiek a pôsobí aj ako laxatívum. Táto rastlina je tiež je skvelým pomocníkom pri liečení močových ciest, nakoľko má močopudné účinky. Rovnako pomáha prečistiť organizmus. Na farmaceutické a liečebné účely sa vyberajú len odrody s kvetmi v čierno-fialovej farbe.

Ibištek jedlý

Ibištek jedlý je známy aj pod názvom okra. Obsahuje množstvo zdraviu prospešných látok – bielkoviny, draslík, vápnik, fosfor aj horčíka.

Zdroj: Pexels

Pred niekoľkými rokmi bol v semenách ibišteka jedlého objavený lecitín, ktorý vraj dokáže in vitro zničiť až 72% buniek spôsobujúcich rakovinu prsníka. Pektín, ktorý táto rastlina tiež obsahuje môže v laboratórnych podmienkach zničiť až 75% zhubných buniek.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií