fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Irán vybudoval zbrojný priemysel na západných technológiách, drony Šáhid-136 poháňa nemecký motor

Vzťahy medzi Teheránom a Moskvou sú však čoraz bližšie.

Máte tip? napíšte nám mailom

28.4.2023 (SITA.sk) – Nový výskum odhalil do akej miery Irán vybudoval svoj silný zbrojný priemysel na západných technológiách a tiež, ako tieto technológie využíva Rusko proti ukrajinským mestám. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Motor založený na nemeckej technológii

Organizácia Conflict Armament Research (CAR) sídliaca v Spojenom kráľovstve, ktorá skúma komponenty zbraní, zistila, že drony Šáhid-136, ktoré Irán predáva Rusku, poháňa motor založený na nemeckej technológii, ktorú Irán nezákonne získal pred takmer 20 rokmi.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Zistenia, založené na detailnom skúmaní súčiastok zozbieraných na Ukrajine, o ktoré sa exkluzívne podelili so CNN, upozorňujú na schopnosť Iránu napodobňovať a vylepšovať nelegálne získané vojenské technológie.

Západní predstavitelia sa tiež obávajú, že by Rusko mohlo Iránu poskytovať západné zbrane a vybavenie zozbierané na bojisku na Ukrajine. Dosiaľ však nie sú jasné dôkazy, že by sa to stalo.

Iránsko-ruské vzťahy

Vzťahy medzi Teheránom a Moskvou sú však čoraz bližšie. Zatiaľ čo Rusko chce iránske drony a balistické rakety, Irán chce ruské investície a obchod. Rusko sa podľa iránskych predstaviteľov stalo počas uplynulého roka najväčším zahraničným investorom v krajine.

Prečítajte si tiež:
Veliteľ Palamar ocenil začiatok evakuácie z oceliarne Azovstaľ. Je tam veľa zranených, mŕtvych aj nedostatok vody

Pre Rusov sú zase iránske drony výhodnou náhradou za oveľa drahšie rakety, ktorých zásoby sa podľa západných predstaviteľov míňajú. Odborníci sa domnievajú, že napríklad Šáhid-186 stojí asi 20-tisíc dolárov, čo je len zlomok ceny strely s plochou dráhou letu Kalibr.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: bojové drony, Iránske drony, Nelegálne zbrane, rusko-ukrajinský konflikt, Šáhid-136, vojenská invázia
Zdroj: SITA.sk – Irán vybudoval zbrojný priemysel na západných technológiách, drony Šáhid-136 poháňa nemecký motor © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií