fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

JAN PALACH: Tento týždeň si nenechajte ujsť film o českom študentovi filozofie, ktorý sa v šesťdesiatom deviatom upálil na Václavskom námestí

Máte tip? napíšte nám mailom

Koncom augusta vstúpi do kín očakávaný česko-slovenský film Jan Palach. Filmové spracovanie príbehu študenta, ktorý sa v roku 1969 upálil na protest proti sovietskej invázii do Československa, predstavili tvorcovia a herci minulý týždeň v Bratislave.

Je to film pre mladých, po pražskej premiére ma zaujalo, ako rôzne ho vnímajú rôzne generácie. Moji priatelia hovorili, že boli prekvapení, ako veľmi rozumeli konkrétnym pocitom, emóciám a momentom vo filme,” povedal na stretnutí s médiami predstaviteľ hlavnej postavy Viktor Zavadil, 26-ročný rodák z Ostravy.

Táto skúsenosť podľa doteraz prevažne divadelného herca vychádza z toho, ako sa snažil pristupovať k postave Jana Palacha. “Nič iné mi neostávalo, len vychádzať z pocitov, ktoré poznám, pretože dostať sa do hlavy Jana Palacha, sa nedá. Človek si to musí spojiť s vlastnými skúsenosťami. Tie nie sú iné, ako boli napríklad v 60. rokoch, zradu poznáme všetci, alebo to, že náš ľudia opúšťajú,” dodal Zavadil, pre ktorého je titulná úloha vo filme scenáristky Evy Kantůrkovej a režiséra Roberta Sedláčka Jan Palach prvou veľkou filmovou príležitosťou.

Prečítajte si tiež:
Pamätáte si 50 odieňov sivej? Teraz prichádza 50 odtieňov čiernej!

Kto je filmový Jan Palach?

Viktor Zavadil sa narodil 32 rokov po Palachovej smrti, takže študenta, ktorý sa upálil na protest proti okupantom i historické súvislosti Pražskej jari a augustových udalostí roku 1968, poznal len z učebníc. Vedomosti o svojom hrdinovi a jeho dobe si však rozširoval. Spoločne s režisérom Sedláčkom dokonca navštívili archív Univerzity Karlovej, kde sa nachádza časť Palachovej pozostalosti vrátane osobnej korešpondencie a fotografií. “Tie veci ďaleko viac rozprúdia fantáziu. Napríklad v taške, ktorú našli po čine na Václavskom námestí, boli dva rovnaké hrebene. Vec, o ktorej sa veľa nevie. A prečo boli dva? Bezvýznamná náhoda alebo pozostatok nervozity ráno pred činom?” pýta sa filmový Jan Palach.

Jan Palach je prvou veľkou filmovou príležitosťou V. Zavadila. Zdroj: cinemart.sk

Náročné výpravné zábery so stovkami ľudí a strieľaním na Václavskom námestí sa inscenovali v Pardubiciach“Z Václaváku sa stal Time Square, takže sme to nakrúcali v Pardubiciach, kde nás neohrozovali zvedaví turisti. Celé sme to tam postavili, vrátane sochy sv. Václava,” prezradil režisér Sedláček s tým, že pri akčných scénach sa nechal inšpirovať dobovými fotografiami. Vo filme rozpráva príbeh posledných mesiacov Palachovho života. Ukazuje cestu, na ktorej sa z milujúceho syna, oddaného priateľa a citlivého, premýšľajúceho študenta filozofie stala “pochodeň číslo 1”.

Prečítajte si tiež:
Diabol s ľudskou tvárou: TOTO sa vo filme o Tedovi Bundym nedozviete!

Je veľa Palachov vo vašom i našom národe, len o nich nevieme, a nemali to šťastie. Palach je ikona, ale popol ostatných, ktorí zomreli za svoje ideály, presvedčenie, ale aj za svoje omyly lieta nad nami vo vzduchu,”poznamenal Robert Sedláček, ktorý stojí aj za historickými televíznymi seriálmi České století či Bohéma.

Dráma Jan Palach príde do kín 30. augusta. V ďalších úlohách sa predstavia Zuzana Bydžovská, Denisa Barešová, Kristína Kanátová, Michal Balcar, Karel Jirák, Jan Vondráček.

Pozrite si trailer:

Zdroj: http://www.teraz.sk/kultura/jana-palacha-stvarnil-v-zavadil-je-to/344858-clanok.html

Foto: https://img.csfd.cz/files/images/film/photos/162/772/162772687_c58aa3.jpg?w370h370, www.cinemart.sk/wp-content/uploads/2018/06/JAN-PALACH_CUDLIN_20170819_DSC_8409-1200×801.jpg

 

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií