fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Investície smerujúce do justície sú od vzniku Slovenskej republiky najvyššie, rekonštrukcia súdov môže podľa Karasa začať

Súčasťou implementácie súdnej mapy sú investície, ktoré sa začínajú dnešným dňom. Balík zahŕňa v sebe dve časti, a to rekonštrukciu a obstaranie nových súdnych budov.

Máte tip? napíšte nám mailom

21.12.2022 (Webnoviny.sk) – Celkový balík, ktorý je vyhradený na tieto investície, je 182 miliónov eur. Zahŕňa v sebe dve časti, a to rekonštrukciu a obstaranie nových súdnych budov.

Uviedol to dočasne poverený premiér Eduard Heger (OĽaNO) na tlačovej besede s ministrom spravodlivosti SR Viliamom Karasom.

Špecializácia súdov je kľúčová

Odkedy sme pred rokom spustili reformnú jeseň, tak prebieha jedna reforma za druhou. V rámci reformy súdnictva nastal veľký pokrok. Na jar tohto roku sa nám podarilo schváliť v parlamente reformu, ktorá prináša výrazne vyššiu kvalitu a výrazne vyššiu rýchlosť rozhodovania,” uviedol Heger s tým, že hlavným dôvodom je zmena súdov z hľadiska špecializácie, pretože keď budú súdy špecializované, ich rozhodnutia budú kvalitnejšie a rýchlejšie.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Prvým krokom je investícia vo výške 4,4 milióna eur, ktorá sa týka projektovej dokumentácie 15 súdov. Ďalším krokom bude následná rekonštrukcia a obstaranie jednotlivých súdov. Rekonštrukcia sa bude týkať 12 okresných súdov po celom Slovensku, krajských súdov v Bratislave a Nitre a bude sa týkať aj časti Špecializovaného trestného súdu v Pezinku. Následne sa pristúpi k súdom v Košiciach a Humennom,” priblížil Heger.

Prečítajte si tiež:
Slováci v karanténe sa budú môcť zúčastniť komunálnych a župných volieb, zahlasujú doma

Karasovo ministerstvo je pripravené

Dnes môžeme rozoslať výzvy na jednotlivé súdy, ktoré budú môcť spustiť procesy pre obstaranie najskôr projektovej dokumentácie, autorského dozoru a následne bude možné spustiť samotné verejné obstarávania na obstaranie dodávateľov jednotlivých rekonštrukcií súdov,” uviedol minister Karas a vyjadril spokojnosť s tým, že sa darí postupne zabezpečovať dostatok uchádzačov a postupne obsadzovať novovzniknuté správne súdy.

Je to stále ešte výzvou, ale verím, že v lehote, ktorú sme si stanovili do konca februára, budú minimálne počty dosiahnuté a k 1. 6. 2023 budeme môcť spustiť celú reformu,” uzavrel Karas.

Viac k témam: Investície, Justícia, Plán obnovy a odolnosti, reforma súdnej mapy, Reforma súdnictva, Súdna mapa, Súdnictvo
Zdroj: Webnoviny.sk – Investície smerujúce do justície sú od vzniku Slovenskej republiky najvyššie, rekonštrukcia súdov môže podľa Karasa začať © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií