fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Igor Matovič dnes predstavil plán postupného otvárania ekonomiky. Tieto prevádzky otvoria

Premiér Igor Matovič dnes predstavil plán postupného otvárania ekonomiky počas situácie zapríčinenej pandémiou nového koronavírusu. Varoval však, že ak sa zvýši počet nakazených na ochorenie COVID-19, prevádzky opäť uzavrie.

Máte tip? napíšte nám mailom

V prvej fáze otvára tieto prevádzky 

– otvorenie prevádzok od 22. apríla – obchody do 300 metrov štvorcových, v prevádzkach sa musia nosiť naďalej rúška, musí sa vykonávať dezinfekcia a aj dezinfekcia rúk

– otvárajú sa aj prevádzky verejného stavovania (bary, reštaurácie) avšak len cez predajné okienko

– možnosť využívať vonkajšie športoviská – bezkontaktný šport, bez obecenstva, bez využívania šatní a sociálnych zariadení

– otvorenie ubytovacích prevádzok na dlhodobé ubytovanie – bez poskytovania spoločného stravovania (ubytovne)

– otvorenie vonkajších trhovísk

– otvorenie autobazárov

Premiér predstavil aj zmenu času pre dôchodcov na nákupy. Dôchodcovia budú môcť nakupovať od 9.00 do 11.00, od pondelka do piatku okrem soboty.

Správu aktualizujeme a najnovšie informácie zverejníme na našej domovskej stránke klocher.sk.

Ochrana pred COVID-19

Respiračná etiketa

Pri kašlaní alebo kýchnutí používajte jednorázovú servítku, ktorú následne vyhodíte do koša. Ak ste sa nachádzali na verejnom priestranstve, alebo si s niekým podáte ruku, umyte si ruky mydlom a vodou po dobu najmenej 20 sekúnd. Tak isto aj po fúkaní nosa, kýchnutí alebo zakašľaní. Používajte dezinfekčné prostriedky, ktoré obsahujú minimálne 60 % alkoholu a nedotýkajte sa očí ani úst, pokiaľ nemáte umyté ruky.

Prečítajte si tiež:
MIMORIADNE: Počet ľudí nakazených koronavírusom stúpol na 58

Vyhýbanie sa osobnému kontaktu

Vyhýbajte sa kontaktu s ľuďmi, ktorí majú známky chrípky či prechladnutia. Dbajte na odstup medzi sebou a ostatnými vo vzdialenosti 1,5 metra. Je to obzvlášť dôležité pre ľudí, u ktorých je vyššie riziko nákazy.

Obmedzenie pohybu na verejných priestranstvách

Obmedzte činnosti mimo svojho domova, stráňte sa verejných priestranstiev. Nevyužívajte verejnú dopravu, nejazdite do práce alebo školy. Ak máte známky choroby, zostaňte doma a izolujte sa od ostatných ľudí vo vašej domácnosti. Napriek tomu, že doposiaľ nezaznamenali správy, že zvieratá na COVID-19 ochoreli, odporúča sa obmedzenie kontaktu, až kým nebude o víruse viac informácií.

Použitie tvárových rúšok

Keď ste v okolí iných ľudí, alebo ak vstupujete do nemocnice, používajte ochranné rúško na tvár. Ak vám ochranné rúško spôsobuje problémy napríklad s dýchaním, snažte sa čo najviac zakryť kašeľ alebo kýchanie. Odporúčajú sa používať respirátory FFP2/FFP3.

Dezinfekcia priestorov

Vykonávajte častú dezinfekciu priestorov, predovšetkým dotykových plôch, ako sú: stoly, kľučky, vypínače, vodovodné batérie, toalety, mobilné telefóny a drezy. Taktiež čistite povrchy, na ktorých môže byť stolica, krv alebo iné telové tekutiny.

Prečítajte si tiež:
Zverejnili prvé čísla z testovania na Orave a v Bardejove. Každý 30 človek má koronavírus!

Dezinfekcia telefónu a notebooku

Nezabúdajte ani na váš telefón či notebook a vyčistite si ich vlhčenými obrúskami.

 

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií