fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Na koronavírus zaberá liek, ktorý sa v Japonsku používa na chrípku

Liek s názvom favipiravir otestovali čínski vedci. Ich zistenia sú potešujúce, liek pomáha!

Máte tip? napíšte nám mailom

O účinku lieku informoval čínsky minister vedy a technológií Zhang Xinmin túto stredu. Liek, ktorý sa v Japonsku používa na liečenie závažnejších prejavov chrípky, otestovali vedci na vzorke 340 pacientov. Výsledky sú plné nádeje.

Máme dôvod na optimizmus?

Minister potvrdil, že liek je pre pacientov bezpečný a je aj efektívny v liečbe koronavírusu. Bol testovaný na 340 pacientoch z miest Wuhan a Shenzhen, ktoré boli epidémiou zasiahnuté ako prvé. Polovici týchto pacientov bol po diagnostikovaní koronavírusu podaný liek s menom favipiravir, druhej polovici podaný nebol.

Prvá skupina sa z nákazy dostala v priemere za 4 dni. Pacienti, ktorým liečivo nebolo podané, sa liečili v priemere až 11 dní. Rozdiel bol viditeľný aj na röntgene. Ten ukázal, že až 91% pacientov, ktorí boli liečení favipiravirom, sa zlepšil stav pľúc. Tým, ktorým liek nebol padaný, sa stav pľúc zlepšil len v 62 % prípadoch.

Liek sa používa na chrípku

Favipiravir vyvinula v roku 2014 japonská firma Fujifilm Toyama Chemical. Liečivo je známe aj pod menom Avigan. Lekári ho bežne používajú na liečbu závažných príznakov chrípky. Okrem toho bolo liečivo použité aj ako prvá pomoc pri nákaze eboly v Guinei v roku 2016. Po tom, ako čínsky minister Zhang vyhlásil, že tento liek zaberá na koronavírus, vzrástli akcie firmy Fujifilm Toyama Chemical o takmer 15 %.

Prečítajte si tiež:
Liga proti rakovine pre koronavírus odkladá Deň narcisov

Doktori v Japonsku už dnes v rámci výskumu používajú liečivo na pacientov s miernymi a strednými príznakmi koronavírusu. Dúfajú, že podávaním týchto liekov sa im podarí potlačiť rýchlosť šírenia nákazy.

Na vážne prípady nezaberá

Bohužiaľ, výskum naznačuje, že liečivo nefunguje pri závažných príznakoch koronavírusu. Lekári ho podali približne 80 pacientom s ťažkým priebehom ochorenia. Liek však nebol až taký efektívny, ukázalo sa, že ak je vírus v organizme premnožený, nepomôže ani toto liečivo. Liek bol pôvodne vyvinutý na chrípku, a tak bude nejaký čas trvať, kým bude dostupný aj v ďalších štátoch.

Optimistické odhady rátajú, že favipiravir bude k dispozícii najskôr v máji.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj Guardian Techcrunch Wikipedia

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií