fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Inflácia v USA mierne spomalila niekoľko mesiacov po sebe, FeD bude podľa analytikov naďalej pokračovať v politike vysokých úrokov

Medziročne ceny stúpli o 6,4 percenta po decembrovom raste o 6,5 percenta.

Máte tip? napíšte nám mailom

14.2.2023 (SITA.sk) – Inflácia v USA sa v januári mierne schladila, a to už siedmy mesiac v rade. Avšak rast cien naďalej pokračoval tempom, ktoré je podstatne rýchlejšie, ako tempo, ktoré by bolo považované za zdravé.

V porovnaní s januárom minulého roka sa spotrebiteľské ceny v krajine zvýšili o 6,4 percenta, pričom motorom ich rastu boli náklady na bývanie, na potraviny a energie. V decembri bola medziročná inflácia len mierne vyššia, a to na úrovni 6,5 percenta. Informuje o tom portál bbc.com.

V rámci potravín medziročne klesli ceny hovädzieho mäsa. Avšak ceny vajíčok v porovnaní s januárom 2021 stúpli a 70 percent a cena masla sa zvýšila o takmer tretinu. Ceny televíznych prijímačov, smartfónov a jazdených osobných a nákladných áut medziročne oslabili. Avšak náklady na bývanie sa zväčšili o viac ako 7 percent a ceny služieb pokračovali v rýchlom raste.

Najnovšia správa o vývoji inflácia v USA pravdepodobne bude znamenať, že americký Federálny rezervný systém (Fed) bude podľa analytikov pokračovať v politike vysokých úrokov. „Na prestávku v cykle sprísňovania menovej politiky bude Fed potrebovať vidieť oveľa pomalší rast cien,” uviedol Ronald Temple zo spoločnosti Lazard.

Prečítajte si tiež:
Z európskych peňazí má Slovensko k dispozícii štyri desiatky miliárd eur

Viac k témam: Inflácia, Nárast cien
Zdroj: SITA.sk – Inflácia v USA mierne spomalila niekoľko mesiacov po sebe, FeD bude podľa analytikov naďalej pokračovať v politike vysokých úrokov © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií