fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Igelitka do rúk nepatrí! Nahraď plast a chráň životné prostredie!

Máte tip? napíšte nám mailom

Pri prechádzke mestom a prírodou si väčšina z Vás môže všimnúť množstvo odpadkov. Nevyzerá to pekne a myslím, že je dôležité našu prírodu, prostredie a celú planétu dostatočne chrániť. Ide predsa o náš život na nej a život ďalších generácií. Povedzme si teda niečo o triedení plastov. Tie sú v našej spoločnosti najviac využívané a používame ich na množstvo vecí.

Viete, že v Španielsku igelitky nepoužívajú? Povedalo mi to už mnoho známych, ktorí tam boli na výlete alebo na brigáde. Miestni obyvatelia nemajú radi igelitky, pretože sa často používajú ako vrece na odpad a tým nie sú znova ďalej recyklované/separované. Nie len oni, ale aj mnoho iných ľudí po celom svete by chcelo, aby sa vytvoril tlak na odbúranie igelitových tašiek, PET obalov a sáčkov. Pointou je znižovanie množstva odpadu, ukladaného na skládku a následné zabránenie znečisteniu vody, pôdy alebo ovzdušia.

Najviac odpadov sa vyprodukovalo v najväčších ekonomikách a to v Nemecku Francúzsku a vo Veľkej Británii,  po ktorých nasledovali ekonomicky najslabšie štáty ako Rumunsko a Bulharsko. Odpad predstavuje veľkú stratu zdrojov vo forme materiálov a energie, ale pri nesprávnom nakladaní môže ohrozovať aj životné prostredie, čo sa dnes bohužiaľ bežne stáva.

Európska komisia uvádza, že až 80% produktov použijeme len raz a odhodíme. Až 1/3 z celkového komunálneho odpadu v Európe skončí na skládkach odpadov. Skládky zaberajú obrovské plochy územia. Štvrtina európskeho odpadu sa spaľuje, čo pri nesprávnej regulácii môže viesť k emisiám nebezpečných znečisťujúcich látok.

Ale napríklad recyklácia a zhodnocovanie odpadu ostávajú kľúčovým nástrojom na ochranu životného prostredia, účinné využívanie prírodných zdrojov, zvýšenie zamestnanosti v sektore odpadového hospodárstva a boja proti klimatickej zmene. Dlhodobou snahou je zmeniť Európu na tzv. recyklujúcu spoločnosť, vyhnúť sa odpadu a v čo najväčšej možnej miere využiť vyprodukovaný odpad ako druhotný zdroj pre ďalšiu udržateľnú výrobu a spotrebu.

Prečítajte si tiež:
Čo prinieslo teplé počasie? Okrem dovolenky napríklad aj salmonelózu

Pokiaľ ide o odpad z obalov, ich miera recyklácie v EÚ bola podľa Eurostatu v roku 2011 na úrovni 63,6 %. V Belgicku sa recyklovalo až 80,2 % obalov. Nad 70 % odpadov z obalov sa recyklovalo v Holandsku, Nemecku a Írsku, na poslednej priečke sa umiestnilo Poľsko so 41,2 %. Miera recyklácie obalov na Slovensku bolo rovnaká ako v Grécku – 62,4 %.

Všetko toto sa dá robiť aj bez výraznej pomoci štátu. Stačí len, aby si každý obyvateľ, nielen Slovenska, uvedomil, čo môže spraviť pre seba a svoju budúcnosť len tým, že odhodí plast do nádoby s plastmi, komunálny odpad do nádoby s komunálnym odpadom, sklo do nádoby so sklom a podobne. Začne to robiť pár ľudí a môže sa stať, že okolie si ich začne všímať a začnú to robiť tiež. Pekná a účinná reťazová reakcia.

Známa medzinárodná aktivistka na jednej prednáške zožala veľký potlesk. Ukázala krásnu dekoračnú klietku pre vtáčika a navrhla návštevníkom, aby si také zadovážili. Odôvodnila to tým, že ak sa budeme správať  k prírode tak, ako doteraz, v blízkej budúcnosti niektoré druhy vtákov definitívne vyhynú.

Každý môže podporiť podobnú myšlienku a mať lepší pocit, že niečo pre svoje životné prostredie spravil. Môžete si kupovať látkové tašky, ktoré boli populárne najmä v minulosti, ale opäť sa dostávajú do popredia. Sú samozrejme drahšie, ale vydržia aj omnoho dlhšie a pre životné prostredie, aspoň nateraz, predstavujú rozhodne výrazne menšiu zlobu.

Prečítajte si tiež:
Rusko musí zaplatiť odškodné členkám punkovej kapely PUSSY RIOT! Uprelo im právo na spravodlivý proces

Keď už som túto tému načal, rád by som aj pridal presnejšie informácie ako treba triediť plasty.

Čo triediť?

– plastové fľaše od nápojov – PET fľaše
– plastové fľaše od octu, potravinového oleja, sirupu
– plastové fľaše od kozmetiky, čistiacich a hygienických potrieb
– plastové fľaše od prípravkov na ošetrenie a ochranu rastlín
– TETRAPACKY (kompozitné obaly) od mlieka a džúsov
– plastové obaly z jogurtu, masla, pomazánok či kečupu …
– polyetylénové obalové fólie
– plastové hračky a plastové kuchynské predmety
– plastové bandasky, vaničky, misky, dózy, kvetináče a vedrá
– plastové stoly, stoličky, prepravky, debničky a koše
– polyetylénová fólia čistá bez blata, tašky (teda igelitky)
– plastové a polystyrénové tácky

 

Čo netriediť?

– nič silno znečistené zeminou, olejom, potravinami alebo farbou
– polystyrénové tácky, obaly a výrobky
– plastové obaly od motorového oleja a ropných produktov
– kovové uzávery z fliaš
– obaly kombinované so sklom a kovom
– polyetylénovú fóliu s textilom ( tašky a obrusy s tkanou textíliou )
– obaly z jedov a výbušnín
– gumolit, linoleum obuv a ošatenie a obaly z liekov

Zdroj: www.euractiv.skwww.tatiar.sk
Obrázky: google.sk – 1., 2., 3.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií