Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Japonsko šokuje! Jeho šikovné drony lietajú pod zemou

Keď sa v spoločnosti spomenú drony, väčšina si predstaví lietajúce objekty vysoko na oblohe. V Japonsku však lietajú pod zemou.

Spoločnosť Tokyo Metro, ktorá prevádzkuje veľkú časť rozsiahlej podzemnej siete dopravy, využíva drony na kontrolu horných úsekov tunelov. O novinke v hlavnom meste krajiny vychádzajúceho Slnka informuje portál Japan News.

Nepoužívajú sa lešenárske alebo zdvíhacie platformy, ktoré si vyžadujú určitý čas na zostavenie. Namiesto toho drony ľahko letia až k prieduchom alebo iným častiam tunela. Následne vysielajú živý obrazový signál k operátorovi, ktorý ich spracúva. Statické fotografie s vysokým rozlíšením sa zachytávajú tiež pre neskoršiu analýzu.

Na videu vidíme, že zamestnanec Tokyo Metro ovláda let dronu cez päť a pol metra vysoký tunel. Lietajúci stroj využíva vlastné kamery na zachytávanie a ukladanie záberov stropu a ventilácie.

Diaľkovo ovládané drony zostrojené na zákazku sú uzavreté v guľovitej plastovej klietke s priemerom 22 cm. Tá ich chráni pred občasnými nárazmi pri inšpekčných výletoch tunelmi. S hmotnosťou 1,2 kilogramu je stroj iba o trochu ťažší ako kvadrokoptéra DJI Mavic 2 Pro.

Ukážka systému zobrazuje obsluhu, ktorá manipuluje s robotom malej veľkosti. Ten umožňuje prekĺznuť medzi stĺpy alebo medzery v betóne. Hľadá problémy ako štrukturálne nerovnosti a úniky vody.

Drony uľahčujú Japoncom prácu

Aj keď vizuálna kontrola zo zeme je niekedy dostatočná na zistenie problému, je často ťažké urobiť odhad s istotou. Teraz sa už napríklad nemusí premýšľať, či je potrebná konštrukcia lešenia alebo zdvíhacieho vozidla. Postačia šikovné drony.

Drony sú oveľa rýchlejšie pre nasadenie a nákladovo efektívnejšie ako tieto tradičné metódy. Takisto sú schopné zhromaždiť podrobnejšie údaje v kratšom časovom období.

Ako uvádza Japan News, deväť liniek metra pokrývajú 195 kilometrov, pričom 85 % trasy prechádza tunelmi. Drony sa v súčasnosti používajú iba na jednej z liniek, ale plánuje sa ich nasadenie na všetkých do konca roka 2020.

Nasadenie bezpilotných lietadiel pod zemou je jeden z najneobvyklejších spôsobov použitia, s ktorým sme sa doteraz stretli. Dáva však zmysel. A je to posledný z veľkého počtu príkladov toho, ako technológia mení spôsob našej práce.

Zdroj Japan News Daily Mail Urban Air Mobility
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií