fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Jazz a jeho velikáni. Predstavujeme vám najznámejších slovenských jazzových hudobníkov súčasnosti

Jazz (alebo aj kodifikovaná podoba džez) je hudobný žáner, ktorý vznikol začiatkom 20. storočia v americkej Louisiane postupným zlúčením afroamerického folklóru s európskymi hudobnými tradíciami.

Máte tip? napíšte nám mailom

Jeho počiatky boli podmienené africkými otrokmi privlečenými do Ameriky, ktorých rituálová hudba sa začala spájať s európskym poňatím harmónie. Džez prechádzal mnohými trendmi (dixieland,  swing, bebop, hrad bop, cool jazz, free jazz, smooth jazz…). Je charakteristický improvizáciami a podmienkou dobrého džezového hudobníka je cit pre harmóniu a vysoká technická zdatnosť v hre na hudobnom nástroji.

No dobre, historický exkurz máme za sebou. A ak sa pýtate, prečo sa džezu venujeme práve teraz, môžu za to nedávne udalosti – zmena Rádia Aktual na jazzové Rádio jazz FM75. narodeniny otca slovenského džezu Petra Lipu. Tak preto.

Ella Fitzgeraldová alebo Louis Armstrong sú svetoznáme mená, ktoré sa nám spájajú s týmto hudobným žánrom. Poznáte však aj našich domácich muzikantov?

Ak nie, s radosťou vám predstavujeme aspoň zopár z nich.

Eugen Vizváry

Jeden z najvyhľadávanejších slovenských klaviristov, ktorý spolupracuje s menami ako Oskar Rósza, Martin Valihora, Anita Soul, Marián Čekovský či Miroslav Žbirka. Okrem Bratislavy študoval hru na klavíri so zameraním na jazz aj v Budapešti. Pracuje v hudobných štúdiách,  komponuje, pôsobí aj ako producent, sprevádza slovenských a českých umelcov. Minulý rok dostal ocenenie Jazzový album roka za jeho druhý sólový album s názvom Part two – For Jaco.

Zdroj: facebook.com/Eugen Vizváry

Lukáš Oravec

Trubkár, skladateľ, jazzový producent. Oravec študoval odbor klasickej hudby u profesora Christiana Steenstrupa a Martina Schustera a na jeho vlastnú žiadosť mu bolo umožnené venovať sa štúdiu jazzovej trúbky pod vedením Jakoba Buchanana. V štúdiách ďalej pokračoval v Brne, Katowiciach aj vo Viedni. V roku 2012 založil vlastný projekt Lukáš Oravec Quartet, s ktorým obdržal najvyššie ocenenie v súťaži Nové tváre slovenského jazzu za „zrelý kolektívny výkon”. Jeho album Introducing získal v roku 2013 cenu Esprit za najlepší slovenský album roka, na stupienku víťazov sa objavili aj v roku 2016.

Prečítajte si tiež:
Rytmus sa chystá spojiť zdanlivo nespojiteľné - rap a symfonický orchester! Ak nevieš, ako prísť na tento koncert oblečený, odpoveď na to dal samotný Paťo
Krst CD Lukáš Oravec Quartet. Zdroj: jazz.sk

Carpet Cabinet

Slovensko-česká kapela Carpet Cabinet vznikla v roku 2013 a pochádza zo Skalice, aktuálnym zázemím je však Brno. Tvorí ju sedem členov hrajúcich na saxofóny, trúbku, gitaru, klávesy a vocoder. Mladá moderná kapela, v tvorbe ktorej sa spájajú prvky jazzu, soulu, hip-hopu, funku, R´n´B aj elektronickej hudby. Odohrali viacero koncertov na festivaloch aj v kluboch. Aktuálne začali spolupracovať s beatboxerom a skladateľom Jenom Hovorkom a zároveň sa zameriavajú na tvorbu autorských inštrumentálnych skladieb.

Carpet Cabinet. Zdroj: jazz.sk

Valér Miko Trio

Klavirista a skladateľ Valér Miko prináša vlastné kompozície vo formáte moderného klavírneho tria, do ktorého patrí ešte Tamás Belicza a Dávid Juraj Raši . V súčasnej zostave fungujú od roku 2014 a už o rok nato sa stali absolútnymi víťazmi hudobnej súťaže Jazz Start Up. V októbri minulého roka vydali svoj druhý štúdiový album a zahrali napríklad aj na festivale Tatraflowers vo Vysokých Tatrách.

Valér Miko Trio. Zdroj: jazz.sk

Basie Frank Band

Barbora Švidraňová je nielen známa slovenská herečka, ale aj speváčka, ktorá svojou invenčnou tvorbou vytvára novú vlnu slovenskej populárnej hudby. Spolu s ďalšími hudobníkmi má kapelu Basie Frank Band, ktorá mieša prvky funku, jazzu, soulu a popu. Hlavným aranžérom je Barborin brat Šimon Švidraň. Kapela minulý rok vydala svoj debutový album s názvom Fenix, ktorému bolo venované aj októbrové a novembrové turné v 10 slovenských mestách.

Kapely Barbory Švidraňovej. Zdroj: facebook.com/BASIE FRANK BAND official

Sisa Michalidesová

Je flautistka, speváčka, herečka aj skladateľka hudby. Pri Lukášovi Oravcovi sme spomenuli cenu Esprit, a k nej sa vraciame aj pri Sise Michalidesovej. Získala ju nedávno za album Chloe – najlepší jazzový album vydaný v roku 2017.

Sisa na udeľovaní ocenenia Esprit. Zdroj: facebook.com/Sisa Michalidesová

Peter Lipa

Tohto pána nemôžeme nespomenúť a zároveň si myslíme, že ho nie je treba nejako zvlášť predstavovať. Na slovenskej hudobnej scéne pôsobí už viac ako 50 rokov. Za zmienku stojí fakt, že 30. mája oslávil svoje 75. narodeniny – to je vec, ktorá sa nezaobíde bez väčšej pozornosti. Peter Lipa plánuje v septembri veľkú oslavu v podobe koncertu Peter Lipa 75, na ktorom vystúpia Milan Lasica, Jana Kirschner, Zuzana Mikulcová, Svetlana Rymarenko, Marián Čekovský, Opak, skupina IMT Smile, ale aj hostia z Čiech Jaromír Nohavica a Marie Rottrová a mnohí ďalší. Koncert sa uskutoční 27. septembra vo Veľkej sále bratislavského Istropolisu, nakrúti ho a odvysiela RTVS.

Prečítajte si tiež:
ROCKOVÉ DIVY SI PODMANIA V SNINE KOVOVÝCH MUŽOV!
Peter Lipa. Zdroj: sme.sk/Gabriel Kuchta

The Grand Buffet

Nový projekt Petra Lipu mladšieho, syna nášho Petra Lipu, spája elektroniku, hip hop, soul a funk do fascinujúceho hudobného kontextu. Beaty a sample z vlastnej produkcie sú na pódiu doplnené výkonmi excelentných hudobníkov. Inštrumentálna oslava, ktorá vás prenesie do viacerých kútov sveta, a počas ktorej sa kapela aj publikum úplne strácajú v hudbe. Peter Lipa mladší je zároveň stálym členom otcovej sprievodnej kapely.

Peter Lipa mladší so svojím projektom TGB. Zdroj: facebook.com/The Grand Buffet

Milo Suchomel

Jeden z najlepších jazzových hudobníkov na Slovensku, patrí k najlepším saxofonistom a okrem toho hrával aj s niektorými hviezdami populárnej hudby. Na rozmedzí rokov 2002 a 2003 založil jazzovú formáciu Milo Suchomel Quartet. Za ich najväčší triumf sa považuje umiestnenie v prvej štvorke na medzinárodnej súťaži Heillaart International v Belgicku a spolupráca so špičkovými domácimi a svetovými umelcami.

Zľava: Benny Golson, Milo Suchomel. Zdroj: Patrick Španko

Hanka Gregušová

Vychádzajúca hviezda na svetovej jazzovej & world-music scéne, jedna z  najrešpektovanejších slovenských jazzových speváčok a textárka Hanka G, v súčasnosti žijúca a pôsobiaca v New Yorku. Cassandra Wilson, dvojnásobná držiteľka hudobného ocenenia Grammy a najlepšia americká jazzová speváčka podľa časopisu TIME, sa o nej vyjadrila o ako o “najlepšej z nastupujúcej generácie“.

Hanka Gregušová. Zdroj: hankag.com/Petra Lajdova Photography
Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií