fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Jašina obvinili zo šírenia falošných informácií o ruskej armáde a ide na osem aj pol roka do väzenia

Obvinenia voči poprednému predstaviteľovi ruskej opozície súviseli s jeho videom na YouTube, v ktorom hovorí o vraždení Ukrajincov v Buči pri Kyjeve.

Máte tip? napíšte nám mailom

9.12.2022 (Webnoviny.sk) – Popredného predstaviteľa ruskej opozície Iľju Jašina odsúdili v piatok na osem a pol roka väzenia po tom, čo voči nemu predtým vzniesli obvinenia pre jeho kritiku vojny na Ukrajine. Tento rozsudok je najnovším dôkazom intenzívnejšieho zásahu ruských úradov proti takému nesúhlasu.

Hysterický rozsudok

„Týmto hysterickým rozsudkom nás chcú úrady všetkých vystrašiť, ale účinne ukazuje ich slabosť,” uviedol Jašin vo vyhlásení prostredníctvom svojich právnikov po tom, ako sudca vyniesol rozsudok. „Len slabí chcú všetkým zavrieť ústa a vykoreniť akýkoľvek nesúhlas.”

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Jašin, ktorý je jedným z mála kritikov, čo zostali v Rusku v čase intenzívneho záťahu proti disentu, je vo väzbe od jeho júlového zatknutia. Obvinili ho zo šírenia falošných informácií o armáde, čo je novým trestným činom odvtedy, čo ruský vodca Vladimir Putin poslal armádu na Ukrajinu.

Obvinenia odmieta

Obvinenia voči opozičníkovi súviseli s jeho videom na platforme YouTube, v ktorom hovorí o vraždení Ukrajincov v Buči pri Kyjeve. Jašin obvinenia odmietol ako politicky motivované. Poznamenal taktiež, že vo videu citoval ruské oficiálne zdroje spolu s ukrajinskými vyhláseniami, aby svojim divákom poskytol objektívny pohľad.

Prečítajte si tiež:
Dvaja ruskí vojaci priznali vinu za vojnové zločiny na Ukrajine, hrozia im roky väzenia

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Organizácia Human Rights Watch odsúdila Jašinovo odsúdenie ako súčasť „pokračujúceho úsilia o rozloženie a dekapitáciu pokojnej ruskej politickej opozície” a požadovala jeho okamžité prepustenie. „Rozsudok je výsmechom spravodlivosti a aktom zbabelosti nariadený Kremľom,” uviedla organizácia.

Viac k témam: Buča, rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident
Zdroj: Webnoviny.sk – Jašina obvinili zo šírenia falošných informácií o ruskej armáde a ide na osem aj pol roka do väzenia © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií