fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Investigatívne centrum Jána Kuciaka spolu so svojimi partnermi spúšťa iniciatívu Bezpečná.Žurnalistika.sk

Podnetom pre spustenie iniciatívy boli pretrvávajúce verbálne útoky na novinárov.

Máte tip? napíšte nám mailom

20.2.2023 (SITA.sk) – Investigatívne centrum Jána Kuciaka (ICJK), v spolupráci s Holandským veľvyslanectvom na Slovensku, organizáciou Reportéri bez hraníc a holandským systémom na ochranu novinárov PersVeilig, spúšťa iniciatívu Bezpečná.Žurnalistika.sk.

Na tlačovej besede o tom informovali veľvyslankyňa Holandského kráľovstva v SR Gabriella Sancisi, Lukáš Diko z ICJK a Pavol Szalai z Reportérov bez hraníc.

Piate výročie vraždy

Tento týždeň si pripomíname piate výročie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Podľa Dika sa za tento čas v ochrane novinárov na Slovensku veľa nezmenilo.

„Aj dnes sme svedkami toho, že novinári sú terčom útokov politikov, alebo pri stretávaní sa s ľuďmi na verejnosti,” povedal.

Doplnil, že podľa prieskumu medzi novinármi, ktorý uskutočnili na sklonu minulého a na začiatku tohto roka, až dve tretiny slovenských novinárov sa počas posledného roka stali terčom nejakého útoku či hrozby.

Vzorku tvorili viac než štyri stovky novinárov. I to bolo podnetom pre spustenie iniciatívy.

Autocenzúra v dôsledku obáv

Szalai skonštatoval, že kým nebudú odsúdení objednávatelia vraždy Jána Kuciaka a nebudú prijaté systémové opatrenia, slovenskí novinári nebudú v bezpečí. Založenie iniciatívy Bezpečná.Žurnalistika.sk je podľa neho takýmto systémovým opatrením.

Prečítajte si tiež:
Vezmite svoju hlavu do divadla. SND sa pripája ku kampani na podporu duševného zdravia

Hrozby, ktorým slovenskí novinári čelia, sú podľa neho celoeurópskymi hrozbami a myslí si, že má zmysel s nimi bojovať. Szalai zdôraznil že podľa výsledkov prieskumu sa 16 novinárov autocenzuruje v dôsledku obáv z útokov.

Dika doplnil, že spustená by mala byť i webstránka, ako postupovať v prípade incidentov. V budúcnosti by tiež chceli zozbierať skúsenosti novinárov s incidentmi.

Uviedol, že z prieskumu im tiež vyplynulo, že mnohí novinári by potrebovali aj psychologickú pomoc či pomoc s tréningmi v oblasti bezpečnosti.

Očakávajú spoluprácu polície

V ideálnom prípade by to malo fungovať tak, že novinár im nahlási problém, oni ho vyhodnotia a určia, aký by mal byť správny postup. Novinári by tiež mali mať možnosť požiadať o typ pomoci, akú budú potrebovať. Diko dodal, že očakávajú aj spoluprácu s políciou.

Uviedol, že by bol najradšej, ak by útoky prestali, no na to by sa podľa neho musela zmeniť atmosféra v spoločnosti. V tomto smere pripomenul i útoky na novinárov zo strany niektorých politických predstaviteľov.

Novinári podľa prieskumu najčastejšie čelia verbálnym útokom, išlo o 75 percent incidentov. Tie sú častejšie v online priestore, no vyskytujú sa aj mimo neho.

Prečítajte si tiež:
Triumf v súťaži produktov 2022. UNIQA získala najviac Zlatých mincí, z toho 4 prvenstvá za poistenie domova, životné poistenie a sporenie na dôchodok

Viac k témam: Bezpečná.Žurnalistika.sk, Novinári, Vražda Jána Kuciaka
Zdroj: SITA.sk – Investigatívne centrum Jána Kuciaka spolu so svojimi partnermi spúšťa iniciatívu Bezpečná.Žurnalistika.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií