fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ján Pavol II. vraj vedel o zneužívaní detí kňazmi a snažil sa to utajiť, zistila reportáž poľskej televízie

Poľská stanica TVN24 v reportáži vymenovala troch kňazov, ktorých budúci pápež, vtedy známy ako arcibiskup Karol Wojtyla, v 70. rokoch presťahoval do inej farnosti alebo poslal do kláštora.

Máte tip? napíšte nám mailom

7.3.2023 (SITA.sk) – Bývalý pápež Ján Pavol II. vedel o sexuálnom zneužívaní detí kňazmi v rámci svojej arcidiecézy a snažil sa to utajiť, keď bol arcibiskupom v rodnom Poľsku.

Presťahoval ich na iné miesto

Poľská stanica TVN24 v reportáži, ktorá bola odvysielaná v pondelok neskoro večer, vymenovala troch kňazov, ktorých budúci pápež, vtedy známy ako arcibiskup Karol Wojtyla, v 70. rokoch minulého storočia presťahoval do inej farnosti alebo poslal do kláštora.

Dvaja z kňazov, Eugeniusz Surgent a Jozef Loranc, si nakoniec odpykali krátke tresty odňatia slobody za zneužívanie, uviedla TVN24. Wojtyla pôsobil ako krakovský arcibiskup v rokoch 1964 až 1978, keď sa stal pápežom Jánom Pavlom II. Zomrel v roku 2005 a po zrýchlenom procese bol v roku 2014 vyhlásený za svätého.

Kňazi neboli zbavení funkcie

TVN24 citovala z dokumentov poľských tajných bezpečnostných služieb z čias komunizmu, ktoré sa snažili zdiskreditovať katolícku cirkev a mali tam udavačov. Novinár Marcin Gutowski hovoril aj s množstvom obetí a s mužom, ktorý povedal, že informoval Wojtylu v 70. rokoch o zneužívaní Surgentom. Žiadny z kňazov nebol zbavený funkcie.

Prečítajte si tiež:
Lesných požiarov máme v EÚ čoraz viac, smutným rekordom tohto roka je aj 700-tisíc spálených hektárov

Televízny kanál tiež citoval z listu, ktorý Wojtyla napísal vtedajšiemu viedenskému arcibiskupovi Franzovi Königovi, v ktorom mu odporučil kňaza do starostlivosti. Wojtyla v liste neuviedol, že Boleslav Sadus týral mladých chlapcov a v Rakúsku ďalej pôsobil ako farár.

Vyšetrovanie TVN24 dospelo k záveru, že Wojtyla nepochybne vedel o zneužívaní kňazmi vo svojej arcidiecéze a snažil sa to utajiť.

Viac k témam: Pápež, Sexuálne zneužívanie detí, Sexuálny škandál kňazov
Zdroj: SITA.sk – Ján Pavol II. vraj vedel o zneužívaní detí kňazmi a snažil sa to utajiť, zistila reportáž poľskej televízie © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií