fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Jakub Dančo: Dobrovoľníctvom stúpne vaša hodnota

Máte tip? napíšte nám mailom

Jakub Dančo je aktívny chalan z Popradu. Je akýmsi “prirodzeným lídrom” miestneho mládežníckeho parlamentu. Vo svojom portfóliu majú projekty ako napríklad Apriliáda, Halloween walk, mládežnícky ples, Bubble day a mnoho iných. Momentálne je Jakub v maturitnom ročníku, no pracuje na zastrešovaní mládežníckych parlamentov pod jednu strechu. Projekt Národný mládežnícky parlament vznikol v apríli 2016 a okrem iného má za úlohu dať mladým ľuďom skúsenosti k tomu, aby sa stali dobrými odborníkmi či dokonca politikmi.

 

Jakub, kto je Jakub Dančo?

Jakub Dančo je obyčajný človek ako každý iný. A možno aj skromný (smiech).

Ako si sa dostal k mládežníckemu parlamentu a čo ťa k nemu priviedlo?

Po absolvovaní školenia Komprax som sa dostal do Žiackej školskej rady a hľadal som organizáciu, ktorá by bola na mestskej úrovni, keďže na základnej som o tom niečo počul. V tom čase už ale parlament nefungoval pod mestom, ale ako neformálna dobrovoľná skupina. Našťastie ich členovia boli z našej školy, kde prezentovali svoju činnosť a pridal som sa k nim.

Čím ťa takáto forma trávenia voľného času vlastne zaujala?

V prvom rade som sa chcel dostať od počítača do reálneho života. Štyri roky som bol administrátorom na Gamesites.cz a už som mal toho dosť. Z kompraxu ma fascinovalo, že môžem meniť svet okolo seba a hlavne vo svojej komunite, škole a meste. Keď som bol malý, tak môj dedko stále pozeral politické debaty a nikdy nechcel prepnúť na rozprávky (smiech). Aj to malo na mňa nemalý vplyv.

Máš nejaký zážitok, na ktorý nikdy nezabudneš, a ktorý si prežil vďaka členstvu v parlamente?

Návšteva domu dôchodcov. Počúvať príbehy starých ľudí, ktorí prežili prvé Československo, bombardovanie v druhej svetovej vojne, socializmus, ale aj Mečiara – to sú jednoducho silné príbehy, ktoré pohnú vaším myslením.

Podporuje vaše aktivity aj mesto?

Naše aktivity mesto samozrejme podporuje a funguje to aj naopak. Mestu ponúkame pomoc pri organizácii podujatí a dobrovoľníkov. My väčšinou od mesta veľa nežiadame 🙂

Prečítajte si tiež:
POZOR! Nová forma Modrej veľryby? Internetom sa šíri ďalšia samovražedná hra, buďte v strehu!

13150083_10204714797709053_117151950_n

 

Si autorom myšlienky národného mládežníckeho parlamentu. O čo ide?

Autorom myšlienky určite niesom, keďže niečo podobné tu existovalo už skôr, ako som sa narodil. Vnímam to skôr ako niečo, čo tu už dávno malo byť. Poslanie mládežníckeho parlamentu je učiť mladých ľudí demokratickým princípom, aby boli v osemnástich reálne pripravení na demokraciu a mali už skúsenosť s rozhodovaním. Za tým účelom by bolo fajn, keby si triedy mohli voliť zástupcov do Žiackych rád, z tadiaľ do mestských parlamentov. Národný mládežnícky parlament by združoval všetky takéto parlamenty a koordinoval ich činnosť celoslovensky. Mládežnícke parlamenty by boli zo začiatku think-tanky – poskytovať spätnú väzbu mestu z pohľadu mládeže. Ak by sa takýto plán podaril, mohli by neskôr nadobudnúť právomoci zo zákona.

Čiže chceš združiť školské rady a mládežnícke parlamenty pod jednu strechu, a neskôr možno ovplyvňovať aj národnú politiku?

Dá sa to tak povedať, no združovanie a ovplyvňovanie politiky nie je cieľom. Skôr je to len nástroj, ako dosiahnuť, aby mladí získavali skúsenosti s demokraciou a rozhodovaním.

V čom by mladí ľudia mali získavať skúsenosti? Čo im členstvo v ich parlamente a následne v Národnom mládežníckom parlamente malo priniesť?

Členovia by mali byť pripravení ísť do politiky alebo aspoň vnímať politické prostredie. Každopádne, odnesú si organizačné schopnosti, znalosť byrokracie, dôležité komunikačné zručnosti, kontakty na vplyvných ľudí a iné kompetencie.

Takže jedným z cieľov je aj vychovávanie novej generácie politikov?

Presne tak. Ak nie politikov, tak odborníkov, ktorí budú mať k politike blízko.

13115295_10204708822679681_1419812131_n

Aké budú vaše najbližšie výzvy?

Najbližšie výzvy pre nás je dať dokopy mládežnícke parlamenty, ujednotiť ich a nájsť spoločný prienik. Treba vybudovať volené organizačné štruktúry v každom parlamente. Dôležité bude aj zorganizovanie prvého živého stretnutia mládežníckych parlamentov, či vytvoriť tím ľudí, ktorí budú na parlamentoch pracovať. Výziev je viac než dosť a súvisia s dlhodobým zanedbávaním mládežníckych parlamentov.

Prečítajte si tiež:
Sajfa a Veronika v debate: Aké najčastejšie otázky dostávajú ako rodičia?

Takže chceš, aby Národný mládežnícky parlament tak trošku ovplyvňoval aj štruktúry a vedenie mestských mládežníckych parlamentov?

Chcem, aby si mládežnícke parlamenty sami uvedomili, akú štruktúru by mali mať a aby im Národný mládežnícky parlament poskytol návod ako na to. My môžeme len pripomínať parlamentom a usmerňovať ich, aby robili to, na čo boli zriadené.

Ako Národný mládežnícky parlament pocíti široká verejnosť?

Vo vnímaní Národného mládežníckeho parlamentu verejnosťou vidím veľa rizík. Stačí malá komunikačná chyba a ľudia môžu pochopiť celú myšlienku negatívne. Treba si pripraviť silnú komunikačnú stratégiu, aby sme sa nezasekli pre hlúposť.

13140528_10204708849120342_929614853_n

To ťa čaká ešte dlhá cesta. Kde sa vidíš a kde vidíš celý projekt o 5 – 10 rokov?

Z dlhodobého horizontu sa ťažko plánuje takýto projekt. Nesie veľké množstvo rizík a hlavne, za taký časový úsek sa vystrieda v jeho vedení veľa ľudí. Mojím poslaním je nastaviť prvotnú filozofiu a urobiť čo najviac práce. Bude na ďalších, ako si ju osvoja. Bude ju treba stále inovovať podľa aktuálnych potrieb, aby sa to všetko nezaseklo na jednom mieste. Ja sa nie o päť rokov, ale už o rok vidím na vysokej škole, kde sa budem snažiť dostať do Študentskej rady Vysokých škôl a odrobiť kus roboty aj tam.

Prečo je dobré, keď sú mladí ľudia členmi svojich mládežníckych parlamentov vo svojom meste?

Mladí by mali počas strednej získavať čo najviac praxe a neobmedziť sa len na tie platené. Dobrovoľníctvom stúpne vaša hodnota niekoľkonásobne, keďže rozvíjate svoju osobnosť a môžete robiť to, čo vás baví. Ja osobne som cez zimnú sezónu lyžiarsky inštruktor. V lete iba dobrovoľničím a cestujem. Cítim tak, že som skúsenejší, motivovanejší a k tomu sa pridajú skvelé zážitky.

Jakubovi ďakujeme za rozhovor a držíme palce v jeho smelých plánoch.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií