fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Internet zadarmo dostane viac ako 50 obcí: Je v zozname aj tá vaša?

Máte tip? napíšte nám mailom

Víťazné slovenské mestá, obce a mestské časti získajú internet zadarmo. Pozrite sa, či je tam aj vaša lokalita.

Európska komisia prostredníctvom svojej Výkonnej agentúry pre inovácie a siete (INEA) zverejnila zoznam víťazných miest obcí a mestských častí, ktoré získajú internet zadarmo v rámci iniciatívy WiFi4EU.

Agentúra INEA vybrala 1780 miest, v ktorých zapojí bezplatný internet. Medzi víťazmi je aj 53 slovenských lokalít.

Internet zadarmo v parkoch aj v zdravotných strediskách

Iniciatíva WiFi4EU má jasný cieľ. Dostať bezplatný internet do najširších verejných priestranstiev. „Cieľom iniciatívy WiFi4EU je poskytnúť občanom a návštevníkom v celej EÚ vysokokvalitný prístup k internetu prostredníctvom bezplatných hotspotov Wi-Fi na verejných priestranstvách, ako sú parky, námestia, verejné budovy, knižnice a zdravotné strediská,“  informuje o tom Europa.eu.

Poukazy financované Európskou komisiou prostredníctvom tejto iniciatívy budú poskytované obciam na podporu inštalácie hotspotov Wi-Fi v týchto centrách verejného života, pričom sa budú využívať služby firiem inštalujúcich sieť Wi-Fi.

Prečítajte si tiež:

Prenosné iglu ich ochráni pred zimou: V Košiciach myslia na ľudí bez domova

Všetky zúčastnené krajiny mali zaručené minimálne 15 poukážok, ak mali dostatočný počet žiadateľov. O poukaz požiadali obce zo všetkých 30 zúčastnených krajín (členské štáty EÚ, Nórsko a Island). Prvých 2 000 žiadostí bolo zaregistrovaných v prvých dvoch sekundách od spustenia výzvy. Informujú o tom Aktuality.sk na svojom webe.

Rozpočet iniciatívy WiFi4EU medzi rokmi 2018 a 2020 sa stanovil na 120 miliónov eur. Podporí inštaláciu najmodernejších Wi-Fi zariadení.

Prečítajte si tiež:

Vodiči, pozor: Pokuty za používanie mobilov za volantom sa zdvojnásobia

Víťazné obce dostanú poukaz na tisíce eur

V priebehu nasledujúceho týždňa dostane každý žiadateľ individuálne oznámenie o výsledkoch výzvy. „Víťazné obce budú musieť podpísať dohodu o grante, ktorá je k dispozícii na portáli WiFi4EU, aby dostali poukaz v hodnote 15 000 eur.“

Prinášame vám zoznam víťazných uchádzačov zo Slovenska, ktorými sú nasledovné mestá, obce a mestské časti: Báč, Banská Bystrica, Bratislava-Devínska Nová Ves, Bratislava-Staré Mesto, Beňadikovce, Bobot, Borský Mikuláš, Dunajská Lužná, Dunajská Streda, Fintice, Giraltovce, Hrubý Šúr, Humenné, Chľaba, Chmeľnica, Jahodná, Jelka, Kláštor pod Znievom, Konská (Žilinský kraj), Korňa, Kostolné Kračany, Kráľovičove Kračany, Lieskovec (Prešovský kraj), Michal na Ostrove, Michaľany, Modra, Nevidzany (Nitriansky kraj), Nitrica, Nižná (Žilinský kraj), Nová Ves nad Žitavou, Obid, Olešná, Plavé Vozokany, Pohronská Polhora, Pohronský Ruskov, Potônske Lúky, Potvorice, Rakovnica, Rimavská Baňa, Rohovce, Skýcov, Sokoľ, Staškov, Streženice, Svodín, Švábovce, Teplička, Trnava pri Laborci, Vieska (Trnavský kraj), Vysoké Tatry, Vranov nad Topľou, Východná a Zuberec.

Prečítajte si tiež:
Do útrob bájneho Titanicu budete môcť nasadnúť aj vy. Možno už v roku 2018

Zdroj: ec.europa.eu, aktuality.sk

Našli ste v priloženom zozname aj vaše mesto, obec alebo mestskú časť? Čo si o projekte myslíte?

 

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií