fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Porušila svoje zásady a obedovala z plastov: Je Greta Thunberg farizej? 

Máte tip? napíšte nám mailom

Greta Thunberg sa v priebehu niekoľkých mesiacov stala svetoznámou. Môžu za to jej ekologicky orientované aktivity a protesty, ktoré organizuje po celom svete pod názvom Piatky za budúcnosť. Teraz ju však “nachytali”.

Planéta potrebuje pomoc

Problematika životného prostredia je v poslednom období mimoriadne pálčivou témou. A veru, má byť prečo. Správy o stave životného prostredia sú veľmi nelichotivé, dokonca naháňajú strach. Rapídne sa redukuje počet druhov živočíchov i rastlín. Vymierajú, pretože prichádzajú o potravu a svoje prirodzené územia. Plasty, ktoré zamorili nielen kontinenty, ale aj oceány, zabíjajú morských živočíchov. To ale nie je všetko, mikroplasty sa dostávajú všade. Sú aj vo vašej pitnej vode a jedle. A v neposlednom rade je tu problém klimatickej zmeny. Tú už, žiaľ, vidíme aj “voľným okom”. V Alpách sa roztápajú ľadovce, svet sužujú ničivé búrky a záplavy alebo naopak suchá. Tieto problémy majú na svedomí tzv. skleníkové plyny produkované množstvom automobilov, lietadiel i fabrikami. Práve proti tomuto stavu sa Greta Thunberg rozhodla bojovať.

Desivým dôkazom globálneho otepľovania je aj tento pohyblivý graf, ktorý vychádza z priemerných nameraných teplôt počas jednotlivých rokov.

Prečítajte si tiež:
Toto video sa stalo hitom internetu. Má viac ako 320-tisíc pozretí a púšťať by ste si ho mali každý deň. Zistite, prečo

https://twitter.com/anttilip/status/892318734244884480

Greta chce byť vzorom pre ostatných

Aktivistka sa v médiách prezentuje ako ten, kto sa snaží ísť príkladom a čo možno najviac eliminuje svoj podiel na uhlíkovej stope a iných dopadoch na životné prostredie. Spomenúť by sme mohli aj situáciu z nedávnej minulosti, kedy obetovala komfort, aby ušetrila planétu. Na klimatický summit do New Yorku, kde mala vystupovať so svojím prejavom, sa rozhodla cestovať nie lietadlom, ale plachetnicou. Jej cesta sa tak z 8 hodín predĺžila na 15 dní. Na ostatné podujatia spojené s diskusiami o globálnom otepľovaní, ktorých sa následne zúčastnila aj v Južnej Amerike, cestovala vlakom.

Ide aktivistka sama proti sebe?

Pred niekoľkými dňami sa v médiách objavila fotografia Grety Thunberg, ktorá obeduje vo vlaku na jednej zo svojich ciest. Po jej uverejnení sa na verejnosti strhla búrlivá diskusia o tom, že 16-ročná Švédka, ako sa zvykne hovoriť, vodu káže a víno pije. Obedovala totiž z jednorazových riadov, pričom na stole sa okrem neho nachádzali plastové nádoby, lyžice či balených chlieb. A neprajníci, samozrejme, nepotrebovali viac.

Vďaka chybe stratila rešpekt mnohých obdivovateľov

Áno, všetci sme len ľudia. Aj Greta. Aj ona do svojho nabitého programu plného ciest po celom svete potrebuje vtesnať čas na obed. A veru, vo vlaku niekde medzi New Yorkom a Južnou Amerikou zrejme nemá veľa možností, ako sa “vystravovať”. Preto sa dá pochopiť, že sa jej v podobných situáciách nie vždy podarí jesť v súlade so svojím presvedčením a ekológiou. Na druhej strane je však otázka, či sa takáto fotografia mala objaviť na jej oficiálnom Twitteri. Rozhodne totiž nešlo o práve najlepšie promo.

Zdroj: tyden.cz

 

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií