Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vyhnite sa pokušeniu aj problémom: TIETO suveníry si z dovolenky radšej nenoste!

Nie každý suvenír z dovolenky môže byť peknou dekoráciou, pripomínajúcou chvíle kdesi vo svete. Ak sa nechcete dostať do problémov, radšej neriskujte.

Kľúčenka či magnetka je síce v pohode, no niektoré vecičky vás môžu priviesť do nepríjemnej situácie.

Medzi také patria predovšetkým suveníry vyrobené z ohrozených druhov živočíchov a rastlín, ktoré spadajú pod Dohovor o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín (CITES) – koraly, mušle a podobne. Práve tieto sú najväčším lákadlom. Ak chcete, zoznam nájdete tu.

Zbytočné stresy na konci dovolenky

Na niektoré potrebujeme špeciálne povolenie, niektoré sú zakázané úplne. Colníčka Katarína Podhorová hovorí: Colné orgány každoročne zaznamenávajú prípady nezákonného dovozu tovaru. Pre cestujúcich to znamená neželanú komplikáciu na záver dovolenky a vo veľa prípadoch aj zadržanie tohto tovaru a uloženie sankcie pokuty.“

Zabudnite na slonovinu či výrobky z korytnačieho panciera. Zdroj: worldwildlife.org

Úplne zakázaný je v súčasnosti obchod s viac ako 900 druhmi živočíchov a rastlín, kontrolovaných je okolo 33-tisíc. Napríklad pri dovoze živých zvierat potrebujeme povolenie aj z krajiny vývozu, aj z krajiny dovozu. Z väčšiny krajín je tiež zakázané dovážať slonovinu či tropické rastliny. Zakázané je aj kupovať výrobky z morských korytnačiek alebo kožušiny väčšiny druhov mačkovitých šeliem. Pozor si treba dať aj na výrobky z kože plazov. Mnohé krajiny tiež zakázali zber, predaj a vývoz koralov z voľnej prírody, píše teraz.sk.

V apríli tohto roka Ministerstvo životného prostredia SR pozastavilo vydávanie povolení aj na dovoz rohov všetkých druhov nosorožcov zo všetkých krajín až do odvolania. Dovtedy sa zákaz vzťahoval iba na Juhoafrickú republiku. Ostatné časti nosorožcov možno podľa ministerstva na Slovensko dovážať aj naďalej.

Aké suveníry máme najradšej?

Ide najmä o sošky, šperky zo slonoviny, dažďové palice z kaktusov, šatky z vlny tibetskej antilopy, náramky z pancierov korytnačiek, náhrdelníky z koralov, topánky, kabelky, opasky, peňaženky z krokodílej alebo hadej kože, kožušiny z mačkovitých šeliem či výrobky z tradičnej čínskej medicíny. Hovorila o tom niekdajšia hovorkyňa finančnej správy Macíková.

V takýchto topánkach sa však ich majiteľ dlho neprechádzal. Dohovor CITES zahŕňa nielen rastliny a živočíchy, ale aj výrobky z nich.

Zveřejnil(a) Finančná správa dne Čtvrtek 5. června 2014

Colníci evidujú každý rok menej takýchto suvenírov, no občas sa ešte objavia nejaké špecialitky, ako napríklad koraly, vypreparované mláďa krokodíla olivového či kabelka s časťami kože z hada.

Niečo ale predsa len smieme.

Výnimky

Lákať nás môže aj to, že niektoré výrobky sú v zahraničí lacnejšie ako u nás, a tak si myslíme, že si donesieme zásoby aspoň tak na rok dopredu. Aj tu sú však isté limity: bez cla a dovozných platieb môžeme z iných krajín letecky priviezť najviac napríklad 200 ks cigariet alebo 250 gramov tabaku. (No aj toto platí iba v prípade, ak ide o osobu staršiu ako 17 rokov.)

Pre osobnú spotrebu možno priviezť aj 125 gramov kaviáru, ale napríklad i maximálne 4 exempláre morských koníkov.

Čím to nahradiť?

Keď sa napríklad bavíme o tom, že v niektorých krajinách si môžeme kúpiť náramky z pancierov morských korytnačiek a iných ohrozených druhov… (pozrite si aj toto veľmi poučné video)

… tak v reakcii na túto skutočnosť máme jeden tip. Objednajte si radšej náramok 4Ocean, kúpou ktorého pomôžete vybrať jednu libru (teda takmer pol kila) odpadu z oceánov. (A to nie je reklama, len sa nám tento nápad skrátka páči.) Isteže, nie je to suvenír z dovolenky, ale povedzme si úprimne – nemali by sme z toho lepší pocit?

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií