Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Izrael postupuje hlbšie do Rafahu a devastuje už zničený sever územia, kde sa preskupili niektorí militanti z Hamasu

O týchto oblastiach pritom izraelská armáda tvrdila, že ich „vyčistila“ pred niekoľkými mesiacmi.

13.5.2024 (SITA.sk) – Exodus Palestínčanov z posledného útočiska v Pásme Gazy sa v nedeľu zrýchlil. Deje sa tak v čase, keď sa izraelské sily natlačili hlbšie do mesta Rafah na juhu Pásma Gazy. Izrael zaútočil aj na zdevastovaný sever územia, kde sa preskupili niektorí militanti z Hamasu. O týchto oblastiach pritom izraelská armáda tvrdila, že ich „vyčistila“ pred niekoľkými mesiacmi.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Rafah je považovaný za poslednú baštu Hamasu. Asi 300-tisíc z viac ako milióna civilistov, ktorí sa tam ukrývali, utieklo z mesta po evakuačnom príkaze z Izraela, ktorý tvrdí, že musí vykonať inváziu, aby zničil Hamas a oslobodil množstvo rukojemníkov zajatých militantmi pri útoku na Izrael zo 7. októbra minulého roka, ktorý rozpútal vojnu.

Susedný Egypt vyjadril dosiaľ svoju najsilnejšiu námietku voči ofenzíve v Rafahu a uviedol, že má v úmysle formálne sa pripojiť k prípadu Juhoafrickej republiky na Medzinárodnom súdnom dvore, podľa ktorého Izrael pácha genocídu v Pásme Gazy. Izrael tieto obvinenia odmieta. Vo vyhlásení ministerstva zahraničných vecí sa cituje „zhoršujúca sa závažnosť a rozsah izraelských útokov proti palestínskym civilistom“.

Vysoký komisár OSN pre ľudské práva Volker Türk vo vyhlásení uviedol, že nechápe, ako by sa dala rozsiahla invázia do Rafahu zosúladiť s medzinárodným humanitárnym právom. Postup Izraelčanov opätovne skritizoval aj šéf americkej diplomacie Antony Blinken.

Viac k témam: Genocída, Hamas, ICJ Medzinárodný súdny dvor, Izraelská armáda, Izraelsko-palestínsky konflikt, komisár OSN pre ľudské práva, šéf americkej diplomacie, Útok Hamasu na Izrael, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk – Izrael postupuje hlbšie do Rafahu a devastuje už zničený sever územia, kde sa preskupili niektorí militanti z Hamasu © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií