Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Je naozaj dvakrát prevarená voda nebezpečná?

Je pravda, že pitie prevarenej vody je škodlivé?

Aj vy ste sa už stali súčasťou „hádky“ o tom či dvakrát prevarená voda je zdraviu prospešná alebo naopak zdraviu škodí? Údajne opätovné prevarenie vody je pri príprave napríklad šálky čaju potenciálne škodlivé pre vaše zdravie.

Niektoré teórie vedú až tak ďaleko, že tvrdia, že týmto návykom dokonca drasticky zvyšujeme šance na vznik rakoviny. Ako väčšina neodborníkov v oblasti vody vychádzajme z logiky, že keď varíme vodu, mení sa jej chémia, čo je zvyčajne pozitívne. Vyparujú sa prchavé zlúčeniny a zároveň rozpúšťa plyny.

Otázka znie: Je naozaj dvakrát prevarená voda škodlivá?

Pôvodná teória je takáto: Ak prevaríme vodu, zmení sa jej chemické zloženie a zbaví sa nebezpečných látok. Tie sa zmenia na rozpustné plyny. Ak náhodou bude voda vrieť príliš dlho, alebo sa ešte raz prevarí, chemické zlúčeniny sa zmenia k horšiemu a tým sa zvyšuje koncentrácia škodlivých látok vo vode.

Odpoveď je ale NIE, no iba v tom prípade, ak je vaša voda nezávadná. Ak voda prechádza varom, tak sa časť nečistôt z vody odstráni, ale tá menšia časť ostáva viac koncentrovaná. To znamená, ak prevaríte viackrát dobrú a nezávadnú vodu, na pitie nebude škodlivá. Čiže, nemusíte sa obávať.

Dvakrát prevarená voda
Dvakrát prevarená voda

Avšak, ak zostane voda prevarená príliš dlho alebo je opätovne varená, chemické zlúčeniny sa menia na horšie. Tým, že ponecháte stáť vodu na varenie, skutočne sa koncentrujú mnohé škodlivé chemikálie namiesto toho, aby ste sa ich zbavili. To isté sa deje pri opakovanom prevarení vody.

Voda, ktorá dvakrát zovrie je nebezpečná len vtedy, ak už bola nebezpečná pred tým. Napríklad, ak šlo o vodu s nebezpečnými látkami alebo nevhodnú na pitie.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií