Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Izbovky v lete: 5 zaručených tipov, ako sa o ne starať, aby nevyschli

Nielen na ľudí vplývajú horúce letné dni, rovnako ich pociťujú aj izbové kvety, ktorým treba zvlášť v lete venovať viac pozornosti. Ako na to? Riaďte sa naším manuálom!

Izbovky začínajú naberať na obľube. Pozitívne vplývajú na naše zdravie, pomáhajú nám upokojiť sa a zlepšujú nám i náladu. Nie všetci však vieme, ako sa o ne starať. Skúste týchto pár tipov.

https://www.instagram.com/p/Bt6S8r1Fbi6/

1. Zvýšte zálievku

V bytových podmienkach klesá relatívna vzdušná vlhkosť a substrát v črepníkoch rýchlejšie vysychá. V letných mesiacoch sa byty veľmi rýchlo a na dlhý čas vyhrievajú, čo nepociťujete len vy, keď prídete domov, ale i vaše izbovky, ktoré na vás čakajú celý deň. Vo vyhriatom byte substrát v črepníkoch veľmi rýchlo vysychá, a preto treba rastliny zalievať častejšie. To však nemá nič spoločné s prelievaním. Zalievať ich piatimi pohármi vody nie je celkom v poriadku.

Rastliny s veľkými listami, z ktorých sa rýchlejšie odparuje voda, pravidelne roste. Nie však v čase, keď na ne svieti priame slnko. Sklo, za ktorým sa nachádzajú a na ktoré dopadá priame slnečné žiarenie, pôsobí ako lupa – voda sa začne odparovať a na listoch sa to odrazí nepeknými popáleninami, začnú vädnúť a objavia sa na nich žlté škvrny. Aby ste rastlinám nespôsobili teplotný šok, používajte len odstatú vodu izbovej teploty. 

https://www.instagram.com/p/Bypl1W0Ikgw/

Aplikujte také množstvo vody, aby zemina ostala vlhká, nie premočená. Ďalšiu dávku rastline doprajte až vtedy, keď zemina mierne preschne. Držte sa pri tom zásady „polievať menej často a výdatnejšie”. Spotrebu vody ovplyvňuje nielen druh rastliny, ale aj miesto, kde ju pestujete. Na južnom okne sa voda odparí rýchlejšie, ako napríklad v studenej predsieni. 

2. Chráňte ich pred slnkom

Občas sa stane, že rastliny aj napriek dostatočnej závlahe vädnú. Tento jav je spôsobený tým, že cez listy sa odparuje viac vody, ako sú korene schopné prijať. V najhorúcejších dňoch, kedy slnko vytrvalo svieti do okien, by ste mali rastlinám tieniť stiahnutím žalúzií alebo zatiahnutím závesov. Tie druhy, ktoré sú citlivé na popálenie listov, je lepšie preniesť z okennej parapety na miesto chránené pred priamym slnečným žiarením.

Poškodenie rastlín nadmerným pôsobením slnka sa prejavuje ostro ohraničenými, nepravidelnými svetlými až bielymi škvrnami. V tomto prípade však máme na mysli najmä izbovky, ktoré treba pred slnkom chrániť.

Inak sú na tom balkónové kvety, ktoré slnko doslova milujú. Sú to napríklad muškáty, surfínie, begónie, visiace jahody a podobne. Záleží iba od vášho vkusu a preferencií. 

https://www.instagram.com/p/Bjo7onQDo86/

3. Pravidelne vetrajte

Aj keď vonku zúria horúčavy, vetrať treba stále. Dôležité je však vedieť, kedy. Prúdenie vzduchu v miestnosti neprospeje len vám, ale aj rastlinám. Vetrajte skoro ráno alebo neskoro večer a v noci, kedy sa vonkajší vzduch aspoň o niekoľko stupňov ochladí.

Na zvýšenie vlhkosti vzduchu v okolí rastlín použite misky s vlhkým keramzitom, do ktorých náročnejšie druhy postavte alebo rozmiestnite nádobky s vodou medzi rastliny.

Medzi rastliny, ktoré vám pomôžu udržať v domácnosti čistý vzduch, patrí dracéna, svokrin jazyk, lopatkovec, fikus malolistý, nefrolepka vznešená. Odporúča ich aj NASA

https://www.instagram.com/p/BtgDUzzg0we/

4. Počkajte s hnojením

Počas letných mesiacov sa mnohým izbovkám darí natoľko, že intenzívne rastú, preto je dôležité pravidelne, každých štrnásť dní, dodávať hnojivovú zálievku, ktorú si namiešate podľa návodu na obale. Rastlinu nezabudnite poliať podľa potreby. Ak sú však dni nadpriemerne horúce a substrát v črepníkoch rýchlo vysychá, s hnojením radšej počkajte.

Nikdy nehnojte na suchý substrát a nepoužívajte listové hnojivá v čase, keď na rastliny svieti slnko. Taktiež nikdy nelejte do substrátu kvapalné hnojivo bez toho, aby ste ho rozmiešali s vodou. Izbovky by to spálilo.

Nie vždy musíte siahnuť po hnojivách z obchodu, môžete si ich vyrobiť aj sami doma. Skúste napríklad to z kávy. Vďaka kávovým zrniečkam sa pôda stáva viac jemná, čo má vplyv na zvýšenie kyslosti a tým aj kyslíka. Stačí premiešať kávové zrniečka so zeminou a je to. Rovnaké účinky má aj lúh z čaju.

5 . Prospešné letnenie

Aj typicky izbové rastliny môžete spokojne letniť na balkónoch, terasách, vonkajších schodištiach alebo na záhonoch pod stromami. Jednoducho všade tam, kde budú chránené pred priamym slnečným žiarením, silným vetrom a dažďom. Myslite aj na špecifické potreby jednotlivých druhov. Napríklad africkým fialkám nemôže dážď zmáčať listy, preto ich postavte na miesto chránené strechou terasy.

https://www.instagram.com/p/BV9Sl0LlHPv/

Izbovky vystavujte vplyvom vonkajšieho prostredia postupne, aby si zvykli na zmenu podmienok. Mimoriadne opatrní buďte pri letnení druhov citlivých na pokles nočnej teploty (dracéna, difenbachia).

Medzi rastliny, ktoré letnenie naozaj ocenia, patria figovníky, juka, monstera, palmy, begónie, citrusy, sukulenty, kaktusy. Aj kvitnúce izbové rastliny, ako sú napríklad azalka, kamélia, klívia, ibištek čínsky a prýštec najkrajší sa vám za pobyt na čerstvom vzduchu odvďačia krásnymi kvetmi.

Ku bohatej korune im viete aj pomôcť, stačí im vyrobiť hnojivo zo šupiek z banánu. Kedže šupky z banána obsahujú vápnik, draslík a fosfor, sú pre rastliny vitamínovou bombou. Keď ich pridáme do zeminy, rozkladom vyživia rastliny a dopomôžu im k rýchlejšiemu rastu a kvitnutiu. Šupky, ktoré pridávame do pôdy, môžeme nachystať rôzne, napríklad vysušiť, vypražiť alebo upiecť, následne posekať a namočiť do vody. 

https://www.instagram.com/p/BelPtH4l5d8/

Veľkým rastlinám, ktoré by sa mohli pri silnejšom vetre prevrátiť, zabezpečte stabilitu tak, že ich zakopete spolu s črepníkom do pôdy. Pri letnení sa nespoliehajte len na prírodu a rovnako ako v byte nezabudnite na pravidelnú zálievku a kontrolu výskytu chorôb alebo škodcov. 

Izbovky môžete vyberať aj podľa feng-šuej. Prečítajte si, ktoré sľubujú zdravie, peniaze aj idylický vzťah.

Zdroj: blog.mall.sk, pluska.sk, style.hnonline.sk/byvanie, babskeveci.sk

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií