fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Japonci majú recept na dlhovekosť: V čom tkvie ich tajomstvo?

Máte tip? napíšte nám mailom

V Japonsku nájdeme veľa ľudí, ktorí sa dožili viac ako 100 rokov. Môžeme teda povedať, že Japonci majú liek na dlhovekosť? A aké je ich tajomstvo, aby boli zdraví a štíhli?

Japonci majú recept na dlhovekosť – kľúč k pevnému zdraviu

Patria k najdlhšie žijúcim národom na svete. Vek, akého sa človek dožije, závisí od viacerých faktorov – pravidelný pohyb a racionálna životospráva, oddych a život bez stresu, zdravotná starostlivosť. Nesmieme zabudnúť na stravu, ktorá je v dnešnej dobe neraz nekvalitná. Dlhovekosť Japoncov súvisí práve s tým, čo si servírujú na tanieri.

Japonci majú recept na dlhovekosť
Pixabay.com

Jedzte ako Japonci

Japonci varia z čerstvých surovín tak, že sa v nich zachováva viac výživných látok. Vyhýbajú sa polotovarom, mliečnym výrobkom a bielemu cukru. Ak majú predsa chuť na sladké, vyberú si želatínové pochúťky, sladké bôby a ovocie. Japonci majú najnižšiu úroveň obezity medzi mužmi i ženami. Okinawa je miestom, kde žije najvyšší počet storočných ľudí na svete.

Pestré taniere

Japonci jedlo pripravujú tak, aby bolo chutné a dobre vyzeralo. Preto si vyberajú pestré suroviny a používajú viacfarebné ingrediencie. Snažia sa dodržiavať pravidlo, že počas dňa by mal každý človek ochutnať všetkých 5 chutí, zjesť suroviny 5 rôznych farieb, a tie by mali byť pripravené 5 rôznymi spôsobmi. Pekné servírovanie nie je len pastva pre oči, človek má z jedla väčší zážitok a zasýti sa z menších porcií.

Prečítajte si tiež:
Čo je toto za zviera? V Thajsku bol objavený hybridný tvor
Japonci majú recept na dlhovekosť
Pixabay.com

Aká je japonská strava?

Japonci obľubujú ryby, ryžu a veľa zeleniny. Japonsko je ostrovný štát, a tak sú to práve ryby, ktoré tvoria veľký podiel ich stravy. Konzumujú ich aj surové, sú majstrami v príprave sushi a sashimi. V ich jedálničku nie je len zelenina, ale aj riasy. Sú plné minerálov a môžu pomáhať znižovať krvný tlak. Nesmieme zabudnúť ani na zelený čaj, ktorý Japonci milujú. Hovorí sa, že aj ten je zodpovedný za ich dlhovekosť pre obsah antioxidantov, ktoré sú spájané s bojom proti rakovine, vírusom a srdcovým chorobám.

Japonci majú recept na dlhovekosť – v čom tkvie ich tajomstvo?
pixabay.com

Šťastný život

Pre mnohých ľudí je šťastie len nejakým abstraktným pojmom. Japonská filozofia Ikigai však hovorí, že šťastie môžeme nájsť v tom, čo robíme. Slovo Ikigai v preklade znamená „zmysel bytia“.  Podľa tejto filozofie by sme sa mali snažiť o dosiahnutie rovnováhy v živote. Pýtate sa, ako dosiahnuť šťastie? Podľa Ikagai vám k tomu pomôže zodpovedať si nasledujúce otázky:

  • Čo vás činí šťastnými?
  • V čom ste dobrí?
  • Čo by vás mohlo uživiť?
  • Čo tento svet potrebuje?
Prečítajte si tiež:
Je tučniakom zima na nohy?

Radosť z práce a akejkoľvek činnosti nesie so sebou mnoho ďalších pozitív. Človek by sa nemal zaoberať vecami, ktoré nedokáže zmeniť či ovplyvniť. Mal by sa preto sústrediť na vďačnosť a jemnosť. Hľadajte zmysel v života v tom, čo robíte a robte to s láskou a radosťou.

Prečítajte si tiež:

Fakty o potravinách, ktoré na vás urobia dojem

Necháte sa inšpirovať japonským receptom na dlhovekosť? Alebo poznáte nejaký iný? 🙂

 

Zdroj: slovenskypacient.sk  noviny.sk  westwing.sk  noizz.sk

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií