fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Irán priznal, že omylom zostrelil ukrajinské lietadlo. Pri tragédii zomrelo 176 ľudí

Máte tip? napíšte nám mailom

Ukrajinské lietadlo sa zrútilo v stredu pri Teheráne. Dnes ráno sa Irán priznal, že išlo o ľudskú chybu. 

V stredu zasiahla viaceré krajiny smutná správa o zrútení lietadla. Tragická nehoda, pri ktorej prišli všetci cestujúci o život, zarmútila celý svet. Na palube sa nachádzalo 82 Iráncov, 63 Kanaďanov, 11 Ukrajincov, 10 Švédov, štyria Afganci, traja Briti a traja Nemci. Irán sa priznal, že jeho armáda lietadlo zostrelila.

Ukrajinské lietadlo zostrelil Irán

Lietadlo sa zrútilo len krátko po vzlietnutí z medzinárodného letiska v Teheráne. Osudným sa mu stal let blízko citlivej oblasti, ktorú kontrolujú iránske revolučné gardy. Irán vo svojom oficiálnom stanovisku vyhlásil, že ľudia zodpovední za zostrelenie ukrajinského lietadla budú za svoj čin potrestaní a za pád lietadla sa aj ospravedlnil. 

Minister zahraničných vecí Džavád Zaríf však dodal, že k chybe viedlo „americké dobrodružné správanie“. Narážal tak na zabitie generála Solejmáního, na ktoré Irán odpovedal útokom na americké základne v Iraku. K zostreleniu lietadla došlo iba pár hodín po tejto odvete.

Ukrajinský prezident po zverejnení priznania žiada od Iránu, aby krajina zabezpečila vyšetrovanie, kompenzáciu, ale aj potrestanie vinníkov.   

Prezident označil pád lietadla za strašnú chybu

„Dnešné ráno nebolo dobré, ale prinieslo pravdu. Ešte pred dokončením práce medzinárodnej komisie Irán priznal svoju vinu na zostrelení ukrajinského lietadla. My však trváme na úplnom priznaní viny,“ uviedol prezident Volodymyr Zelenskyj vo svojom vyhlásení.

V oficiálnom vyhlásení sa uvádza, že sa ukrajinské lietadlo Irán omylom považoval za nepriateľský cieľ. Stalo sa tak po tom, čo lietadlo zmenilo svoj smer k vojenskému stredisku iránskych revolučných gárd.

Aj napriek tomu, že Spojené štáty americké a Kanada od začiatku tvrdili, že lietadlo zasiahol Irán svojou raketou omylom, Teherán to niekoľko dní odmietal.

Ukrajina po nehode vyslala do Iránu 45 odborníkov, ktorí majú vyšetriť tragédiu. Napäté vzťahy medzi Spojenými štátmi a Iránom si odnieslo 176 nevinných ľudí z ôsmich krajín sveta. 

Zdroj: Denník N, pluska.sk 

 

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií