fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Indickú metropolu sužuje extrémny smog: Obyvatelia musia používať masky a obmedzená je aj doprava

Máte tip? napíšte nám mailom

Indiu v týchto dňoch trápi extrémny smog. Na školách rozdali viac ako 50-tisíc masiek, no ľudia sa stále sťažujú na problémy s dýchaním. 

Hlavné mesto Indie Naí Dillí sa skladá z bohatých štvrtí, ale aj chudobných slumov. Nachádza sa tu takmer 23 miliónov obyvateľov. Kým iné krajiny trápi politická situácia a horlivo bojujú o záchranu planéty, India sa musí v týchto dňoch vyrovnávať s ďalším vážnym problémom.

Merania znečistenia vzduchu tu dosahujú najvyššie hodnoty, a tak sa musel zmeniť celý chod mesta, ale aj bežných obyvateľov a turistov. Obyvatelia sa sťažujú najmä na problémy s dýchaním a na pálenie očí. 

https://www.instagram.com/p/B4uY8EjHn-N/

Krajinu zahalil extrémny smog

Kvalita vzduchu v Naí Dillí sa zhoršila na kritickú úroveň. Hrubá biela vrstva smogu pokryla mesto a obyvatelia sa obávajú najmä o svoje zdravie. Pre toxický vzduch rozdali úrady 5-miliónov masiek.

Vážna situácia so smogom sa tu však objavuje každoročne. Hlavné mesto Indie preto patrí medzi najznečistenejšie mestá na celom svete. Kvalita vzduchu je tu 7-krát horšia ako v čínskom Pekingu.  

https://www.instagram.com/p/B4u4vB4ggeM/

Do mesta stále prichádzajú turisti, no cieľom ich návštev kvôli smogu nie sú mestské pamiatky, ale hory. Najznečistenejšou riekou je Jamuna, ktorá je prítokom Gangy. Na jej hladine sa kvôli znečisteniu vytvorila pena. V niektorých úsekoch je táto rieka mŕtva, pretože škodliviny v nej dosiahli také vysoké hodnoty, že vo vode zabili všetko živé. Hlavné mesto vyhlásilo stav núdze. 

Obmedzili aj dopravu

Začiatkom týždňa začalo platiť obmedzenie používania súkromných áut, ktorého cieľom je zmierniť znečistenie ovzdušia. Automobily môžu jazdiť len v určité dni podľa toho, či sa ich evidenčné číslo končí párnym alebo nepárnym číslom.

Ak má vozidlo nepárne číslo, nesmie jazdiť v nepárne dni a rovnaké pravidlo platí aj pri párnych číslach, ktoré zase nesmú jazdiť po meste v párne dni. Počas dvoch týždňov platného nariadenia by malo jazdiť o 1,2 milióna áut menej ako počas bežné dni. 

View this post on Instagram

Exhaust fumes, caused by the combustion of fuels such as natural gas, petrol, diesel fuel, etc, contain the deadly gaseous compound, carbon monoxide. As you already know, millions of vehicles are being driven in New York each day, and you don’t see anything too bad happening, so you assume everything’s fine. Now, think about this: a passenger car releases about 4.6 metric tons of exhaust annually. Multiply that by about 6 million. That’s a pretty large number. THAT will cause damage to the human body AND the environment. It kills, but slowly. • • TIPS: 1. Keep vehicle well tuned and tires well inflated 2. Carpool! Combine errands! 3. Avoid idling- idling exhaust causes MORE pollution than running exhaust! 4. Bike or walk to desired location- that way you’ll get a nice workout AND satisfaction from knowing that you did something to reduce the amount of exhaust (a little goes a long way!!) 5. We know most of you aren’t adults, but if your parents are looking to purchase a car, look for a LEV car. These are just a few tips on how to reduce air pollution. Follow us for more tips and fun facts! • • • • • #fumefighters #lexusecochallenge #airpollution #car #carexhaust #fume #carbonmonoxide #savetheearth #smog #mothernature

A post shared by FUME FIGHTERS (@fumefighters) on

Situácia so znečistením je taká vážna, že by sa dala porovnať s fajčením. Úrady odhadujú, že je to ako keby každý obyvateľ vyfajčil 40 cigariet denne. Aj napriek tomu, že krajinu sužuje extrémny smog, deti aj naďalej chodia do školy, preto bolo do škôl zaslaných viac ako 50-tisíc masiek. Problému so smogom čelia aj letecké spoločnosti, ktoré sa rozhodli, že kvôli slabej viditeľnosti odklonia viaceré lety do mesta.    

Zdroj: Ta3.com ,etrend.sk 

 

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií