fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Igor Matovič chce vedieť, prečo sa nakupovali rúška za 26 miliónov eur

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) chce vedieť, akým spôsobom Správa štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR postupovala pri zabezpečovaní ochranných prostriedkov najmä pre nemocnice a zdravotníkov.

Máte tip? napíšte nám mailom

 

V nedeľu (22. 3.) o 8.00 h ráno chce prísť na SŠHR a stretnúť s predsedom Kajetánom Kičurom. Premiér to povedal po sobotňajšom prvom zasadnutí jeho vlády. V pondelok (23. 3.) podľa Matovičových slov opäť zasadne vláda.

Vzhľadom na medializované informácie postup štátnych hmotných rezerv nebol zrejme promptný, začali objednávať rúška a tieto prostriedky až potom, keď kríza koronavírusu bola prepuknutá. Zároveň podľa informácií nakupovali výrazne predražene,” skonštatoval Matovič s tým, že chce počuť odpovede na všetky otázky. Zdôraznil, že je vo verejnom záujme vedieť, aký je stav a doterajší postup zo strany SŠHR.

Čudné a predražené

Viaceré stránky na sociálnych sieťach upozornili na to, že tieto nákupy sú prinajmenšom čudné. Desať miliónov rúšok si SŠHR objednalo od jednoosobovej s.r.o., založenej len pred necelými 2 mesiacmi, konkrétne 29. 1. 2020. Firma nemá žiadnu históriu a jej sídlo je v rodinnom dome v obci Jelka.

Jednorázové rúška, ktoré sa pri väčšom množstve dajú kúpiť približne za 0,20 až 0,50 centov, firma A-testing s.r.o. predáva SŠHR za 1,3€ bez DPH za 1 kus.

Prečítajte si tiež:
Pellegrini: "Nová vláda musí koncentrovať svoje sily na ochránenie ľudí pred COVID-19"

Navyše, v zmluve sa píše, že dodávateľ len sprostredkuje nákup rúšok niekde v zahraničí, ale bez toho, aby tovar dopravil na Slovensko. Dopravu si tak bude musieť Slovensko zariadiť na vlastné náklady.

Rúška a zdravotnícky materiál budú zabezpečovať 3 firmy

Okrem jedného domáceho výrobcu ide o dve neznáme “jednoosobové eseročky”. Jedna bola založená na konci januára a druhá sa do Registra partnerov verejného sektora zapísala len pár dní dozadu. Tieto dve firmy majú podľa zmlúv Slovensku zabezpečiť ochranné pomôcky a rúška za 26 miliónov eur. Zaujímavosťou je, že v zmluvách chýba samotná špecifikácia.

Nákup rúšok už podpísali

Predseda správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) Kajetán Kičura v oznámil, že podpísal zmluvy na dodávky 30 miliónov chirurgických rúšok a ďalších ochranných prostriedkov, potrebných na zvládnutie krízovej situácie nového koronavírusu COVID-19.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj tasr

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií