Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Japonské mestá sužujú potkany: Počas karantény sú odvážnejšie

Na vyprázdnených uliciach japonského hlavného mesta Tokio sa začali objavovať skupinky potkanov. Hlodavce hľadajú potravu, o ktorú počas karantény prichádzajú. Bary a reštaurácie sú totiž zatvorené. Predstaviteľ japonskej asociácie pre deratizáciu varuje, že potkany sú v súčasnosti odvážnejšie.

Zatiaľ, čo do benátskych kanálov zavítali delfíny, japonské mestá sužujú potkany. Pobehujú po vyprázdnených uliciach metropoly Tokio. Snažia sa nájsť potravu, ktorej majú v súčasnosti nedostatok. Podľa agentúry Reuters je dôvodom zatvorenie reštaurácií a barov v súvislosti s obavami zo šírenia vírusu Covid-19.

Japonské mestá zaznamenávajú húfne skupinky potkanov. V pondelok večer ich v uliciach zazreli aj obyvatelia tokijskej štvrte Kabukičó. Práve táto štvrť je známa svojimi barmi a podnikmi pre dospelých. Podobné zábery prednedávnom odvysielala televízna stanica NHK aj z mesta Kitakjúšú ležiacom na juhozápade krajiny. Hlodavce tam pobehovali medzi budovami a kŕmili sa z odpadkových košov.

Japonské mestá bojujú s hladnými hlodavcami

Nielen agentúra Reuters, ale aj predstaviteľ japonskej asociácie pre deratizáciu Tsutomu Taniwaka tvrdí, že veľký výskyt potkanov je spôsobený zatvorením prevádzok s jedlom. Reštaurácie sú zavreté a potkany preto nemajú odpadky, ktorými sa bežne živia. Hľadajú si preto inú potravu,“ vysvetlil v tejto súvislosti Tanikawa. Japonské mestá preto musia bojovať s potkanmi, ktoré sú kvôli hladu odvážnejšie a pravdepodobne aj agresívnejšie. V uliciach je málo ľudí a potkany sa stávajú odvážnejšími, keď sú hladné,“ dodal Tanikawa.

Japonské mestá sužujú potkany: Počas karantény sú odvážnejšie
zdroj: thehill.com

Ide o celosvetový problém

Podľa predstaviteľa japonskej asociácie však nejde o problém, ktorý sužuje len japonské mestá, ale celý svet.Toto nie je len problém Japonska. Deje sa to po celom svete,“ prezradil Tanikawa. Zdravotný úradník mesta Kitakjúšu Takao Koezuka však informoval, že doposiaľ sa nezvýšil počet sťažností na premnoženie potkanov v mestách.Musíme sa na to pozrieť hlbšie, aby sme tomu porozumeli,“ dodal Koezuka.

Ako pripomína Reuters, v krajine vychádzajúceho slnka neboli pre koronavírus plošne zavedené obmedzenia pohybu. Japonský premiér Šinzó Abe ešte 7. apríla vyhlásil v siedmich prefektúrach stav núdze. Tento stav dáva guvernérom v prípade potreby právo uzatvoriť prevádzky a prikázať ľuďom, aby sa zdržiavali doma. Stav núdze bol neskôr rozšírený na celú krajinu.

Zdroj TASR
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií