fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Instagram má dark mode! Nebude však dostupný pre všetkých

Máte tip? napíšte nám mailom

Takmer tri týždne po zverejnení systému iOS 13 si Instagram pripravil pre iOS novinku. Je ňou dark mode  – tmavý režim pozadia. Nový dizajn, ktorý Instagram s dark modom priniesol, je kombináciou tmavo šedej a čiernej a prakticky zodpovedá dark modu v systéme iOS 13.

Dark mode v aplikácii Instagram bude zatiaľ dostupný výhradne pre zariadenia od spoločnosti Apple, ktoré pracujú s operačným systémom iOS. Dark mode sa dokonca nebude aktivovať priamo v aplikácii, ale Instagram si načíta dáta z nastavenia systému. To znamená, že Instagram už automaticky prepína medzi svetlým a tmavým pozadím na základe nastavenia systému.

Zdroj: 9to5mac.com

Sociálna sieť Instagram patrí pod správu Facebooku a je zvláštne, že ako prvý túto novinku dostal práve Instagram. Facebooku podpora pre dark mode stále chýba. Ak sa obzrieme do histórie Facebooku a aktualizácií jeho aplikácií pre nové zariadenia, je pozoruhodné, že podpora Instagramu získava podporu tmavého režimu v takto krátkom čase. Je to teda aj akýsi prísľub do blízkej budúcnosti, že čoskoro príde dark mode aj do aplikácie Facebook. Instagram pre iOS je k dispozícii v obchode App Store. Dark mode vám bude však fungovať iba s najnovšou aktualizáciou a operačným systémom iOS 13.

Prečítajte si tiež:
Otrasný prípad zo stredného Slovenska! Pracovník útulku našiel v rieke zastreleného psíka s odrezanými ušami

Na čo je dobrý dark mode?

Spoločnosť Apple predstavila dark mode v roku 2018. V tom čase tvoriví odborníci túto funkciu ospevovali, pretože je elegantná a na čiernom pozadí navyše lepšie vykresľuje text. Avšak okrem týchto dvoch benefitov je zrejmou výhodou hlavne to, že tmavý režim chráni vaše oči pred oslepujúcou belosťou obrazoviek počítačov a telefónov.

Aj s funkciami, ako je napríklad Night Shift, ktorá zjemňuje tvrdé modré svetlo, môžu jasné biele obrazovky stále spôsobovať rozmazané videnie, bolesti hlavy či slzenie očí. Práve tmavý režim, dark mode, tieto príznaky zmierňuje. Zníženie množstva modrého svetla, s ktorým prichádzate do styku po celý deň, vám tiež môže pomôcť lepšie spať.

Zdroj: cnet.com

Tmavý režim pre iOS navyše predlžuje výdrž batérie vášho iPhone, pretože vyžaduje menej energie pre obrazovky OLED. Platí to však iba pre obrazovky OLED a nie pre obrazovky LCD (displeje s tekutými kryštálmi). Na obrazovkách OLED sa každý jednotlivý pixel rozsvieti, aby sa vytvoril obraz. Takže keď zapnete tmavý režim, telefón jednoducho vypne pixely, ktoré nepotrebuje – oproti LCD obrazovke, ktorá používa podsvietenie bez ohľadu na farebnú schému.

Prečítajte si tiež:
Kráska zo seriálu Baywatch sa poriadne zmenila! Toto s ňou spravili drogy

OLED používajú iba najnovšie telefóny iPhone, takže tento trik pre vás nebude fungovať, ak používate model z verzie 8 Plus alebo staršej. Očakáva sa, že budúci rok príde viac telefónov iPhone s obrazovkou OLED.

Ktoré ďalšie aplikácie podľa vás potrebujú pridať podporu tmavého režimu? Dajte nám vedieť v komentároch.

Zdroj: 9to5mac.com cnet.com

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií