fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

JANKA KONDELOVÁ vyštudovala produkciu v USA. Momentálne pracuje na filme Volanie divočiny po boku Harrisona Forda

Máte tip? napíšte nám mailom

Na Slovensku vyštudovala žurnalistiku, počas školy pracovala v Markíze, STV aj najpočúvanejšom Rádiu Expres. Vždy ju to však ťahalo za veľkú mláku, a tak predala auto a vybrala sa do Ameriky. Po intenzívnom 7-mesačnom  kurze angličtiny vyštudovala na West Los Angeles College filmový strih a produkciu. Aké kroky viedli k tomu, aby sa dostala k terajšej práci na celovečernom filme Volanie divočiny, kde pracuje aj po boku Harrisona Forda?

Začalo sa to Poslednou loďou

Veľkou filmovou prvotinou bola pre Janku šou The Last Ship, kde hrajú hviezdy ako Eric Dane, Adam Baldwin, Charles Parnell a další. Navyše, výkonným producentom je Michael Bay, ktorý režíroval napríklad filmy Armageddon, Pearl Harbor či Transformers. Veľká šou to bola v tom zmysle, že museli zmanažovať tím približne 300 ľudí, ktorí sa podieľali na výrobe tohto seriálu. Pre producentku bude Posledná loď vždy znamenať veľa. S ľuďmi, s ktorými na nej pracovala, sa stretáva doteraz. Dokonca aj spoluprácu s celebritami hodnotí pozitívne: “Práca s nimi bola pohodová a väčšinu času aj zábavná. Pracujú tvrdo a sú jednými z nás, kolegovia, ktorí nemajú problém ísť s vami na kávu či prekvapiť vás a objaviť sa na vašej narodeninovej oslave.” 

Janka si zahrala aj v jednej scénke The Last Ship. Zdroj: archív J. K.

Nie všetko však bolo ružové. “Šou bola veľmi náročná. Zvyčajne sme pracovali 15 hodín denne, niekedy aj 20,” hovorí Janka. Zároveň dodáva, že v tomto biznise je kľúčovou vlastnosťou zábava a humor: “Nikdy nesmiete brať všetko úplne vážne. Musíte sa vedieť aj baviť a zasmiať či zažartovať, pretože po 20-hodinovej šichte už na nič iné ani nemáte energiu. Všetci pracujú pod obrovským tlakom, a preto je veľmi dôležité, aby ste si zachovali chladnú hlavu a hlavne sa snažili zostať v dobrej nálade.”

Ďalšia zastávka: spin-off Kliniky Grace

Spomínate si na americký seriál Grey’s Anatomy, ktorý bol približne pred 10 rokmi populárny aj v našich končinách? Mnohí z nás radi sledovali osudy ľudí, odohrávajúce sa na klinike, sympatizovali s niektorými postavami a na základe nich možno aj začali sledovať iné filmové počiny obľúbených hercov. Jednou zo sledovateľov Kliniky Grace bola aj tínedžerka Janka, ktorá Kliniku pozerávala spolu so svojou maminou. Mala vtedy možno 12 rokov. O to zvláštnejší bol pre ňu pocit pracovať po niekoľkých rokoch na seriáli Station 19 – je to vlastne spin-off Kliniky Grace. Hlavnými postavami sú požiarnici, ktorí spolupracujú s klinikou, preto sa môžeme stretnúť aj s pre nás už známymi hercami-lekármi, ale i mladými, “neokukanými” tvárami. Taktiež Janka poznamenala, že niektorí herci prišli do seriálu z Divadla Broadway, čo je podľa nej vždy super, pretože sú to veľké talenty.

Prečítajte si tiež:
Peter Sagan: Po dlhom a dôkladnom rozhovore sme s Katkou dospeli k záveru, že by bolo oveľa lepšie, ak by sme ako pár skončili

Spomína si aj na vtipnú príhodu s Jamesom Eckhousom, ktorého môžeme poznať z Beverly Hills 90210 ako pána Walsha, otca Brandy a Brandona. Hovorí: “V jeden deň som pracovala na hereckých zmluvách a na papieri som zbadala jeho meno. V prvý deň natáčania som sa s “pánom Walshom” stretla a musela som mu povedať, že väčšina z nás na Slovensku zbožňovala seriál Beverly Hills 90210. Bol z toho veľmi poctený a neveril, že ľudia si na to ešte stále spomínajú.” 

“Mr. Walsh and me.” Zdroj: archív J. K.

Slovenská producentka pracovala na pilotnej časti a celej prvej sérii. Po nej nasledovali dva mesiace voľna, počas ktorých sa malo rozhodnúť o osude každého spolupracovníka tímu; či bude pokračovať, alebo končí. Ako to dopadlo?

Ponuka pracovať na celovečernom filme

Práve počas týchto dvoch “čakacích” mesiacov dostala Janka od produkcie ponuku pracovať na celovečernom filme. A nie hocijakom. The Call of the Wild – Volanie divočiny, film, ktorý je založený na jednom z najznámejších a najobľúbenejších románov Jacka Londona. Mnohí z nás knihu veľmi dobre poznajú a čítali ju už niekoľkokrát. Nezabudnuteľný príbeh psa Bucka, ktorý opustil ľudskú civilizáciu a stal sa vodcom vlčej svorky. Drsný každodenný život zvierat aj ľudí v nehostinnej prírode. Ide o svetovú klasiku. O to viac sa Janka potešila, keď zistila, o čo ide. Prezradila, že taktiež knihu viackrát prečítala a príbeh o Buckovi má v živej pamäti.

Prečítajte si tiež:
Mesiac počas zatmenia trafil malý meteoroid. Ostal po ňom kráter s rozlohou až 6 kilometrov

Z hercov sa môžeme tešiť na Harrisona Forda alebo Dana Stevensa z Beauty and the Beast (Kráska a zviera) či mnohých ďalších. Obrovským prínosom je aj Director of Photography Janusz Kaminski, ktorý spolupracoval so Stevenom Spielbergom na všetkých významných filmoch.

Seriál vs. film

Janka doteraz pracovala väčšinou na seriáloch, Volanie divočiny je jej prvou veľkou skúsenosťou s celovečerným filmom. Pri porovnávaní týchto dvoch podobných, no zároveň aj rozdielnych prác hovorí, že pri seriáloch aj filmoch treba všetkému venovať veľkú pozornosť: “Pri filme sa všetci venujú každému malému, dôležitému či nedôležitému detailu. Pri seriáloch taktiež musíte venovať pozornosť všetkému, ale nie na takej úrovni.”

Zdroj: archív J. K.

Čomu dáva prednosť? “Proces výroby seriálu či filmu je podobný, no musím sa priznať, že prácu na filme si neuveriteľne užívam,” hovorí Janka a dodáva, že vyrastala skôr na filmoch ako na seriáloch, preto by sa im rada venovala aj naďalej.

Stíha Slovenka v Amerike sledovať aj slovenskú filmovú produkciu?

Určite áno. Dokonca dodáva, že okrem nej aj mnoho Američanov sa už stretlo so slovenskými, českými i československými filmami. Vymenúva niektoré z najnovších a najúspešnejších slovenských snímok: “Mala som tú česť vidieť film Čiara, ktorý bol skvelý. Neuveriteľne úžasné geografické scény, a kamera bola tiež neopísateľná. Piatu loď som nevidela, ale určite by som chcela. Čítala som mnoho dobrých recenzií o tomto filme. Masaryka som pozerala s mojimi známymi niekoľkokrát. Nemôžem sa ho nabažiť. Svetový film s výborným scenárom, dialógmi a pochmúrnou atmosférou, ktorú na filmoch zbožňujem. Filmu Tlmočník držím strašne strašne moc palce na Oscaroch. Nevidela som ho, ale určite je na mojom liste.”

Amerika alebo Slovensko

Producentka hovorí, že zatiaľ sama nevie, kam ju život zavedie. Zatiaľ je v Amerike, no plánuje produkovať filmy aj mimo USA.

„Jedným z mojich veľkých snov je natáčať na našom krásnom Slovensku. Naša krajina má neuveriteľný potenciál a rada by som ho využila,“ dodáva na záver.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií