Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Igelitka do rúk nepatrí! Nahraď plast a chráň životné prostredie!

Pri prechádzke mestom a prírodou si väčšina z Vás môže všimnúť množstvo odpadkov. Nevyzerá to pekne a myslím, že je dôležité našu prírodu, prostredie a celú planétu dostatočne chrániť. Ide predsa o náš život na nej a život ďalších generácií. Povedzme si teda niečo o triedení plastov. Tie sú v našej spoločnosti najviac využívané a používame ich na množstvo vecí.

Viete, že v Španielsku igelitky nepoužívajú? Povedalo mi to už mnoho známych, ktorí tam boli na výlete alebo na brigáde. Miestni obyvatelia nemajú radi igelitky, pretože sa často používajú ako vrece na odpad a tým nie sú znova ďalej recyklované/separované. Nie len oni, ale aj mnoho iných ľudí po celom svete by chcelo, aby sa vytvoril tlak na odbúranie igelitových tašiek, PET obalov a sáčkov. Pointou je znižovanie množstva odpadu, ukladaného na skládku a následné zabránenie znečisteniu vody, pôdy alebo ovzdušia.

Najviac odpadov sa vyprodukovalo v najväčších ekonomikách a to v Nemecku Francúzsku a vo Veľkej Británii,  po ktorých nasledovali ekonomicky najslabšie štáty ako Rumunsko a Bulharsko. Odpad predstavuje veľkú stratu zdrojov vo forme materiálov a energie, ale pri nesprávnom nakladaní môže ohrozovať aj životné prostredie, čo sa dnes bohužiaľ bežne stáva.

Európska komisia uvádza, že až 80% produktov použijeme len raz a odhodíme. Až 1/3 z celkového komunálneho odpadu v Európe skončí na skládkach odpadov. Skládky zaberajú obrovské plochy územia. Štvrtina európskeho odpadu sa spaľuje, čo pri nesprávnej regulácii môže viesť k emisiám nebezpečných znečisťujúcich látok.

Ale napríklad recyklácia a zhodnocovanie odpadu ostávajú kľúčovým nástrojom na ochranu životného prostredia, účinné využívanie prírodných zdrojov, zvýšenie zamestnanosti v sektore odpadového hospodárstva a boja proti klimatickej zmene. Dlhodobou snahou je zmeniť Európu na tzv. recyklujúcu spoločnosť, vyhnúť sa odpadu a v čo najväčšej možnej miere využiť vyprodukovaný odpad ako druhotný zdroj pre ďalšiu udržateľnú výrobu a spotrebu.

Pokiaľ ide o odpad z obalov, ich miera recyklácie v EÚ bola podľa Eurostatu v roku 2011 na úrovni 63,6 %. V Belgicku sa recyklovalo až 80,2 % obalov. Nad 70 % odpadov z obalov sa recyklovalo v Holandsku, Nemecku a Írsku, na poslednej priečke sa umiestnilo Poľsko so 41,2 %. Miera recyklácie obalov na Slovensku bolo rovnaká ako v Grécku – 62,4 %.

Všetko toto sa dá robiť aj bez výraznej pomoci štátu. Stačí len, aby si každý obyvateľ, nielen Slovenska, uvedomil, čo môže spraviť pre seba a svoju budúcnosť len tým, že odhodí plast do nádoby s plastmi, komunálny odpad do nádoby s komunálnym odpadom, sklo do nádoby so sklom a podobne. Začne to robiť pár ľudí a môže sa stať, že okolie si ich začne všímať a začnú to robiť tiež. Pekná a účinná reťazová reakcia.

Známa medzinárodná aktivistka na jednej prednáške zožala veľký potlesk. Ukázala krásnu dekoračnú klietku pre vtáčika a navrhla návštevníkom, aby si také zadovážili. Odôvodnila to tým, že ak sa budeme správať  k prírode tak, ako doteraz, v blízkej budúcnosti niektoré druhy vtákov definitívne vyhynú.

Každý môže podporiť podobnú myšlienku a mať lepší pocit, že niečo pre svoje životné prostredie spravil. Môžete si kupovať látkové tašky, ktoré boli populárne najmä v minulosti, ale opäť sa dostávajú do popredia. Sú samozrejme drahšie, ale vydržia aj omnoho dlhšie a pre životné prostredie, aspoň nateraz, predstavujú rozhodne výrazne menšiu zlobu.

Keď už som túto tému načal, rád by som aj pridal presnejšie informácie ako treba triediť plasty.

Čo triediť?

– plastové fľaše od nápojov – PET fľaše
– plastové fľaše od octu, potravinového oleja, sirupu
– plastové fľaše od kozmetiky, čistiacich a hygienických potrieb
– plastové fľaše od prípravkov na ošetrenie a ochranu rastlín
– TETRAPACKY (kompozitné obaly) od mlieka a džúsov
– plastové obaly z jogurtu, masla, pomazánok či kečupu …
– polyetylénové obalové fólie
– plastové hračky a plastové kuchynské predmety
– plastové bandasky, vaničky, misky, dózy, kvetináče a vedrá
– plastové stoly, stoličky, prepravky, debničky a koše
– polyetylénová fólia čistá bez blata, tašky (teda igelitky)
– plastové a polystyrénové tácky

 

Čo netriediť?

– nič silno znečistené zeminou, olejom, potravinami alebo farbou
– polystyrénové tácky, obaly a výrobky
– plastové obaly od motorového oleja a ropných produktov
– kovové uzávery z fliaš
– obaly kombinované so sklom a kovom
– polyetylénovú fóliu s textilom ( tašky a obrusy s tkanou textíliou )
– obaly z jedov a výbušnín
– gumolit, linoleum obuv a ošatenie a obaly z liekov

Zdroj: www.euractiv.skwww.tatiar.sk
Obrázky: google.sk – 1., 2., 3.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií